Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-07-21, 02:06
  #169285
Medlem
Xedomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roerlig
Har någon hävdat det?
/../
1. Jag har för övrigt inga starka trosföreställningar i detta ärende.
/.../
2. Och omständigheterna talar alltså även mot ett planlagt attentat.
/.../
3. Förstår inte riktigt ditt mittstycke.

1. Du har ju hävdat precis samma sak hela tiden : Att du vet (!) att det inte var ett planerat attentat organiserat av flera personer. Du får givetvis tycka vad du vill - men det är inte särskilt konstruktivt - att avfärda andra a priori.

2. Nej - det gör det sannerligen inte. Detta torde vara uppenbart, med ett otal initierade inlägg och valida argument i tråden - som skulle kunna peka på ett planerat och organiserat attentat.

3. Om vi ska hålla oss till sak och inte person (i argumentationen), är det alltid röd flagg - när folk utmålar oliktänkande som konspirationsteoretiker - med sin egen sanning som den enda rätta.

Jag menar, att man måste släppa sargen - om man vill komma nånvart. Många skribenter i tråden har väsentlig information som delges.
Det ger absolut ingenting - att till varje pris hävda att man har rätt. Om och om och om igen. Mordet på Olof Palme handlar inte om det.


Vill man ta tillvara folks kunskap i tråden och genom resonemanget här komma vidare - måste man kunna hålla flera tankar i huvudet samtidigt. - Ge avkall på diskussionen om att ha rätt och andra fel! snälla.

Detta är fullkomligt ofruktbart och otroligt tjatigt att fastna i. I synnerhet när det nu finns olika människor i tråden som :
a) har viktig kunskap b) bidragit med denna !

.
__________________
Senast redigerad av Xedome 2022-07-21 kl. 02:25.
Citera
2022-07-21, 02:50
  #169286
Medlem
Militärmannen intervjuas av Thomas Gjutarenäfve på Youtube i eftermiddag.

Robban Johansson berättar sin version av vad som händer på mordkvällen den 28 februari 1986.

De två var på Sveavägen för inspelning i går 20 juli.
Citera
2022-07-21, 07:31
  #169287
Medlem
Ebbe Carlsson-affären - sammanfattning -89

" Lite bakgrund om affären och från KU-förhören.
Med: Ebbe Carlsson, Ingvar Carlsson, Anna-Greta Leijon, Anders Björck, Nils Erik Åhmansson, Jörgen Almblad och Per-Göran Näss.
Berättare: Bo Holmqvist."

https://www.youtube.com/watch?v=q06Aq9DXvjM
Citera
2022-07-21, 09:55
  #169288
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av matsqq
Kortfattat :

Du anmärkte på följande:
"Göra så lite skada som möjligt"? Vem påstår detta?

Han skrev tidigare i tråden t.ex till "Iesho":
"Hade du själv inför ett attentat valt en avvikande och utdaterad ammunition som är konstruerad just för att göra så lite skada som möjligt?"

Visst, det är inte den mest optimala ammunitionen , men den är tillräckligt bra för att göra jobbet med ett så kraftfullt vapen - om som flera anmärkt man vet någorlunda vad man gör och egentligen har som avsikt att skjuta målet i huvudet ...

Hur som helst tycker jag att det är viktigt hur man uttrycker sig ... att uttrycka sig korrekt istället för att försöka få sina åsikter att verka mer övertygande ...

Så hur vill du, mer riktigt, karaktärisera en ammunitionstyp med spetsig nos och tjock mantel, utvecklad för så hög penetrationsförmåga och därmed så minimal deformering vid träff som möjligt?
Citera
2022-07-21, 10:35
  #169289
Medlem
matsqqs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roerlig
Så hur vill du, mer riktigt, karaktärisera en ammunitionstyp med spetsig nos och tjock mantel, utvecklad för så hög penetrationsförmåga och därmed så minimal deformering vid träff som möjligt?
Inte att den är gjord för att "göra så lite skada som möjligt" i alla fall ...

Jag hade nog sagt att den inte är optimal - den hade vad jag förstår troligen gjort något mer skada än en vanlig kula om Palme hade haft någon typ av skydd på sig, något mindre om han inte hade det ...

Men som sagt , det har ju hela tiden sagts att ett proffs hade velat sätta en kula i huvudet , se mina tidigare resonemang ...

