2020-07-30, 13:24
  #3517
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pollenper
Nej, du antydde.

Hårdare straff hjälper inte om ord står mot ord och vi ska ha rättssäkerhet.

Våldtäkt är ett av de vanligaste brotten i Egypten.[1] Våldtäkt inom äktenskap är inte olagligt i Egypten
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/V%C3%A5ldt%C3%A4kt_i_Egypten

Ett gäng ynglingar ska hängas efter en gruppvåldtäkt i Egypten.
Ändå är våldtäkt ett vanligt brott.
Snarare du som läser in något som du fabricerar i din egen hjärna.

Så hårda straff = ingen rättssäkerhet?
Okej......


Läste du öht vad jag skrev?
Svårt att förstå kanske.

Det är hemskt att makar brukar våld mot sin livskamrat. Sjukt.
Vad kan det bero på?

Kan det vara så att kvinnor i Egypten har ett lågt värde?
Så man "kan" begå övergrepp mot dem?
Men bara "eg" den egna mannen....

Jag anser att våldtäkt ska bestraffas hårt.
Dock har jag svårt med dödsstraff pga att jag tror på Jesus.
Men det måste förebyggas och straffas ordentligt!!
Det blir laglöst annars.
Citera
2020-07-30, 13:29
  #3518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Jag är skeptisk till om etik kan vara modern eller omodern - etik bör vara tidlös i sina principer, för att sedan kunna tillämpas under olika omständigheter. Det förhåller sig därför precis tvärt om mot vad Du påstår. Genom de tekniska landvinningar som gjorts på preventivmedlens område, så är det just i vår tid som mitt sätt att resonera är både praktiskt möjligt och etiskt försvarbart. Det går att ha större förståelse för aborttanken i ett samhälle där det okontrollerat föddes 8-12 barn, eller fler, i en barnaskara. Så är det inte numera genom preventivmetodernas utveckling.

Morallagar kan självklart vara både moderna eller omoderna.....och ändras, allteftersom villkoren för det samhälle som moralen ska gälla ändras.

Detta är ju så uppenbart så tom etiken brukar ta med detta i sina "resonemang".

Och idag är villkoren ändrade....
1. vi besitter idag mer kunskap över hur de olika utvecklignsstadierna i mänsklig reproduktion ser ut.
2. Vi har idag ett samhälle som även inberäknar kivnnor som a) fullvärdiga människor dvs b) medborgare som c) även de ska ha sina mänskliga behov av trygghet, självbestämmande och kroppslig integritet tillgodosedda.

och nej, Uven det är INTE "praktiskt möjligt" dvs genomförbart att en befolkning blir helt befriade från oönskade graviditeter bara för att de använder preventivmedel eftersom inget preventivmedel är 100% säkert.

Vidare varför skulle plötsligt din etik av...."heliga konceptionsögonblick! ( läs: BARN!)
inte gälla om kvinnor födde 20 ungar? Förlorar plötsligt konceptionsögonblick nr 30 sin okränkbarhet....bara för att det föregåtts av 29 andra? eller blivit till via våld, utnyttjande etc?

Just det.


Citat:
Så då vidgår Du alltså att konceptionen uppstår i allmänhet genom den biologiska process som initieras av att en man och en kvinna har frivilligt sex med varandra och därför också är ansvariga för de följder detta kan ha. Människorna - inte Gud är alltså ansvariga.
ja självklart....men jag vidhåller inte att denna konception är ett BARN! omgående, och därför inte bär nån "helig" okränkbarhet" eller att kivnnor ska påtvingas 100% av ansvaret, även mannens del, bara för att processen råkar ske i hennes kropp och inte i hans.

Vill kivnnor inte utveckla detta konceptionsögonbklick till en färdig människa, så behöver hon inte. Lika lite som hon måste utveckla alla sina potentiella liv, några miljoner som hon fötts med i sina äggstockar.

Och detta är idag det mest moraliskt riktiga. Eftersom lidandet din politik medför är monomental och katastroftal i vår tid.




Citat:
I Europa var det faktiskt det tämligen liberala Schweiz som förnekade kvinnor rösträtt längst. 1990 i den sista kantonen. Män däremot fick allmän rösträtt redan 1848.
Schweiz skötte detta via sina kantoner, där några , just de som förvägrade kivnnor ditt och datt...var konservativa. Extremt konservativa för att vara ärliga.


