2018-01-29, 12:41
  #50929
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Lotta Gröning skriver en krönika i Expressen i ett minst sagt trådaktuellt ämne men utan att peka på grundorsaken. Min fetmarkering.
Varför tog det så lång tid för oss att se verkligheten?
Det finns människor i det här landet, politiker inte minst, som i många år kontinuerligt försökt tona ner den organiserade brottsligheten. Frågan är vad de har för agenda när de blundar för verkligheten.
....
Sverige har stora problem med kriminella ungdomsgäng och det är viktigt att komma ihåg att det inte är ett storstadsproblem. Borlänge, Hedemora, Fagersta bara för att nämna några småstäder på landsbygden. På alla sätt måste denna gängkriminalitet motverkas både genom förebyggande arbete och tuffa polisiära insatser. Vi kan inte ha organiserade maffiagäng som styr landet och hotar människor. De politiskt ansvariga bör ställa sig frågan, hur hamnade vi här? Varför tog det så lång tid för oss att se verkligheten och reagera på den organiserade brottligheten?
https://www.expressen.se/kronikorer/...-verkligheten/

Det är alltså politikerna som blundat för verkligheten. Okeeej. Det är väl också en rent ut sagt skamlig historierevision.
Men det är en väldigt intressant markör hon gör genom att fråga efter agendan och relatera till verkligheten. Det är som hon följt tråden. Noga.
Att ifrågasätta varför detta har inte bara fått ske utan faktiskt uppmuntrats. Vad är orsaken till det?
Vems agenda är det som följts?

Men apropå de som blundar för verkligheten:
Träffar aldrig Lotta Lars Lindström på samma tidning som hon skriver i?

Vad tycker hon om dem som tidigt såg detta komma men fick löpa gatlopp i medierna?
De verklighetsnära personer som offrades på mediernas PK-altare. I Expressen.

Vad tror hon om orsakerna till situationen? Lösningen?
Vem tycker hon skall genomföra åtgärderna? De som varnade tidigt eller de som är skyldiga till situationen?

Vill hon verkligen ha svar på frågan om agendan?

Lotta Gröning är vänster. Många (förmodligen de flesta) vänsterister varseblir inte verklighetens *konkreta* problem.

Det finns dock en del vänsterister (förmodligen en minoritet) som faktiskt lägger märke till konkreta problem t.ex. Lotta Gröning och Widar Andersson.

MEN, deras uppfattning om 1. orsakerna till situationen resp. 2. hur man/staten nu bör agera givet dessa problem är färgade av, att de är vänster.

Vänstern saknar någon verklighetsförankring betr. några *gränser* för statens - faktiskt möjliga eller acceptabla - handlingsutrymme. (Utblicken är unconstrained, för att använda Sowells terminologi.)

Orsakerna till situationen (som vänstern i bred bemärkelse ser det) är därför INTE, att riksdagens massinvandringskartell (inkl det egna partiet) har ombesörjt en för stor migration till Sverige med i genomsnitt för dålig kvalitet på migranterna - lågutbildade, icke-anställningsbara, kriminella m.m.

Nej, som vänstern i bred bemärkelse ser det, så är den primära orsaken till dagens situation, att "vi" inte har "integrerat" dem, som migrerat till Sverige = svenska staten har underlåtit att svinga sitt trollspö och transformera lågutbildade till högutbildade, underlåtit att transformera icke-anställningsbara till anställningsbara och underlåtit att transformera kriminella till laglydiga personer. Det ideologiska grundantagandet är, som sagt, att det inte finns ngr gränser för vad staten klarar av.

Och lösningen är därför, att staten nu börjar svinga trollspöet och transformerar lågutbildade till högutbildade, transformerar icke-anställningsbara till anställningsbara och transformerar kriminella till laglydiga personer.



Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Vem tycker hon skall genomföra åtgärderna? De som varnade tidigt eller de som är skyldiga till situationen?

För vänstern i bred bemärkelse är det my party right or wrong, som gäller.

