Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2016-11-18, 18:23
  #75409
Medlem
Creaturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Obegripligt att det florerar vilda konspirationsteorier om att JA inte är vid liv. Det finns ingen rim och reson i detta. Däremot tyder det mesta på att JA själv vill underblåsa liknande spekulationer, för att trissa upp den påhittade hotnivån från USA till oanade höjder. Han håller sig undan, undviker att visa upp sig, med förhoppning att detta ska stärka hans kort vid bedömningen om åtal eller inte. Patetiskt!

Trams, han har ju precis deltagit i förhör. Att få det till att "hålla sig undan" och "underblåsa spekulationer" om sin egen död är oväntat löjligt till och med när man beaktar vem som skrev det.
Citera
2016-11-18, 19:03
  #75410
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Det är inte MN som beslutar om häktningen, detta görs av rätten. HD, hovrätt och tingsrätt har ansett att häktningen är i linje med mänskliga rättigheter enligt europeisk lagstiftning och att UN WGAD:s åsikt inte är det. Att gå på UN WGAD:s åsikt, trots att den är felaktig, vore ett fördragsbrott och kan alltså anses vara olagligt. Sverige ska givetvis följa Europakonventionen och inte gå på en felaktig åsikt.
Stämmer det? Om Marianne behöver dra tillbaka häktningen, behöver hon då en domstols godkännande? Jaqg kan ha missuppfattat saken, men jag trodde inte att Marianne behövde domstolens godkännande för att dra tillbaka häktningen.

När det heter att domstolen beslutar att Assange ska vara fortsatt häktad, är inte det för att det är vad Marianne yrkat på? Om Marianne gick till domstol och sa att nu vill hon inte att JA ska vara häktad längre, kan då domstolen köra över henne och säga att det ska han visst det, oavsett vad Marianne själv tycker och tänker?

Om Marianne kan dra tillbaka häktningen själv så bestämmer hon själv om han ska vara häktad eller ej, efter det att domstolen har godkänt häktningen.

Jag är osäker, så det vore bra om någon kunnig kunde reda ut detta. Är det domstolen som håller honom häktad för att Marianne inte längre har makt att dra tillbaka häktningen på eget beslut? Domstolen eller Marianne?
Citera
2016-11-18, 19:09
  #75411
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Creatur

Varför kallar jag Ecuador formalister och Sverige bananmonarki? Det senare är ju självklart för alla som följt svenska rättsväsendets slirningar i det här fallet, och politikers och medias attityd. För att inte tala om JDs intriger och UD vars tjänstemän blandar ihop ecuadoriansk asyl med svensk asyl på ett sätt som skulle vara förödande för en gymnasieelevs betyg i samhällskunskap. Det förstnämnda är för att Ecuador hela tiden varit supernoga med formella detaljer och så pass stelbenta att de inte släpper in PES bara för att ÅM "glömt" att ta med hans namn på en lista.
Det är väl för att Ecuador ständigt anklagas för att vara en "banarepublik" som de helt enkelt måste vara petnoga med detaljerna. Sverige å andra sidan har ett grundmurat gott (dock ej helt befogat) rykte, så de kan slarva och ha sig lite som de vill. Sverige och Ecuador bedöms utifrån helt olika måttståckar. Ecuador måste vara noga, Sverige håller sig för goda för att följa regler.
Citera
2016-11-18, 19:11
  #75412
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dullabo
Absolut. Men Craig ska ha träffat Assange för en dryg månad sedan, right? Han kan lika gärna blivit utpressad. Vi har ingen aning om när John Pilgers intevju spelades in och intervjun väcker snarare mer frågor än svar.
Det är inte bara /r/wikileaks som fått nya mods utan det gäller även r/dncleaks, r/thedonald r/whereisassange och r/pizzagate. Även /pol/ har blivit spammad med religiösa saker, antagligen för att Assange och Pizzagate ska få så lite uppmärksamhet som möjligt. Wikileaks twitter har betett sig väldigt märkligt.