Citat:
Jag påminner om att Hitler, likt Miljöpartiet, framhöll vegetarianism och nära samarbete med islamister. Sådant håller inte vi konservativa på med. Vi äter fläsk och håller på kristendomen.
Vilken bländande logik.. Hitler var konstälskare också,, eller ptja...påstod sig vara konstälskare....måste ju betyda att allt Hitler gjorde och sa var gott.....eller hur?
Vill du veta vad detta argumentationsfel, barnsligt enkelt för tom barn att upptäcka, heter?

Det onda som Hitler bidrog till kom nationalism och dess tankar om att "vissa" är bättre och finare än andra och ska därför upphöjas eller isoleras från andras "negativa inflytande" typ.

På pricken dina tankar, även om du inte dragit dem så långt som Hitler så du börja dilla om utplåning.
men det ligger ju inte långt ifrån.

Citat:
I all välmening vill jag bara påpeka för Dig att "modernt" är alltid farligt att hänga upp sina resonemang på, ty det blir gärna tämligen kortvarigt och instabilt. Vad som är "modernt" är som med kläder - högst varierande över tid. Värdekonservativa inser istället att det handlar om tidlöshet och att fota sina ställningstaganden på förhållanden som visat sig vara bärkraftiga över tid.

Nä det är ju farligt att ta till sig kunskap och vetenskap. Det sa ju redan de konservativa anno 1780.
Bara allt som är gammalt och mögligt kan ju vara det rätta, eller hur Uven?

Citat:
Det är rätt enkelt egentligen - om vi vill att svenskar alltfort skall vara majoritetsfolket i Sverige, och därmed också att hävdvunna svenska värderingar skall fortsatt prägla svensk politik, då behöver svenska kvinnor föda fler svenska barn. Du kan ju fundera litet på vilket värde Dina "moderna" uppfattningar kommer att ha i Sverige den dag då muslimerna närmar sig 50% av väljarkåren. Naiviteten på vänstersidan är ibland så slående att man blir bedrövad.

Vilka "hävdvunna" värderingar menar du enbart skulle vara just svenska?
Väldigt många av just dina värderingar delas ju ex. av muslimer, katoliker etc.

Väldigt många av mina delas av hela Europa ex.

De flesta värderingar vi bär på i Sverige, så även dina egna är inte enkom svenska.
Dummer.
det är möjligen just den kombination av olika värderingar som är "allmängiltiga" i Sverige just nu som skulle kunna gå att hävda är just "svenskt" här och nu.
Men! det kommer obönhörligt, vad du än försöker med, ändras i morgon.
För så fungerar mänskliga samhällen, de utvecklas och förändras.

Grejen är att se till att förändringen är till det bättre och inte sämre.

och just med tanke hur du vill att Sverige ska tillbakautvecklas så borde du vara själaglad om ex.
patriarkala fundamentalistiska muslimer tar över rubbet. De vill ha det mesta av dina politiska idéer.
Citera
2020-07-30, 13:38
  #3519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elsa2020
Fast alla förstår väl att det är ett litet liv även om det är helt beroende av omgivningen i livmodern?


ja precis som ett björkfrö är "ett litet liv".

Självklart måste vi springa ut och rädda alla björkfrön varhelst och närhelst de lyckas slå rot nånstans, hur opraktisk och olämpligt och dåliga konsekvenser detta än innebär.

Eller hur?
Citera
2020-07-30, 13:40
  #3520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
ja precis som ett björkfrö är "ett litet liv".

Självklart måste vi springa ut och rädda alla björkfrön varhelst och närhelst de lyckas slå rot nånstans, hur opraktisk och olämpligt och dåliga konsekvenser detta än innebär.

Eller hur?
För mig är det viss skillnad på människoliv och björkliv.
Citera
2020-07-30, 13:45
  #3521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pollenper
Vad vill du ha för straff för en abort?
Som jag tidigare skrivit, tror jag mer på att se till att vi inte har en samhällsnorm som lurar folk och att stötta dem som trots alla ansträngningar hamnar i klistret på olika sätt.
__________________
Senast redigerad av Elsa2020 2020-07-30 kl. 13:49.
Citera
2020-07-30, 13:48
  #3522
Medlem
Furiennas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elsa2020
För mig är det viss skillnad på människoliv och björkliv.
Men för vissa är ett ofött barn inte mera värt än ett björkfrö.
Citera
2020-07-30, 13:50
  #3523
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elsa2020
För mig är det viss skillnad på människoliv och björkliv.
Visst och varför?

Vad är moralen med den värderingen?