Vänstern i bred bemärkelse anser därför (som regel), att det parti, som man själv sympatiserar med helst ska stå för svingandet av statens trollspö. Vänstern tror inte att andra partier - och i synnerhet inte det parti som motsatt sig det massiva inflödet - kommer att svinga trollspöet på rätt sätt.
Citera
2018-01-29, 14:02
  #50930
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Lotta Gröning är vänster. Många (förmodligen de flesta) vänsterister varseblir inte verklighetens *konkreta* problem.

Det som jag hajade till för i Lottas krönika var att hon faktiskt frågade "---vad de har för agenda..."
Och det är en principiellt ett mycket stort steg. Rent av avgörande för verklighetsuppfattningen.

Med den frågan påvisar hon det oerhörda att detta är planerat med vett och vilje och inte "en slump".
Någon eller några vill ha det på detta sättet. Skrämmande men en fullt legitim fråga.

Det skall bli oerhört intressant och se om någon annan i MSM tar upp den tråden med vilken agenda det är frågan om.
I tråden har det varit en central fråga.
För var går fronten i kriget om mångkulturen? Vilka är kombattanterna och generalerna?
Vem dirigerar och vem är "bara" fotsoldat och lyder order.

Eller är detta krig om mångkulturens verklighetsuppfattning helt utan agenda?
Och vad säger det i så fall om svenska regeringars förmåga att styra landet?

Lotta öppnade pandoras ask i medierna nu när hon frågar efter agendan. Det är en milstolpe.

Edit:
Och när frågan är ställd är ingenting sig likt längre. Det är en irreversibel process som startar.

Man kan tycka att Vänstern skulle vara mest intresserad av att bli "red pilled" av princip.
Men än så länge verkar vänstern föredra blå piller.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2018-01-29 kl. 14:25.
Citera
2018-01-29, 16:02
  #50931
Moderator
Diagorass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Två kvinnliga ledarskribenter tar dagarna efter varandra upp just rånvågen mot skolbarnen i Nacka. Igår Sanna och idag Alice T, som ju lovat att komma med regelbundna gästledare under sin mammaledighet. Anledningen till att jag länkar denna ledare är att den (sannolikt) utgör den mest dystopiska mångkulturella samhällsskildringen som jag sett från hennes penna. Hennes nyblivna moderskapsstatus verkar sätta spår i det hon skriver (du ser Kinuski, det är jätteskoj att leka amatörpsykolog!).

Alice är ju plågsamt medveten om att hundra procent av hennes text handlar om mångkulturens totala fiasko. Hon skriver själv att det rör sig om problem som kommit "de senaste åren" och att det är fråga om "nya" företeelser och slutsatsen kan ju inte bli någon annan än att det är vi själva som medvetet importerat dessa problem. Jag vet inte om de "goda värderingarnas reträtt" är en eufemism för masssinvandring av inkompatibla element som förstör den svenska samhällskulturen, men man kan ju alltid hoppas. Hur förklarar Alice annars den nyligen uppstådda normupplösningen av etablerad svensk moral och sedvänja som vi nu ser resultatet av?

Att några få skolbarns utsatthet i Nacka plötsligt har blivit riksnyheter kan inte förklaras på annat sätt än att mångkulturen nu har börjat drabba den riktiga medelklassen på allvar. Hur många gånger har inte svenska skolbarn rånats i arbetarklassområden som på några år förvandlats till invandrarghetton utan att någon ledarskribent lyft ett finger för att uppmärksamma det? Nu har det istället börjat drabba personer som påminner ganska mycket om politikerna och journalisterna själva. Om de som medvetet valt bostadsort och skola utifrån trygghetsperspektivet (låg andel invandrare) ändå drabbas av det man betalat dyrt för att slippa kommer det snart komma hårda krav på upprensning.

Så länge invandrarkaoset och mångkulturen skedde på avstånd kunde man behålla ett abstrakt perspektiv på det hela och resonera i terminer av socioekonomiska faktorer och utsatthet. När det drabbar ens egna barn försvinner sådana perspektiv illa kvick (utom hos de kroniskt hjärntvättade, vilket Stefan Bergmark bevisade nyligen).