Det är inte alls säkert att man väljer och vrakar just bland de farligaste vapnen, det kan säkert vara viktigare att vapnet/ammunition t.ex. är mindre spårbart (t.ex. inte registrerat som CA:s vapen väl var) men tillräckligt dödligt.
__________________
Senast redigerad av matsqq 2022-07-21 kl. 10:37.
Citera
2022-07-21, 10:59
  #169290
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
En magnumrevolver kan kanske tänkas indikera en GM mittemellan proffs och amatör. Det finns uppgifter om att RAF använde en magnumrevolver vid mordet på Gerold von Braunmühl bara några månader efter mordet på Olof Palme.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gerold_Braunmühl

Terrorister som den misstänkte skytten Horst Ludwig Meyer bör nog inte betecknas som amatör i vidare mening.

Det finns säkert många fler exempel på magnumrevolvrar på drift i kriminella kretsar.

Bara ett av många fall:
...Tisdagen den 15 april 1986 kom ett av de första vapenspåren. Polisen var då övertygande om att man stod inför ett avgörande genombrott. På söndagskvällen hade polisen kontrollerat en bil på en gata i en av Stockholms södra förorter. En 45-årig man, känd av polisen, försökte då springa från platsen. Mannen visade sig tidigare vara dömd för bankrån och narkotikabrott. Han kunde gripas efter en kortare jakt.

I byxorna hade han tio gram vitt pulver – och en Smith & Wesson .357 magnum...
Citera
2022-07-21, 12:10
  #169291
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HAARP
Det finns säkert många fler exempel på magnumrevolvrar på drift i kriminella kretsar.

Bara ett av många fall:
...Tisdagen den 15 april 1986 kom ett av de första vapenspåren. Polisen var då övertygande om att man stod inför ett avgörande genombrott. På söndagskvällen hade polisen kontrollerat en bil på en gata i en av Stockholms södra förorter. En 45-årig man, känd av polisen, försökte då springa från platsen. Mannen visade sig tidigare vara dömd för bankrån och narkotikabrott. Han kunde gripas efter en kortare jakt.

I byxorna hade han tio gram vitt pulver – och en Smith & Wesson .357 magnum...

Det fanns självklart gott om oreggade revolvrar hos de kriminella. Det fanns även i militärens vapenlådor, aldrig något som polisen skulle kunna granska. Militär vapenlåda passerade dessutom Stockholm på morddagen. Sen fanns det även hos polisen själva, i deras lokal för skytteklubben. Eftersom det fanns massvis med vapen hos skytteklubben som skulle varit destruerat men inte blivit det så är det osannolikt att där inte skulle vara någon 357:a.
Citera
2022-07-21, 12:40
  #169292
Medlem
På ämnet amatör/galning vs professionell/konspiration

En amatör/galning som eventuellt agerar i vredesmod skulle tömma hela revolvern. Verkligheten består av att mördaren skjuter två skott, ett mot vardera makarna. Står kallt kvar en kort stund och ser sin huvudmåltavla helt livlös. Han vet ej säkert om LP är träffad eller ej, men OP är primär och bedöms vara "bekämpad". Professionell.

Flyktvägen känns planerad. Mördaren går mer eller mindre upp i rök. En ensam galning skulle irra omkring, möjligtvis lägga sig under en buske för natten eller hoppa på någon form av färdmedel i SL:s regi. Professionell

Oddsen att en galning skulle råka hitta på makarna en kväll när livvakterna har ledigt känns som en relativ högoddsare. När mordet sker var det cirka 12 timmar efter det att OP berättar att de ska på bio samma kväll. Relativt få personer har vetskap om detta. Konspiration i OP:s relativa närhet.

Utredningen är så dåligt utförd att man ryser. Många fel (som måste vara medvetna och planerade) görs. Kulor placeras ut. HH ljuger om var han är vid tidpunkten för mordet. Vilseledande fakta placeras ut i media. HH viftar i TV med en typ av vapen som man kanske vill ska bli det officiella. Sanningen kan kanske vara att en annan typ av vapen användes, annan tillverkare o.s.v. Nyckelvittnen förhörs inte förrän ett antal år senare, och deras vittnesmål hamnar i arkivet utan att ens utvärderas. HH blir spaningsledare, ungefär samma sak som att ge en random hockeytränare i div 3 jobbet som förbundskapten. Jag är beredd att sätta pengar på att HH vet vem mördaren är/var. En ensam galning som jagas av ett gäng kompetenta utredare som verkligen vill hitta honom, torskar inom några dygn. Konspiration

Mordplatsen är det enda jag inte riktigt får ihop om det är en professionell mördare. Men han ville nog inte vänta till Gamla Stan, med en massa kök/sovrum fem meter från skottplatsen. Mordplatsen och flyktvägen var nog trots allt bra planerad med en väldigt lämplig lägenhet i flyktvägen där han kan gå upp i rök och ligga lågt något dygn. Konspiration/professionell.

