Citat:
Ursprungligen postat av
InnesI
Har du läst vad jag har skrivit? Det verkar inte så eftersom du verkar tro att jag kommer till en annan slutsats än du i fråga om MJ var skyldig eller ej.
Det var lite mer raka rör jag var ute efter.
Citat:
Jag ska vara övertydlig: jag håller det som mycket troligt att han var pedofil. Allt det du skriver i inlägget ovan är sådant jag själv skrivit att jag håller för högst troligt.
Som detta.
Citat:
Men det är ju inte det vi diskuterade utan snarare i vilken mån dokumentären belyste båda sidorna av historien. Vi båda anser att den inte gör det. Men skillnaden är att du inte ser något problem i det medan jag gör det. Det är dumt att döma efter att bara ha hört ena sidan för att "de låter trovärdiga" (parafraserat).
Det är det enda vi har att gå på, du är inte villig att döma trots att du tycker det är mycket troligt, jag är det. Sen lyssnar jag efter fanboysens rabiata bevis för att se ifall de kan övertyga mig om motsatsen. Vilket ännu inte hänt.
Citat:
Angående att tillhöra en extrem eller en annan så handlar det inte om vilken slutsats man kommer till utan hur man kommer till den. (1) MJ fanboys som, utanför rättegången under 90-talet, som höll upp skyltar om att han var oskyldig trots att de inte hade någon rimlig aning om vad som hänt. Eller (2) att som du uttrycka att han måste vara skyldig eftersom vittnesmålen är så trovärdiga (baserat i att du sett en dokumentär som bara fokuserat på deras sida av historien).
Det är de där fansen jag stör mig något enormt på. De är beredda att kasta småbarn i en köttkvarn för att försvara sin frälsare MJ, utan någon aning vad som skedde under täcket.
Jag baserar inte min slutsats enbart på denna dokumentär. Utan allt material jag sett om MJ och andra pedofiler. Men det är så tydligt allt jag hör och ser ifrån MJ själv, och hans försvarare får alla mina varningsklockor att ringa, medans denna dokumentär var tvärtom, allt klaffar.
Citat:
Du och jag landar i samma slutsats men du argumenterar för att MJ's sida (advokater, familjemedlemmar etc) inte behöver komma till tals. Du efterfrågade t.o.m. länkar till var personen som gjorde inlägget jag länkade till fick sin info och han hade länkat det i sitt inlägg. Har det ingen betydelse alls? Inte ens när det handlar om dokument från FBI?
Kanske, men jag liksom du tänker inte läsa noveller av material som fanboysen gapar om, som de inte kan ens kan visa utan länkar till massa andra sidor och dokument. Det är tom luft tills jag ser något mer konkret.