Det ökade kaoset som breder ut sig i Sverige kan i stort sett ensamt förklaras av invandringen. Segregation och kriminalitet är konsekvenser av alla invandrare som kommit hit. Vem skulle på allvar argumentera för att att Sverige, allt annat lika, hade haft de problem vi hade idag om vi hade kopierat Finlands invandringspolitik i början av 80-talet?

Stig-Björn Ljunggren förklarar läget i Aftonbladet:

Citat:
De ensamkommande avgör valet redan nu

Frågan illustrerar Stefan Löfvens stora dilemma: På ena sidan har han aktivister i det egna partiet – och miljöpartisterna i hans regering – som gärna återupptar det generösa flyktingpolitiken. Eller åtminstone låter alla som kommit hit stanna – för att så småningom få hit sina nära och kära.

Å andra sidan har han socialdemokratiska väljare – och framförallt före detta väljare – som inte vill ha fler flyktingar, som vill att de som inte har skyddsskäl ska skickas i väg, tillsammans med alla som inte sköter sig. De förra vill gärna öppna sina hjärtan. De senare tolkar det som att vi ska öppna våra plånböcker.

Stefan Löfvens dilemma blir ännu tydligare när det gäller tiggarna. Aktivisterna vill att de ska få vara kvar: ”Det går inte att förbjuda fattigdom!”, sägs med eftertryck. Men väljarna vill ha bort tiggarna eftersom i folkhemmet är det jobb, inte tiggeri, som är idealet. De ska hjälpas i sina hemländer. Inte här.

Om socialdemokraterna inte lyckas övertyga väljarna om att de förstått budskapet om att minska antalet migranter – och se till att tiggarna skickas hem – så kommer de att förlora.

https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...valet-redan-nu

Svårt att artikulera saken tydligen. Dags att börja skicka hem allt pack som inte försörjer sig hederligt i Sverige. Efter det kan vi fortsätta med alla asylbedragare, kriminella invandrare och bidragsturister. Det är bara att börja kavla upp ärmarna.
__________________
Senast redigerad av Diagoras 2018-01-29 kl. 16:04.
Citera
2018-01-29, 16:05
  #50932
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Lotta Gröning skriver en krönika i Expressen i ett minst sagt trådaktuellt ämne men utan att peka på grundorsaken. Min fetmarkering.
Varför tog det så lång tid för oss att se verkligheten?
Det finns människor i det här landet, politiker inte minst, som i många år kontinuerligt försökt tona ner den organiserade brottsligheten. Frågan är vad de har för agenda när de blundar för verkligheten.
....
Sverige har stora problem med kriminella ungdomsgäng och det är viktigt att komma ihåg att det inte är ett storstadsproblem. Borlänge, Hedemora, Fagersta bara för att nämna några småstäder på landsbygden. På alla sätt måste denna gängkriminalitet motverkas både genom förebyggande arbete och tuffa polisiära insatser. Vi kan inte ha organiserade maffiagäng som styr landet och hotar människor. De politiskt ansvariga bör ställa sig frågan, hur hamnade vi här? Varför tog det så lång tid för oss att se verkligheten och reagera på den organiserade brottligheten?
https://www.expressen.se/kronikorer/...-verkligheten/

Det är alltså politikerna som blundat för verkligheten. Okeeej. Det är väl också en rent ut sagt skamlig historierevision.
Men det är en väldigt intressant markör hon gör genom att fråga efter agendan och relatera till verkligheten. Det är som hon följt tråden. Noga.
Att ifrågasätta varför detta har inte bara fått ske utan faktiskt uppmuntrats. Vad är orsaken till det?
Vems agenda är det som följts?

Men apropå de som blundar för verkligheten:
Träffar aldrig Lotta Lars Lindström på samma tidning som hon skriver i?

Vad tycker hon om dem som tidigt såg detta komma men fick löpa gatlopp i medierna?
De verklighetsnära personer som offrades på mediernas PK-altare. I Expressen.