Val av ammunition hit och dit kan man diskutera i flera år, men den ammunition som valdes fick jobbet gjort. Varför inte skott mot huvudet? Well, bland det första jag fick lära mig i min militära utbildning var att huvudet är en för liten och rörlig måltavla, även på relativt kort avstånd. Rygg/bröst är en säkrare måltavla. Skott mot ryggen talar nog för en professionell.
Citera
2022-07-21, 12:54
  #169293
Medlem
Xedomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xedome
1.
Vill man ta tillvara folks kunskap i tråden och genom resonemanget här komma vidare - måste man kunna hålla flera tankar i huvudet samtidigt. - Ge avkall på diskussionen om att ha rätt och andra fel! snälla.

Detta är fullkomligt ofruktbart och otroligt tjatigt att fastna i. I synnerhet när det nu finns olika människor i tråden som :
a) har viktig kunskap b) bidragit med denna !

.

Dags att gå vidare från ältandet kring ammunition sida upp och sida ner. Det ensamt är inte ett avgörande bevis för en ensam GM.
Har någon bestämt sig för att CA är mördaren - fine. Det finns även många, som med fog anser att det inte var han som mördade Olof Palme (nej - intervjun i Aftonbladet är inte ett erkännande).

För egen del har jag svårt att se tydligare bevis än de olika källorna ("Erik, Mats, Alice"*) i originalmaterialet från Palmemords-arkivet - som tyder på att bl.a Mohammed Latif arbetade som illegalist och kan ha skutit Palme under *Vladimir Nezjinskijs försorg. Läs gärna polisens originalanteckningar vid tiden efter mordet. (länkat tidigare till ett par utdrag från dessa) .

Motiven för ett organiserat attentat utfört av en organiserad grupp, är många - och har stor betydelse.
Det går helt enkelt inte att avfärda - att en av alla grupperingar som tidigare angivits i tråden, kan ha utfört attentatet - t.ex mot bakgrund av en, eller flera statsmakters intressen.

Ser det som betydligt mer sannolikt att Palmes politiska engagemang störde mäktiga intressen. Engagemanget i ANC bleknar i jämförelse med Palmekommissionens föresats med en kärnvapenfri zon i Östersjön. CA och SE som GM står öht inte i paritet till statsmakter som huvudintressent & / eller ekonomiska intressen.

Det är talande, att han bragdes om livet en kort tid före mötet med Michail Gorbatjov i Moskva.
Får uppfriska minnet om hur CIA och Nato ställde sig till en kärnvapenfri zon i Östersjön. Mordet på Dag Hammarskjöld är en intressant jämförelse.

Definitivt fanns det flera inflytelserika aktörer i den svenska försvarsmakten, som ville ha bort Palme. Definitivt fanns det antidemokratiska element inom polisen, som ville ha bort Palme.
Frågan där fortfarande vilka som delgavs informationen om att Olof Palme saknade livvaktsskydd på kvällen.

De aktörer som tycks ha övervakat honom en längre tid innan mordet* måste ha vetat om luckan i statsmannens vanor. Kanske talar
utredningens nedläggning och Holmérs agerande för mörkläggning (se Gunnar Walls bok med samma namn).
Förefaller dock väl riskfyllt för utländsk underrättelsetjänst att använda sig Säpo.

*vittnesförhören kring iakttagelserna i Gamla stan nån vecka före mordet.
__________________
Senast redigerad av Xedome 2022-07-21 kl. 13:14.
Citera
2022-07-21, 13:10
  #169294
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JSelwyn
Alltså, runt 2020, kom jag på en tråd eller ett dokument med följande innehåll som jag nu inte kan hitta.

Vi vet ju alla att Jeppsson stod i hörnet Luntmakargatan-Tunnelgatan vid skotten.

Någonstans så har jag för mig också att det skall ha varit två kvinnor (kan ha varit en Man) också som var i kvarteren som nyss hade tagit farväl av en bekant. Dom skall ha kommit från La Carterie eller butiken Sari på baksidan dvs Luntmakargatan. Detta farväl skall ha varit i närheten av trapporna vid Luntis några minuter före mordet. Ingen i sällskapet eller Jeppsson har lagt märke till varandra.

