Citat:
Ursprungligen postat av
Partlow
Jävla vad intressant att fotbollsanalytikern Michael Cox går ut med brasklappen om att Zidane var överskattad som spelare. Det är något jag egentligen aldrig reflekterat över, dels är jag lite för ung för att bedöma hur bra han egentligen var match efter match, dels har jag egentligen aldrig ifrågasatt när folk hållit honom så högt. Michael Cox menar att Zidane tenderade att kliva fram i många avgörande lägen och därför blir överskattad trots att han långa stunder inte var bättre i serielunken än vad till exempel en Christian Eriksen är i Spurs nu. Han snackade att Zidanes poängproduktion inte var jättespeciell. Som sagt, kunde inte riktigt själv bedöma Zidane men känns väl ändå som att det här stämmer ganska bra? Zidane hade sina moment. CL-finalmålet, målen i VM-finalen och så vidare men hur speciell var han i serielunken för Juventus eller Real Madrid? Jag tror fan Cox är nåt på spåret här. Missförstå mig rätt, Zidane var såklart en extremt bra spelare, men min bild är ju att folk håller honom som typ topp 5 genom tiderna. Vad säger ni?
Det visar att de är VM, EM & CL som verkligen gäller något.. Är det inte de elitidrott på den allra högsta nivån går ut på? Att kliva fram och höja sitt spel när det verkligen står på sin spets i de allra största matcherna.. Har man inte den egenskapen blir det tufft att vinna något stort, oavsett hur skicklig man är i "serielunken"..
Bordtennis-VM spelas just nu i Halmstad och man kan dra en parallell där, väldigt svårt att vinna något stort om du inte har förmågan att gilla läget och lyfta ditt spel vid 9-9, 10-11 osv..
"Chokar" man vid sådana avgörande lägen, eller kanske bara spelar lika bra (utan att höja sig), så räcker det inte för att gå hela vägen igenom slutspelsträdet och vinna de största titlarna..
Idrott är oerhört mycket mentalt och efter att ha följt den i många år, så ser man att det inte är någon slump hur en del idrottare nästan alltid är bäst när det gäller, medan andra ofta har det fruktansvärt svårt i avgörande lägen..