Vad tror hon om orsakerna till situationen? Lösningen?
Vem tycker hon skall genomföra åtgärderna? De som varnade tidigt eller de som är skyldiga till situationen?

Vill hon verkligen ha svar på frågan om agendan?

Roligt att du nämner Lasse Lindström, för när jag av en slump råkar läsa hans senaste alster skrattar jag i högan sky. Lotta och han kör nog lite klassiskt Good cop / Bad Cop, men agendan är säkerligen identisk och något de glatt diskuterar på fikarasten. Det handlar bara om att röra sig i gränstrakterna, men att aldrig närma sig kärnan. Dela ut några köttben här och där och hoppas att man påverkar åtminstone några att fortsätta följa den heliga värdegrunden.

I sann PK-anda återanvänder Lasse ett härligt narrativ. Det är Baaarn!

Lite citat

Citat:

När tonåringar tar värdelösa beslut, som att kasta sten på en polisbil, snatta kondomer eller testa att knarka, bara lite, då är det svårt att älska dem.

En kväll sitter vi i soffan och ser vi några avsnitt av den makalösa brittiska tv-serien "The end of the F***ing World" på Netflix, och bedåras av de två avvikande 17-åringarna Alyssa och James och deras sällsamma resa tillsammans.

Snacka om problem med att fatta rimliga beslut och oförmåga att inse resultaten av sitt agerande. Om du inte har sett den här dysfunktionella kärlekssagan har du några lärorika timmar framför dig.

En annan dag nås jag av Ekots kartläggning i P1 av lokala kriminella nätverk i svenska storstäder.

En fråga är hur många som ägnar sig åt eller skulle kunna ägna sig åt den typen av våldsdåd som nyheterna fyllts av den senaste tiden: skottlossning, bomber, attacker mot polis. Enligt Ekot rör det sig om "cirka 800 personer, nästan uteslutande unga män i 15-25 årsåldern".

Men, tänker jag, pojkar som är 15, 16 och 17 år är fortfarande barn, inte män. Varje människa som är under 18 år är ett barn. Det finns ingen glidande skala, om vi ska följa svensk lag och FN:s barnkonvention.

Sedan tänker jag att de här barnen inte kan vara förlorade. De får inte vara förlorade. Det är våra barn.

https://www.expressen.se/kronikorer/...lt-utvecklade/

Min fetning. Snatta kondomer lika allvarligt som att kasta sten på polisbil? Relativisering, hej och hå!

Lasse tänker att barnen inte kan vara förlorade. Han kommer med den mycket verkningsfulla uppmaningen "De får inte vara förlorade". När Lasse säger så, så förändrar det allt. Universum anpassar sig efter hans önskemål och planeternas positioner faller perfekt, prisa gud (fast en sådan finns förstås inte, förutom för muslimer), de är räddade!

Mediekriget känns väldigt 2009 när man läser det här.

I bland undrar jag om de har några slags tombola-utlottningar på morgonen i fikarummet där de delar ut narrativ.

- Lars, du fick 21! sa Thomas
- Vad är det? sa Lars
- Det är baaaarn vi talar om!
- Yes, fan vad sweet, inte ett öga torrt!
- Lyckost dig Lars, sa Lotta
- Vad fick du Lotta?
- Gränstrakterna till vad som är okej.
- Uhh, den är svår, lycka till!
- Tack.
__________________
Senast redigerad av Censurfilter 2018-01-29 kl. 16:11.
Citera
2018-01-29, 16:10
  #50933
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diagoras
Att några få skolbarns utsatthet i Nacka plötsligt har blivit riksnyheter kan inte förklaras på annat sätt än att mångkulturen nu har börjat drabba den riktiga medelklassen på allvar. Hur många gånger har inte svenska skolbarn rånats i arbetarklassområden som på några år förvandlats till invandrarghetton utan att någon ledarskribent lyft ett finger för att uppmärksamma det? Nu har det istället börjat drabba personer som påminner ganska mycket om politikerna och journalisterna själva. Om de som medvetet valt bostadsort och skola utifrån trygghetsperspektivet (låg andel invandrare) ändå drabbas av det man betalat dyrt för att slippa kommer det snart komma hårda krav på upprensning.

