2019-04-25, 16:29
  #613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zharon
Jag vet att det är bara en TV-serie och man ska inte bry sig men Martins "Mamma" är en obehaglig karaktär, egoistisk, svartsjuk på Simas föräldrar, paranoid och allmänt jobbig. Ska hon framställas som en aning dement?

Det visar ganska tydligt hur det är för många äldre. Hon känner sig ensam och övergiven och längtar efter att vara behövd. Hon upplever att hon är misslyckad i jämförelse med Simas mamma. Hon har svårt att acceptera att saker och ting har förändrats. Dessutom verkar hon må dåligt över hur hon ser ut. Inte så konstigt att hon beter sig som hon gör.
__________________
Senast redigerad av AlexandraIda 2019-04-25 kl. 16:32.
Citera
2019-04-26, 12:27
  #614
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av AlexandraIda
Det visar ganska tydligt hur det är för många äldre. Hon känner sig ensam och övergiven och längtar efter att vara behövd. Hon upplever att hon är misslyckad i jämförelse med Simas mamma. Hon har svårt att acceptera att saker och ting har förändrats. Dessutom verkar hon må dåligt över hur hon ser ut. Inte så konstigt att hon beter sig som hon gör.

Den feta gnällkärringen behöver sig en propp. Nästan lika vidrig som Lisa, men inte riktigt.

Alltså är detta ens löst baserat på folk i Herngrenarnas omgivning så kan man ju bara gratulera. Skulle definitivt hellre vara en ensam parkbänksalkis än att leva och verka i närheten av såna här stolpskott till idioter.
Citera
2019-04-26, 13:44
  #615
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AlexandraIda
Tittarna har aldrig fått veta hur det gick till när Martin och Sima blev tillsammans, bara att Sima tidigare var Eddies resurs. Vissa saker har de helt enkelt hoppat över för helt plötsligt var Sima höggravid och skulle gå på mammaledighet.
Ja, här har manusförfattarna genat rejält genom kurvan. Antagligen för att de ville ha in Nour på en ledande roll (för all del, hon är duktig). Personligen tycker jag att det känns en aning platt och konstruerat med deras förhållande. Möjligen passade det historien bättre att Martin slängs tillbaka ner i småbarns-fattig-misären (i slutet av förra säsongen var han ju lite mer "on a roll", med barn som äntligen börjar bli vuxna och ett nystartat förhållande med den heta tros-tjejen).

Det sagt, så är Martins karaktärsutveckling en av de trevligare i serien. Han har gått från en whining loser till en stabil farsa för Eddie, samtidigt som Lisa och Patriks äktenskap surnar allt mer. Om det kom en säsong till så skulle jag kunna tänka mig att den fokuserade på Lisa/Patriks skilsmässa, samtidigt som Martin blir den stabila parten (en slags omvända förhållanden).
Citera
2019-04-26, 14:54
  #616
Medlem
Sub---Zeros avatar
Håller med om att Bianca är typ den enda av de centrala rollerna som manusförfattarna inte har gått in på djupet hos. I varje fall inte mer än besvikelsen pojkvännen som var otrogen samt tonårsfyllan i slutet av säsong 1.

Hennes karaktär har inte presenterats som något annat än en dryg och sur tonåring som bara ska ha och ha, vilket gör henne rätt ytlig och innehållslös.
Citera
2019-04-26, 20:29
  #617
Medlem
Bara jag som tycker att Nour är galet felcastad? Märks att hon inte är skolad utan enbart fick rollen för att hon smaskar kotte med FLX bästa kompis Schyffert. 🙂
Citera
2019-04-26, 21:59
  #618
Medlem
Är det bestämt att det inte blir någon fler säsong?
Citera
2019-04-26, 23:26
  #619
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rikastistorstan
Har det någonsin funnits ett par med sämre kemi än Lisa och Patrik på "vita duken"?
Jag skrattade rakt ut när de hånglade i husbilen och Patrik ville köra utan skydd för att han vill ha många barn med henne.

Så motsägelsefullt.

Genom tre säsonger har han med all tydlighet visat hur illa han tycker om att vara storfamilj. Hans avsky för Bianca och Eddie ser inga gränser. Han är också oerhört ängslig för ekonomin och vill hellre satsa på karriären.

Så orealistiskt att hans karaktär skulle vilja göra henne gravid. Patrik i verkligheten hade gått och steriliserat sig dagen efter Lisa blivit gravid med Lo.
Citera
2019-04-27, 02:20
  #620
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av regnessem
Patrik i verkligheten hade gått och steriliserat sig dagen efter Lisa blivit gravid med Lo.

Patrik i verkligheten hade dagen efter (när alkoholen alt. MDMAt gått ur) sprungit som en jävla gasell när han såg hur ferrruktansvärt ful och svettig Vera Vitali är.
Citera
2019-04-27, 14:41
  #621
Medlem
Katja känns väldigt anonym och man får aldrig veta något om hennes familj eller bakgrund. Hon är så olik de andra karaktärerna och vill inte kännas vid att hon också är en del av familjen.

Nu kan det väl bara finnas ett beslut kvar för Lisa och Patrik. Känns ju väldigt självklart hur de kommer göra, blir förvånad om det inte blir som jag tror. Särskilt nu när de har träffat Simas lillebror. Samtidigt är Lisa och Patrik ett hopplöst par som egentligen inte alls passar ihop, de saknar kemi och är alldeles för olika som personer. Dessutom verkar de ha behov av parterapi av alla möjliga anledningar och därför fortsätter de utan att komma vidare i sin relation. Har de någonsin varit överens om det som rör familjelivet och hur man ska göra i olika situationer?
Citera
2019-04-27, 17:29
  #622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OzzieTheOwl
Bianca spelas av Amanda Lindh, född år 2000.

http://www.agentmanagement.se/skadespelare/women/amanda-lindh/

Tack för länken.
Bra spelat av Amanda som endast är 19år.
Citera
2019-04-27, 20:49
  #623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doiten
Tack för länken.
Bra spelat av Amanda som endast är 19år.

Varsågod, så lite så!🙂

Eller hur, synd bara att hon fått en sådan relativt liten roll i serien.
Hon är duktig samt otroligt charmig och vacker - går genom rutan.
Men hon har framtiden för sig, blott 19 år, får säkert större roller
framöver.
Citera
2019-04-28, 23:17
  #624
Medlem
rikastistorstans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OzzieTheOwl
Varsågod, så lite så!🙂

Eller hur, synd bara att hon fått en sådan relativt liten roll i serien.
Hon är duktig samt otroligt charmig och vacker - går genom rutan.
Men hon har framtiden för sig, blott 19 år, får säkert större roller
framöver.

Vacker som en sommardag men ingen vidare skådis.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in