Citat:
Ursprungligen postat av
kalaagh
Putin och Ryssland är NWO så det där är mycket väntat. Zonen kommer ligga vid Golan för att skydda israhell.
Kommer leda till mer konflikter i Syrien med Ryssland på andra sidan i framtiden. Hur är ryssarna inställda till det? Är ryska folket så här lättlurade? Terrorkriget har inget stöd längre så i längden kommer även de lämna. De kommer alltså inte gå all in i krig i mellanöstern till skillnad från Syrien, Iran och Hezbollah.
"Våra fiender låtsas vara våra vänner" - iransk mulla nyligen. Han syftar antagligen på Ryssland som är NWO.
Sedan en tid tillbaka är sydväst en s k descalation zone, där skall alltså inte förekomma några strider. Sådana har upprättats även på andra håll.
Syftet är förstås inte att skydda Israel, man vill tvärtom skydda Syrien mot israeliska angrepp, som ju förekommer då och då. Israel anser sig ju ha rätten att attackera Hizbollah på syrisk mark. Det här beslutet gör det svårare för Israel att göra det.
Varken Syrien, Iran eller Ryssland vill ha strider med Israel, de har ju fullt upp med terroristerna. Så länge de kan hålla sionisterna utanför striderna, så är det bra. Att sionisterna tolkar detta som eftergift mot dem, det är nog avsett som propaganda för hemmapubliken.
Det är min tolkning, möjligen har jag fel.