Citat:
Ursprungligen postat av
WONGnr1
Jag känner också till det där med ländryggen, men aldrig sett eller hört talas om att någon skadat sig i brbpressen. Jag tror det är ovanligt. Maskiner kan vara skadliga när man överbelastar, men just överbelastning är väl mest lindriga skador som man lätt lär sig från?
Ja, det var små reps.

Beror ju på, det kan komma smygandes och leda till en diskbuktning framöver, särskilt om man inte kör basövningar med fria vikter annars. Vanlig knäböj sätter ju t.ex. stor belastning på stabiliserande muskulatur i core och ländrygg som är viktigt att bygga från grunden.
Skaderisk och om övningen är bra, det varierar som sagt mycket från benpressmaskin till benpressmaskin.
Tja, behöver inte vara just p.g.a. överbelastning i sig utan att rörelsebanan inte är naturlig och att viktig stabiliserande muskulatur inte utvecklas. Felaktigt tryck på ländryggens diskar kommer smygandes och vips står man där med ett diskbråck. Men visst, kör man benpress som komplement och vet hur man ska positionera sig korrekt, absolut, inga problem, kör på. Däremot kan den aldrig konkurrera vs knäböj som benövning.
Körde själv mycket benpress som yngre och undvek knäböj, tror det är lätt att skjuta sig själv i foten lite där.