Citat:
Ursprungligen postat av
Markunator
Nja, på spanskan var det lektioner, inte föreläsningar eller lektioner. Det var på gymnasienivå.
Var det en särskilt grupp för AS/NPF eller var den riktad till alla?
Citat:
Jag har ju redan studerat under sammanlagt fyra terminer, så jag vet ju ungefär hur det är. Jag tror att jag kan klara av det i höst om jag bara får hjälp och stöd, men jag skulle nog inte klara av att både läsa en universitetskurs och bli av med mina pengar nu under vårterminen samtidigt som jag även ska flytta hemifrån, testa flera nya saker osv.
Vad för stöd är det du tänker att universitetet ska ge dig? Alltså, jag vet (själv tycker jag detta är helt sjukt) att man kan få hjälp med att ta anteckningar och längre skrivtid, men annars tror jag möjligheterna är begränsade.
Citat:
Jag tänkte inte på hur det lät när jag skrev det jag skrev, jag tänkte bara på hur orimligt det han föreslog lät. Dessutom mådde jag inte bra när jag skrev det där inlägget. Inte alls bra.
Alltså, jag har för det första inte sett svaret men jag hade nog inte tagit illa upp av det, MEN, det behöver inte ändra att det kan ha varit ett mycket oartigt svar. Men låt oss säga att någon, en tjej t.ex., föreslog något som för dig lät helt galet, då bör du inte svara så. Alltså, andra människor ser det aldrig som en ursäkt att du mår dåligt. Det är skillnad på orsaker och ursäkter. Det finns säkert omständigheter som orsakar ett dåligt beteende men det ursäktar det inte. OK? Det gäller alla. Om man säger något dumt (jag har inte tagit illa upp så du behöver inte be mig om ursäkt, nu försöker jag bara lära dig något generellt) så är det bättre att bara be om ursäkt, snarare än att dra upp massa egna ursäkter till sitt beteende.
En bra ursäkt är en ärlig ursäkt där man 1) ursäktar sig 2) tar ansvaret och 3)gör klart att det inte kommer upprepas. Som t.ex. "Jag ber om ursäkt(1). Det var dumt av mig (2) och kommer inte upprepas(3)". Därefter kan man möjligen säga "det ursäktar inte mitt beteende, men jag är inne i en jävligt pissig period i livet, men det ska absolut inte gå ut över dig, förlåt".
Det här med ursäkter är lite jobbigt och något som även NTs är dåliga på. Jag är fullkomligt usel på ursäkter, av någon oklar anledning känner jag mig astöntig när jag ger dem och fett lame. MEN, jag har märkt att det ofta betalar sig att ha den strukturen jag nu visat dig. Min bror brukar t.ex. komma med massor av bortförklaringar och möjligen sen klämma ur sig en ursäkt, det känns allmänt oseriöst och känns snarare som en loska i ansiktet.
Citat:
Jag kan inte se det så. Att andra unga män får ligga men inte jag kan jag inte se som något annat än negativt. Tyvärr.
Det är ologiskt och barnsligt. I min dåvarande närmaste kompiskrets var jag överlägset sist med att bli av med oskulden, vilket var jobbigt, men det var inte jobbigt att andra fick ligga. Jag har en kompis som är äldre än dig och oskuld, han uttrycker ingen bitterhet när han hör att andra får ligga.
Citat:
Ursprungligen postat av
Markunator
Jag vill inte. Det ska vara i Uppsala. Jag tror nog att jag skulle föredra att inte bo på campus heller, men jag kan göra det så länge det är i Uppsala.
Återigen, varför? Vad är det för fel på Lund, Linköping, Stockholm eller Göteborg? Det finns så klart inget egenvärde i att du flyttar dit, jag menar bara att din inställning är aspig. Förändring är inte alltid dåligt, jag var väldigt fäst vid Stockholm men är glad att jag flyttade, då det gav mig en spark i röven och en nystart.
Citat:
Då skulle jag inte gå den. Jag skulle försöka hitta nån bra här i Uppsala i stället.
Finns massa utbildningar som inte finns i Uppsala, vidare kommer du kanske inte in på alla i Uppsala. Tänk dig att du hittar en utbildningen du VERKLIGEN vill gå, mycket mer än alla andra, men du kommer inte i Uppsala, du kommer in i Lund. Stannar du kvar i Uppsala och går något sämre då? Om ja, varför?
