Citat:
Jag funderar på hur många SU-24 det krävs för att sänka hangarfartyget. Tyvärr verkar inte världens samlade bestånd av SU-24 räcka till, skulle nog behövas 10000 som flög an samtidigt. Inte ens det skulle nog räcka till att sänka fartyget, dom bär liksom ingen vapenlast som räcker till.
När su-24 avfyrar mot hangarfartyg så är inte avsikten att sänka fartyget.
Avsikten är att skada fartyget..
Bakom Su24 har du mycket som väntar.
Problemet är fortfarande 8avståndet.
Citat:
Det är för att på det avståndet kommer USA kunna bedriva sin EW på ett annat sätt. Men ballistiska missiler kan användas men jag tror inte det.
Dessutom bör du tänka på deras närmanden till sina allierade på samma avstånd. Det bästa är att bestycka su-24 i första led.
Citat:
Det behövs inte. Ett hangarfartyg på ett sådant avstånd som 1800km-2000km är ok.Om Iran samtidigt sätter in allt de har kan de antagligen förstöra ett hangarfartyg, om inte annat helt enkelt för att hangarfartygets försvarskapacitet överbelastas. Men att göra av med kanske 3/4 av sin luftstridsförmåga på att tvåla till ett enda hangarfartyg känns som att offra damen för en bonde i schack. Vad händer efteråt? Propagandaseger men militär katastrof.
Om flygvapnet ska göra det, måste man avfyra på ett avstånd som 300- 500km. Iran har tillgång till sådana luftburna kryssningsmissiler.
De kan bestycka su-24, su-22, F-4 med olika versioner. Det är ett svår uppdrag.