Citat:
Ursprungligen postat av
ArgusOne
Det finns flera studier som bevisar att det är buret via aerosoler. Vill du att jag ska länka dem? Eller vill du att jag ska länka en antistudie som bevisar att det inte är luftburet?
Det finns ingen studie som bevisar att det inte är luftburet vad jag vet, för det var inte vad man mätte med de studier man gjort. Men alla antaganden man gjort kring de studier som har bevisat aerosolsmitta är att det troligtvis inte smittar rent luftburet.
Om det var så enkelt som att öppna munnen och smitta folk, så hade vi haft långt fler smittade. Minst 15% av varje flygplan med en smittad på borde rimligtvis fått snuvan.
Kanske inte riktigt så enkelt, ombord andas man i princip ren luft, HEPA-filter, dock håller jag med dig i stort, man kan sannolikt smittas om förutsättning för smittöverföring föreligger, precis var som helst.
Som jag tidigare har försökt förklara, så tycks det vara så att ett antal faktorer måste ge rätt förutsättning för att viruset dels skall kunna cirkulera i luften, men också för att det skall förbli aktivt. Lägg därtill att tillräcklig koncentration vs mottaglighet måste föreligga för att smittöverföring skall kunna ske.
Droppkärnans storlek, viruspartikelns storlek, aktivt virus, koncentration, mottaglighet(immunförsvar), luftfuktighet, salthalt, UV-ljus, temperatur, faktorer som är relevanta.
Kika på den här filmen, alla i tråden bör göra det, lättbegripligt om aerosol, virus och förutsättningar för smittöverföring.
https://youtu.be/NcNorE2G7Uk
Att kategoriskt påstå att virus
inte kan smitta via aerosol på tåget, i flygplanet, på hotellet eller här och där, är lika fel som att kategoriskt påstå motsatsen, saken förefaller att vara mer komplex än så.
Expertisen säger ju att den
huvudsakliga smittvägen är
dropp och kontaktsmitta, och det är den hypotesen man agerar efter, de utesluter dock inte
luftburen smitta, men troligen anser man att det sistnämnda är försumbart, som sagt inte uteslutet.