Jag söker råd angående om hur jag ska gå vidare i träningen.
Idag går jag snabba promenader på ca 5,2km alla dagar i veckan. Tränar halvkropps-pass 6 dagar i veckan.
Nu ska jag ta mig tid till att börja gymma igen efter nyår. Kommer att vara på resande fot nu sista tiden ut året och vill börja så fort det är över. Har inte varit i gymmet på över 2,5 år, så tänkte starta med något enkelt nybörjar program för att få in rörelsebanan och träna upp mitt cns. Funderar att köra:
https://www.styrkelabbet.se/starting-strength/
Med samma volym som denna:
https://www.flashback.org/t2718272
Frågan är om volymen blir bra eller blir det för hög volym nu i starten?
Är inte första gången jag sätter foten i ett gym, så kan egentligen tekniken, men behöver bara programmera kroppen på nytt.
Kommer under vilodagarna fortsätta att gå promenaderna som idag. Funderar även på att byta ut promenaderna mot jogging efter 2 månader till 3 ggr veckan och powewalk 1 dag i veckan. Har erfarenhet av att mina knän tar stryk av att jogga när jag är överviktig. Därför väljer att vänta med det. Några synpunkter om det?
Kommer att satsa på viktminskning i 3 månader till i alla fall innan jag lägger mig på ett kcal-överskott.
Låter detta vettigt eller är jag fel ute?