Citat:
En del saker om kroppsspråk.
Som?
Citat:
Är du säker på att det är det du vill att jag ska göra?
Och du har fortfarande inte förklarat hur du har tänkt dig att jag ska dela det här ljudklippet!
Varför inte? Finns massa ställen man kan ladda upp saker till, t.ex. minfil.org
Citat:
Jag har haft en torrperiod på 25½ år. Det är inte jämförbart.
Dina torrperioder beror alltså inte av mina torrperioder (eller avsaknaden av dem), vari det är ologiskt att sura över att jag får ligga
Citat:
Tänk efter så kanske du kommer på varför det gör mig bitter. Jag vill i vilket fall som helst inte diskutera det här längre.
Jag vet varför det gör dig bitter, men avundsjuka tar dig ingenstans. Alltså, herre gud, jag fick inget sparkonto med mängder av skattepengar, jag har inga föräldrar som ser efter mig eller så, istället har jag en narkoman till farsa och en psykiskt sjuk morsa som jag måste springa runt och serva när jag är i Stockholm. Det är inte som att jag säger "sluta prata om hur dina föräldrar är bra, det gör mig avundsjuk och bitter", för att du haft bra föräldrar har inte ett skit med mina att göra. Comprende?
Citat:
Nehej, vad vill du att jag ska svara på det då?
Det är information till dig. Du kan t.ex. säga "jaha, bra, då ska jag sluta skylla på att jag mår dåligt när jag säger eller gör dåliga saker, eller vänta, jag ska sluta ta ut mitt dåliga mående på andra". Det kommer inte alltid lyckas men det bör alltid vara målet.
Citat:
Toppen! Vilka sajter och appar skulle du rekommendera?
Den enda dejtinggrejen man använder seriöst idag är väl tinder, men annars finns happypancake också. Anledningen till att du fått få matchningar på tinder och få chattar är; dåliga bilder och dåliga öppningsrepliker, samt möjligen dålig presentation. Ska jag hjälpa dig med bra bilder så måste du vara redo att jobba lite, för bra bilder kan du liksom inte ta hemma på soffan, utan du kommer behöva åka ut och röra på dig (du ska framstå som aktiv).
Citat:
Men jag har ju aldrig druckit! Hur ska jag nånsin kunna ha sex på fyllan då då? Jag vill inte vara berusad; det är inte nåt jag behöver uppleva i mitt liv.
Jag konstaterar bara faktumet att de flesta i vår ålder har sitt öppningsligg med en ny partner när de är berusade. Vadå "vad ska jag göra?", jag konstaterar hur det ligger till. Ok, du vill inte dricka, det är OK, men det är ju ändå bra om du är medveten om att saker och ting eventuellt är knepigare då, eller hur? Det går dock, två av mina öppningsligg har varit nyktra (egentligen tre, men den tredje hade jag fått ett blowjob av när vi var berusade, så ja, räknar inte den). Fast båda dem två hade jag börjat prata och hångla medan vi druckit. Jag har dock inte varit superfull alla gånger, utan ibland hyfsat nykter.
Citat:
Dessutom är det våldtäkt att ha sex med nån som är fullare än en själv, för det finns inte en chans att jag kommer att dricka tills jag är full - om jag ens dricker en enda droppe, vilket är extremt osannolikt.
Hahaha. Nej, det är inte våldtäkt, för isf har jag blivit våldtagen många gånger

. Personen måste befinna sig i ett särskilt utsatt tillstånd, typ nästan halvdäckad. Om hon är nykter nog att dra av dig kläderna och rida dig (utan att samtidigt vara helt borta så klart) så är det då ingen våldtäkt. Däremot kan det vara omoraliskt att som nykter ligga med personer som är berusade, det beror på situationen.
Citat:
Vad är det för möjligheter jag inte tar?
Du har mycket pengar att röra dig med och kan när som helst åka till vilken stad som helst och göra vad som helst.
Citat:
Nej, aldrig i livet att jag ser den filmen. Usch!
Äh, var en yes-man och se filmen nu. Ingen no-man.