Så länge invandrarkaoset och mångkulturen skedde på avstånd kunde man behålla ett abstrakt perspektiv på det hela och resonera i terminer av socioekonomiska faktorer och utsatthet. När det drabbar ens egna barn försvinner sådana perspektiv illa kvick (utom hos de kroniskt hjärntvättade, vilket Stefan Bergmark bevisade nyligen).
Ett tydligt parallellfall är ju discot vid Gothia Cup, där intet ont anande indoktrinerade småtjejer år efter år gick dit & blev utsatta för mångkulturellt tafsande & övergrepp.
Först när några tjejer vars föräldrar var journalister blev drabbade, så blev detta plötsligt ett stort problem, lyftes fram i media & omfattande krav på åtgärder fördes fram.

Så sanningen är nog så tragisk, torftig & banal som den framstår. Om det inte drabbar makthavare & journalister personligen så anses det vara ett icke-problem, eller rent av "rasism" att påtala missförhållande.
Citera
2018-01-29, 18:58
  #50934
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Lotta Gröning skriver en krönika i Expressen i ett minst sagt trådaktuellt ämne men utan att peka på grundorsaken.

Vad tror hon om orsakerna till situationen? Lösningen?
Vem tycker hon skall genomföra åtgärderna? De som varnade tidigt eller de som är skyldiga till situationen?

Vill hon verkligen ha svar på frågan om agendan?

Skall man vara ärlig så har ju (S) en klockren strategi här. Läs

https://www.dagenssamhalle.se/kronik...gt-undan-16713

Skyll på Fredrik Reinfeldt och Svenskt Näringsliv. De ville ta in en massa outbildade för att göra välfärdsstaten omöjlig. Utan trygghet kan lönerna pressas ner och näringslivstopparna skaffa billig hemhjälp och trädgårdsmästare.

Bevis: Skaffa en kopia av Det Sovande Folket. Lyssna på Granskning Sverige's intervju med Bo Lundgren där han säger precis det. (lyssna https://www.youtube.com/watch?v=dJIJdRlScto )

Alltså allt är Ruinfeldts fel. Visst lite tillspetsat men det erbjuder en utväg för (S). Spetsar man till retoriken lite så går det snabbt att glömma allt elakt och samarbeta med (SD).

En alternativ berättelse är ju att (S) aktivt letat väljare vartefter svenskarna blivit lite för välbärgade för att gilla skatter och omfördelning. Ulf Kristersson kan ju försöka lansera den. Tror att det är lättare för Löfven att skylla på Ruinfeldt.

Edit: Ärligt tror någon att (M) skulle vinna väljare om (S) betalar för TV reklam där ovanstående klipp med Bo Lundgren körs dag och natt i TV och radio månaden innan valet? Budskapet att Ruinfeldt ville förstöra Sverige är rätt lätt att tro på faktiskt....
__________________
Senast redigerad av FBerntsson 2018-01-29 kl. 19:10.
Citera
2018-01-29, 19:28
  #50935
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FBerntsson
Skall man vara ärlig så har ju (S) en klockren strategi
...
Skyll på Fredrik Reinfeldt och Svenskt Näringsliv. De ville ta in en massa outbildade för att göra välfärdsstaten omöjlig. Utan trygghet kan lönerna pressas ner och näringslivstopparna skaffa billig hemhjälp och trädgårdsmästare.
...
Bevis: Skaffa en kopia av Det Sovande Folket. Lyssna på Granskning Sverige's intervju med Bo Lundgren där han säger precis det.
...
Alltså allt är Ruinfeldts fel. Visst lite tillspetsat men det erbjuder en utväg för (S). Spetsar man till retoriken lite så går det snabbt att glömma allt elakt och samarbeta med (SD).

