Citat:
Ursprungligen postat av
Drubas
Överskattad: Carrick. Visst är han bra, visst är han viktig för United, men jag kan inte se honom som en världsspelare. Bästa spelaren förra säsongen, enligt vissa, men jag kan inte riktigt förstå det.
+
Väldigt bra passningsspelare
Kan styra tempot
Har ett gott öga för spelet
-
Saknar ett riktigt bra tillslag (lägger inte hörnor eller firsparkar)
Ingen matchavgörare
Gör väldigt få poäng
Inte så snabb
Medioker defensivt
Har aldrig gjort bra ifrån sig i landslaget
En av världens bästa passningsspelare. Bollen är slimmad på marken, precis passningar genom motståndarnas mittfält.
Styr tempot otroligt bra. Enormt klok.
Har en magisk speluppfattning.
Felaktigt. Se hans tillslag i passningsspelet, både det långa och korta. Tekniskt överlägset alla i PL skulle jag säga.
Hur kan man vara matchavgörare i den generella definitionen som DM? Däremot så är han enormt viktig och har såklart ofta en avgörande roll i segrar. Att United är keffa i år kan inte lastas på Carrick direkt.
Få poäng, men kräver du poäng av Busquets eller Xabi Alonso också? För det är de två spelare som mest liknar Carrick.
Vem bryr sig om snabbhet som djupt liggande spelfördelare? Totalt oviktigt för den positionen. Ska en quarterback i NFL vara snabb?
Hade enormt många interceptions förra året. Läser sönder uppspel och instick i tid och otid. Enormt positionssäker, och läser spelet defensivt minst lika bra som en Busquets.
Svårt att prestera när fk spelar Lampard, Gerrard, Parker, mfl före deras bäst dm. Synd för dem.
...............................
På tal om tråden om att se fotboll ur en tränares synvinkel. Uppmärksamma Carrick under Uniteds matcher. Nu blir det visserligen inte lika tydligt då sopan Moyes inte använder Carricks uppspelsfot på samma sätt som Ferguson.
..................................
Det finns ingen som helst anledning för mig personligen att försvara Carrick så som jag ofta gör. Jag har inte mycket till övers för engelska spelare i allmänhet, och definitivt inte såna som representerar rivalklubbar. Men jag blir upprörd när bra spelare inte för förtjänad cred. När passningsspelare inte syns av den breda massan. Han har ett genialt passningsspel. Men det handlar inte om att sätta folk i frilägen. Det är faktiskt ett svårare passningsspel än just det. Helt enkelt att slå ut lagdelar med sitt kreativa passningsspel.
Det är också något jag blir ganska trött på, att Carrick inte benämns som kreativ. Hans, om någons, passningsspel är kreativt. Jag orkar inte förklara utförligare ännu en gång. Det har jag redan gjort alldeles för många gånger.