Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Denne Jan Emmanuel är en intressant aktör. Han har vid upprepade tillfällen visat att han förstår vad en populism från vänster måste inbehålla, både till form och innehåll.
Han har ju gjort sig en förmögenhet på välfärdstjänster. För resten av socialdemokratin gäller att man inte biter den hand som föder en - de är glada för varje bidragsmuslim som beträder svensk jord och varje varje ny bidragsfinansierat barn som föds i nästa generation. Socialdemokratin och dessa muslimska invandrade grupper har ett gemensamt öde, och båda är på sitt segregerade håll lika viktiga för att stabilt upprätthålla en gemensamt symbiotisk existens. Att alliansen, och liberaler gick på den blåsningen är lite roligt (om det inte hade varit så tragiskt) för att det så tydligt visar vilka intellektuella pygméer som nästan den hela traditionella borgerligheten har bestått av. De gjorde det förstås inte av den "humanism" som de älskat att tala om i Tv-debatter, utan för att Timbro et consortes ansåg att att det var taktiskt riktigt att stödja sossarnas i deras strävanden. På detta sätt skulle man över tid kunna visa att ett bidragssamhället är ohållbart. Men gjorde dock inom högern det fatala misstaget att underskatta det svenska folkets förmåga och vilja att bidragsfinansiera en ny underklass. Varken ekonomin eller viljan har satt stopp för detta ännu, och när det det till slut uppdagas att det inte håller, ja då spelar det ingen roll vad någon anser. Det är för sent på rent demografiska grunder att ställa saker till rätta, och vi får vänja oss vid att ha blivit Nordens Brasilien eller Syrien. Mellan 20-30% muslimer (lågt räknat) i Sverige 2050, som dessutom är unga och starka och potentiellt våldsamma..
Så jag tycker vi kan skippa judesnacket så länge (även om inte heller dessa, som grupp betraktad, förstås inte är utan skuld, men det är det få som är), allt detta har vi dragit på oss själva, mer eller mindre frivilligt. Det enda man kan, och bör, göra är att, på case-by-case grunder, aldrig överväga att stödja partier, organisationer och personer som har en del i denna ofantliga skuld (bortsett från nyttiga kappvändare då).