Visst är det så. Men ändå gör man det inte. Det är väldigt förvånande. Varför?
Vad har man då för agenda? Egentligen?

Varför valde man mångkulturens intressen före svenska medborgare och arbetares intressen?
Citera
2018-01-29, 19:34
  #50936
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Visst är det så. Men ändå gör man det inte. Det är väldigt förvånande. Varför?
Vad har man då för agenda? Egentligen?

Varför valde man mångkulturens intressen före svenska medborgare och arbetares intressen?

Om man gör det bekräftar man att invandrarna som har kommit hit är odugliga och varken polis eller militär räcker till för att dämpa invandrarnas ilska om de fattar att de är oönskade i Sverige.

Nån skrev det förut - svenska makthavare har hamnat i en Stockholmsgisslanfälla.
Citera
2018-01-29, 19:37
  #50937
Medlem
Evaristos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FBerntsson
Skall man vara ärlig så har ju (S) en klockren strategi här. Läs

https://www.dagenssamhalle.se/kronik...gt-undan-16713

Skyll på Fredrik Reinfeldt och Svenskt Näringsliv. De ville ta in en massa outbildade för att göra välfärdsstaten omöjlig. Utan trygghet kan lönerna pressas ner och näringslivstopparna skaffa billig hemhjälp och trädgårdsmästare.

Bevis: Skaffa en kopia av Det Sovande Folket. Lyssna på Granskning Sverige's intervju med Bo Lundgren där han säger precis det. (lyssna https://www.youtube.com/watch?v=dJIJdRlScto )
Man brukar bli kallad för konspirationsteoretiker om man gör den observationen, fast den ligger i öppen dager. Men det var sannerligen inte mycket till konspiration som behövdes: Sitt på händerna och låt händelserna ha sin gång, så sker det som eftersträvas. Nog har man väl sett en och annan verklig "konspiration" som varit mer komplex än så i alla fall.
Citera
2018-01-29, 20:23
  #50938
Avstängd
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Censurfilter
I sann PK-anda återanvänder Lasse ett härligt narrativ. Det är Baaarn!
Det handlar om barn ja, eller närmare bestämt om Lars Lindströms oförmåga att särskilja andras barn från hans egna. "Det är våra barn" bräker han, och han kan med det förstås inte mena någon annan än sig själv och vad läsaren får förmoda hans fru. Undertecknad tänker att det måste finnas en diagnos för det vad hen uppvisar här. Finns det inte en sådan är det nog till att uppfinna en, tyvärr. Kanske kopplat till hens internet-porrberoende?
__________________
Senast redigerad av sherm 2018-01-29 kl. 20:34.
Citera
2018-01-29, 21:34
  #50939
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Visst är det så. Men ändå gör man det inte. Det är väldigt förvånande. Varför?
Vad har man då för agenda? Egentligen?

Varför valde man mångkulturens intressen före svenska medborgare och arbetares intressen?

Till viss del handlar det nog om femininiserad maktutövning, fokusering på de små problemen och nedrackning på allt och alla som utmanar trivselreglerna. Jennifer Wegerup ger exempel på detta i en Expressenkrönika.
Citat:
Så varför lägger så många sig i sådant de inte har att göra med, i ett slags idiotförklarande av båda andra och sig själva?
[...]
Inte minst kvinnor lägger sig snattrande dryga i: ”Du vet att när de haft kräksjuka ska de inte gå till skolan på minst två dygn!”.

En mamma med solbruna döttrar blir påhoppad för att barnen inte är degvita mitt i sommaren och bär skyddsdräkter i Tjernobyl-klass.

Bakom den påklistrade omtanke-etiketten lurar självgodheten och vet-bäst-attityden. Rivandet av privatlivets murar, i sociala medier, tycks innebära att människor anser sig ha rätt att lägga sig i andras liv, att förmana och fördöma från höga hästar.
[...]
Framför allt är varje liten inskränkt kommentar en bild av en tid och ett land där vi gärna fokuserar på det som är lätt att hantera men går stora omvägar runt det svåra, tunga.

