Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Många invandrare kommer åka hem när situationen i deras länder förbättras. De gamla Sovjetrepublikanerna har allt färre ryssar. Om de inte gifter sig in med den inhemska befolkningen flyttar de hem till Ryssland igen. Som jag skrev i ett tidigare inlägg så minskar migrationsflödet. Många får det bättre och då stannar de hemma. Vi har fortfarande ester som kommer hit men då skall det sägas om 5-6 år kommer Estland ha ett PPP per capita precis under det italienska. Det betyder att esterna inte nödvändigtvis behöver komma hit och arbeta eftersom incitamenten är för små. Invandringen kommer att minska ju rikare omvärlden blir. Antagligen kommer en hel del invandrare åka hem.
Det är inte många som kommer åka hem. Bosnier i Sverige sades i pressen för ca 15 år sedan visa intresse för återflytt sedan kriget i ex-Jugoslavien slutat. Med sig skulle de få, tror jag det var 30 000 på person, en struntsumma men ändå.
Det skrevs en del i medier om denna nya utveckling för asylsökanden som fått put i Sverige. Vinn-vinn för båda parter. Sverige kunde klara sig ur knipan men ändå framstå som ansvarsfullt omhändertagande av krigsflyktingar och flyktingar kunde efter fristen i Sverige komma hem som de mest av allt ville.
Det blev en handfull bosnier som flyttade hem, kanske kom några tillbaka till Sverige igen men när medier insåg misslyckandet tystnade allt.
Däremot tror jag trafiken är flödigare tillbaka hem när svenska pensionen och andra bidrag säkerställts livet ut och den ökade när dubbla medborgarskap tilläts om det var på 90-talet.
Det är en stor villfarelse att inbilla sig att flyktingar/invandrare flyttar hem igen före pensionen eller berikade av bidrag och försäkringar. Även då är det i mindre tal.