Varför jag hakat upp mig på ovanstående är att det förekommer teorier att mördaren skall ha tagit vänster vid Luntmakargatan utan att Jeppsson lagt märke till det. Men jag kommer inte ihåg om nämnda kvinnor såg någon gåendes/springandes på Luntmakargatan norrut strax efter mordet.

Någon som kommer ihåg detta och kan peka mer på var jag kan läsa detta?
det är inte så att du förväxlar det med Anki robrandt och uppe på Malmskillnadsgatan?
Citera
2022-07-21, 13:40
  #169295
Medlem
JSelwyns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PalmesPojkar
det är inte så att du förväxlar det med Anki robrandt och uppe på Malmskillnadsgatan?

Kollade lite snabbt på WPU.nu och det scenariot har jag hört om tidigare men det är inte den jag tänker på. Tack ändå.
Citera
2022-07-21, 15:31
  #169296
Medlem
Roerligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xedome
Dags att gå vidare från ältandet kring ammunition sida upp och sida ner. Det ensamt är inte ett avgörande bevis för en ensam GM.
Har någon bestämt sig för att CA är mördaren - fine. Det finns även många, som med fog anser att det inte var han som mördade Olof Palme (nej - intervjun i Aftonbladet är inte ett erkännande).

För egen del har jag svårt att se tydligare bevis än de olika källorna ("Erik, Mats, Alice"*) i originalmaterialet från Palmemords-arkivet - som tyder på att bl.a Mohammed Latif arbetade som illegalist och kan ha skutit Palme under *Vladimir Nezjinskijs försorg. Läs gärna polisens originalanteckningar vid tiden efter mordet. (länkat tidigare till ett par utdrag från dessa).

Motiven för ett organiserat attentat utfört av en organiserad grupp, är många - och har stor betydelse.
Det går helt enkelt inte att avfärda - att en av alla grupperingar som tidigare angivits i tråden, kan ha utfört attentatet - t.ex mot bakgrund av en, eller flera statsmakters intressen.

Ser det som betydligt mer sannolikt att Palmes politiska engagemang störde mäktiga intressen. Engagemanget i ANC bleknar i jämförelse med Palmekommissionens föresats med en kärnvapenfri zon i Östersjön. CA och SE som GM står öht inte i paritet till statsmakter som huvudintressent & / eller ekonomiska intressen.

Det är talande, att han bragdes om livet en kort tid före mötet med Michail Gorbatjov i Moskva.
Får uppfriska minnet om hur CIA och Nato ställde sig till en kärnvapenfri zon i Östersjön. Mordet på Dag Hammarskjöld är en intressant jämförelse.

Definitivt fanns det flera inflytelserika aktörer i den svenska försvarsmakten, som ville ha bort Palme. Definitivt fanns det antidemokratiska element inom polisen, som ville ha bort Palme.
Frågan där fortfarande vilka som delgavs informationen om att Olof Palme saknade livvaktsskydd på kvällen.

De aktörer som tycks ha övervakat honom en längre tid innan mordet* måste ha vetat om luckan i statsmannens vanor. Kanske talar
utredningens nedläggning och Holmérs agerande för mörkläggning (se Gunnar Walls bok med samma namn).
Förefaller dock väl riskfyllt för utländsk underrättelsetjänst att använda sig Säpo.

*vittnesförhören kring iakttagelserna i Gamla stan nån vecka före mordet.

Jag får tacka för den tydlighet med vilken anledningen till att man ibland bör titta in här och påtala omständigheterna vid mordet illustreras.

Vill man komma någon vart med mordet måste man givetvis ta avstamp i, eller åtminstone hålla sina teorier kompatibla med, omständigheterna och inte börja med imposanta teoribyggen och motiv frikopplat från detta. Detta inser även de seriösa och kunniga i denna (främst konspirations-) tråd som faktiskt tar intryck och ledning av sådant.

Ingen teori kommer undan kravet på att vara förenlig med de faktiska förhållandena. Hur mycket somliga här än önskar att teoretisera ifred och frikopplat från sånt tråk.

Kulorna är en av få lämningar från GM och är som sådana givetvis av högsta intresse för samtliga som vill komma någonvart med detta ärende. Särskilt som de är så väldigt speciella.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in