Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Det är inte alls märkligt, bara för en person som inte är ett dugg insatt i lagar och hur polisen arbetar...
Det fantastiskt märkliga är ju att fallet gått vidare till utredning när man betänker att 95 av 100 fall med liknande misstankar läggs ner direkt trots att det är fall där troligen det eventuella brottsoffret faktiskt har haft en föreställning om att något brottsligt ägt rum.
Det kan alltså förefalla helt obegripligt hur ett så ett fall kan gå vidare med så fantastiskt vagt underlag och där de målsägande måste övertalas att de blivit utsatta för brott.
Den enda möjliga svaret måste vara att mäktiga politiska intressen ligger bakom att brottsutredningen blev verklighet.
Därför är det inte förvånande att det var en politiker - Claes Borgström - som öppnade upp fallet igen trots att Assange redan hade blivit frikänd från den konstruerade våldtäktsanklagelsen.
Som nämnts tidigare så är det inte helt osannolikt att Borgströms partner i advokatbyrån Borgström & Bodström - Thomas Bodström - hade ett finger med i spelet när kvinnorna pressades att spela med. Thomas Bodström hade ju goda kontakter med C.I.A. sedan tidigare då han som justitieminister sprungit deras ärenden i fråga om att leverera misshagliga personer från svensk mark i klorna på USA.
Marianne Ny ljög gladligen för att driva sina överordnade politiska chefers agenda i Assangefallet. Först när hon påstod att förhör utomlands var olagligt och senare ljög hon för att mörka det faktum att det var hennes överordnade politiker som faktiskt fattade beslutet (i juli 2012), över hennes huvud, om att vägra förhöra på ambassaden.
Marianne Ny har kommit fantastiskt lindrigt undan. Eftersom hon skyddat sina överordnade så räknar hon säkert med att slippa undan straff för det brott hon i princip redan erkänt (max 6 års fängelse) när hon vid en presskonferens 7:e september 2016, offentligt tog på sig skulden för att förvägrat Assange den mänskliga rättigheten till förhör.
Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Det märkliga är att den misstänkte flyr undan till annat land...
"...flyr undan..."
Du syftar på att Assange fick klartecken från åklagaren för att åka på en sedan länge inplanerad konferens i Tyskland.
Den enda som gömt sig och flytt undan sitt ansvar är den svenska åklagaren Marianne Ny. Såväl Svea Hovrätt som FN är överens om det.