Vinet fryser till is i glasen och ljuslågorna flämtar av förskräckelse när jag och några andra gäster förstör en middagsbjudning med att vilja prata om verkliga faror i vår samtid. Värdinnan blir så upprörd att hon skälver när min bordsgranne undrar vad hon skulle göra om soldater från främmande makt stövlade in med automatvapen i familjens fina sommarhus på Gotland.

Vi svartmålar, vi skräms, det blir aldrig, aldrig krig i Sverige igen! Hon vill inte heller höra om skotten i förorten, inte tänka på barn och gamla som rånas på öppen gata eller smutsa ned sina välmålade läppar med att prata våldtäkter.

Ingen är så snabb som hon och de andra duktiga mammorna i att vara rätta i det lilla, hjälpta av en och annan pappa av den sort som vinner varje poängpromenad.

Sockerchock, oj oj. Alla måste få vara lucia, ja ja. Ekologiska blöjor, bra bra. Men att även deras egna bilar och världar kan sättas i brand en dag, om inget görs, det vill de inte prata om.

Det svenska debattklimatet i ett krackelerande nötskal; sila mygg, svälj kameler.
[...]
Hon bär fram desserten, hemgjord punschglass, och det är då jag ser det, i hennes blick. Hon är rädd, hon med, långt där inne; klamrar sig fast vid det utsökta glassfatet.

Vi har släppt in mörkret till hennes middagsbord och hon bara längtar tills vi går så att hon kan sätta på skygglapparna igen.
https://www.expressen.se/kronikorer/...rkliga-hoten-/

Med tanke på att vi för tillfället har en maktapparat som ska genomsyras av feminism i varje enskild detalj är det inte så konstigt att det blundats för de monumentala problemen både länge och väl. Det bara ska gå att lösa problem med omvårdnad och sk kärleksbombning, plus inkvotering av mer feminism överallt. Våldtäktsmigranter är offer för samma västerländska patriarkat som förmenar kvinnor all den makt de med genusvetenskapliga examina i bagaget anser sig ha rätt till och våldtäktsmigranter, till skillnad från västerländska män, kureras enkelt med kvoteringar, kulturbidrag och handhjärtan.
Citera
2018-01-29, 21:58
  #50940
Medlem
fasligts avatar
Bra av Alexandra Boscanin i GP.
Citat:
Det krävdes att människor skulle dö för att man skulle tillsätta en utredning – och tio månader efter dådet har fortfarande ingenting konkret skett. Nog för att vissa beslut måste få ta tid för att kunna beredas ordentligt, men det ska inte behöva ta nästan ett år att komma fram till att det vore en god idé att sätta upp några pollare som kan hindra obehörig trafik.

Förfarandet känner vi igen från allt för många områden. Först förminskas ett problem. När det sedan är ett faktum låtsas politiker gärna som att de alltid tagit problemet på allvar och tillsätter en utredning eller två i syfte att framstå som handlingskraftiga. Men vad som är viktigare än att framstå som kapabel att vända en negativ samhällsutveckling, är att faktiskt vara det.

Inte minst är behovet av handlingskraft stort när det kommer till det stora antalet människor som vistas illegalt i landet. Akilov var en av cirka 12 000 som fått beslut om utvisning men gått under jorden. Fram till år 2021 väntas nära 50 000 personer avvika, enligt en prognos från Migrationsverket.

Detta utgör en risk mot rikets säkerhet. Inte för att alla dessa personer skulle vara potentiella terrorister, men det räcker med att mindre än en procent av de som går under jorden ska vara våldsbejakande för att det ska få stora konsekvenser för enskilda och för samhället. För att terrordåd ska kunna förhindras är det en förutsättning att myndigheterna har kontroll över vilka som vistas i landet.
http://www.gp.se/ledare/boscanin-vad...gera-1.5110504

Ja den omedelbara responsen på terrordådet i den feministiska stormakten var, som vi minns, ljuständning, handhjärtan och unisont bejakande av mångkultur.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in