Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Ja, som jag har sagt: han har veckan på sig annars ger jag upp. Nu som jag säger i en annan tråd, det finns aldrig några binära val. Världen är inte svart och vit, men jag borde ha dragit öronen åt mig när Gorka i kraftiga ordalag gick ut och deklarerade att Iran är den största sponsorn av statsterrorism. Som sagt, grabbarna i Iran är inga trevliga lirare men att någon bortser från att dagens islamistiska terrorism har ett ursprung i den sunnimuslimska fåran och finansieras i stora drag av Gulfstaterna med Saudi och Qatar i spetsen borde ha fått mig att reagera.
#MAGA is dying!
Endast stater kan utföra statsterrorism så man kan ju fråga sig vilken stat som Iran sponsrar som ägnar sig åt terrorism? Israel och USA, samt Saudi, Turkiet och några gulfstater är ju de överlägset största utövarna av statsterrorism i världen och Iran sponsrar ingen av dem. Iran sponsrar ju i princip ingen icke-statlig terrorism heller. Iran sponsrar den heroiska motstånds- och frihetsrörelsen Hizbollah men de ägnar sig ju vanligtvis inte åt terrorism.
Jag blev både misstänksam och orolig redan innan valet när Trump återkommande pratade om Iran som en "sponsor av terrorism" och sa annat negativt om Iran. Jag förstod att det inte var han själv som på egen hand hade kommit på att säga såna saker, särskilt inte eftersom det är helt faktamässigt felaktiga påståenden. Detta gjorde att jag insåg att han redan innan valet åtminstone i vissa frågor stod under inflytande av ondskefulla och illvilliga krafter.