Björkar är vansinnigt mer nyttiga för allt liv på planeten än vad människor är.
Vi borde satsa stort på att låta trädfrön få lov utvecklas till stora träd, eftersom träd utgör en av de basala grunderna för allt liv på denna planet, de står för syreproduktion och koldioxidlagring ex.
Och sätta P. för alla människofrön, som vi inte har plats, tid och omsorg för.
Dvs se till att reducera antalet människor så övrigt liv får utrymme.

Människor gör inte ett skit nytta, annat än att ev. skydda björkfrön. Vi klarar sig itne utan träd, men träd klarar sig alldeles utmärkt utan oss.
__________________
Senast redigerad av Merapi 2020-07-30 kl. 13:53.
Citera
2020-07-30, 13:51
  #3524
Medlem
pollenpers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anayla
Snarare du som läser in något som du fabricerar i din egen hjärna.

Så hårda straff = ingen rättssäkerhet?
Okej......


Läste du öht vad jag skrev?
Svårt att förstå kanske.

Det är hemskt att makar brukar våld mot sin livskamrat. Sjukt.
Vad kan det bero på?

Kan det vara så att kvinnor i Egypten har ett lågt värde?
Så man "kan" begå övergrepp mot dem?
Men bara "eg" den egna mannen....

Jag anser att våldtäkt ska bestraffas hårt.
Dock har jag svårt med dödsstraff pga att jag tror på Jesus.
Men det måste förebyggas och straffas ordentligt!!
Det blir laglöst annars.
Nu vet vi att mera straff inte är någon lösning.
Det som verkligen hjälper är risken för upptäckt, där kan vi nog lägga mer resurser

Får kvinnor inte får avgöra vad som ska ske med hennes foster blir hon omyndigförklarad. Och mindre värd.
Citera
2020-07-30, 13:54
  #3525
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Visst och varför?

Vad är moralen med den värderingen?

Björkar är vansinnigt mer nyttiga för allt liv på planeten än vad människor är.
Vi borde satsa stort på att låta träd få lov utvecklas till stora träd, eftersom träd utgör en av de basala grunderna för allt liv på denna planet, de står för syreproduktion och koldioxidlagring ex.
Och sätta P. för alla människofrön, som vi inte har plats, tid och omsorg för.
Dvs se till att reducera antalet människor så övrigt liv får utrymme.

Människor gör inte ett skit nytta, annat än att ev. skydda björkfrön. Planeten klarar sig itne utan träd, men alldeles utmärkt utan ännu en naken apa.
Oj! Det här känns som en mycket större fråga än konservativ familj om du inte tycker att människovärde finns. Du kanske bara trollar?
Citera
2020-07-30, 13:56
  #3526
Medlem
pollenpers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anayla
Jag argumenterar inte för ett totalt förbud.
Som du sett om du läst vad jag skrev.
Men ffa måste vi höja människovärdet.
Och det görs bäst genom att prata, förstå och reagera.
Nej säger jag.
Det är inte en människa som bestämmer värdet på en annan människa.
Det är Herren vår Gud som älskar oss alla.
Det är människor som sprider ondska, från onda influenser.
Vi kan stoppa det!

Om vi slutar vara onda och inser värdet på varje människa så betyder ett nytt Liv Allt.

Jag anser att det är att spilla oskyldigt blod att döda ett oskyldigt foster.
Jag vill först få människor att förstå vad de gör..
Sen är detta något som samhället står bakom.
Så det är i grunden där felet begås från början.
Människor är Lurade.
Lagstiftningen måste ändras efter att människor fått vetskap och kunskap.
Där måste vi först börja.
Sedan kommer frågan om ev konsekvenser av att döda ett oskyldigt ofött barn.
Inte förbud, med det spills oskyldigt blod från oskyldiga foster.

Hur är vi lurade?
Vad ska vi få vetskap om?

Det verkar som du sitter på något hemligt.
Citera
2020-07-30, 13:58
  #3527
Medlem
pollenpers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Furienna
Men för vissa är ett ofött barn inte mera värt än ett björkfrö.
Om ditt björkfrö gror i magen, då får du bekymmer
Citera
2020-07-30, 14:05
  #3528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elsa2020
Oj! Det här känns som en mycket större fråga än konservativ familj om du inte tycker att människovärde finns. Du kanske bara trollar?
Och var skrev jag att jag inte anser att ett människovärde finns?

Jag frågade vad moralen egentligen är som på nått sätt skulle sätta ett människa högre i värde än ett träd?

Läs mig rätt tack.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in