Vad som begärs är proof of life, det är inte mycket begärt, men vi får inget.

Nej, en vinkning från ett fönster hade väl inte varit Proof of life heller, men det faktum att han inte gjort det är väldigt märkligt.

Varför kan vi inte diskutera Assanges välmående här? Tråden handlar ju om Assange så det är väl högst lämpligt att vi har en diskussion här också. Tycker hela skiten tillsammans med /r/pizzagate är väldigt märkligt och skrämmande.

Tror du att svenska åklagarmyndigheten ljuger när de säger att de har intervjuat Assange? Tja, de ljuger ju om allt annat så ...
Citera
2016-11-18, 19:14
  #75413
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Stämmer det? Om Marianne behöver dra tillbaka häktningen, behöver hon då en domstols godkännande? Jaqg kan ha missuppfattat saken, men jag trodde inte att Marianne behövde domstolens godkännande för att dra tillbaka häktningen.

När det heter att domstolen beslutar att Assange ska vara fortsatt häktad, är inte det för att det är vad Marianne yrkat på? Om Marianne gick till domstol och sa att nu vill hon inte att JA ska vara häktad längre, kan då domstolen köra över henne och säga att det ska han visst det, oavsett vad Marianne själv tycker och tänker?

Om Marianne kan dra tillbaka häktningen själv så bestämmer hon själv om han ska vara häktad eller ej, efter det att domstolen har godkänt häktningen.

Jag är osäker, så det vore bra om någon kunnig kunde reda ut detta. Är det domstolen som håller honom häktad för att Marianne inte längre har makt att dra tillbaka häktningen på eget beslut? Domstolen eller Marianne?

Rättegångsbalken 24 kap. 20 § Rätten skall omedelbart häva ett häktningsbeslut,

1. om inte inom den tid som avses i 18 § åtal har väckts eller förlängning av tiden har begärts eller
2. om det inte längre finns skäl för beslutet.

Innan åtal har väckts, får häktningsbeslutet hävas även av åklagaren. Rätten skall snarast underrättas om åtgärden. Lag (1987:1211).

Källa: https://lagen.nu/1942:740#K24P20S1
Citera
2016-11-18, 19:18
  #75414
Medlem
Jennifer Robinson talade med media i tisdags efter att förhöret med JA var klart.
https://www.youtube.com/watch?v=MYR0Pw9LfUQ

Hon redogör först för händelserna de senaste åren under några minuter. Vid 4:40 börjar journalisterna ställa frågor. En frågade om det togs DNA-prov och Robinson svarar att hon inte får prata om vad som skedde på ambassaden. Det frågas om han kommer lämna ambassaden om fallet i Sverige läggs ner, och Robinson förklarar att han inte kan göra det så länge fallet i USA finns kvar och han inte kan använda sin asyl någon annanstans.

De har inte fått någon förklaring än till att Samuelson inte fick vara med. Robinson var själv inte med i rummet där förhöret gavs, utan var inne på ambassaden som stöd till ecuadorianska advokaten.
Citera
2016-11-18, 19:19
  #75415
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Överklagandena i UK var juridiskt korrekta, dock kan man diskutera om det var moraliskt rätt och min personliga uppfattning är att det inte är moraliskt korrekt att bedriva upprepade och futila överklaganden i obstruktivt syfte istället för att få saken (sexualbrotten) prövad i domstol. Ännu värre moraliskt sett var det givetvis att visa lag och ordning, det demokratiskt inordnade rättssystemet med likhet inför lagen, fingret, i och med flykten undan rättvisan in på ambassaden när EAW:n inte längre kunde överklagas i UK. Ett helt vedervärdigt agerande mot kvinnorna och mot vårt demokratiska system.
Där tycker jag du har uppåt väggarna fel. För det första, uppenbara, så vet man inte i förväg om de är futila. Dör gör du en logisk groda. Faktum vara att två ledamöter i Supreme Court motsatte sig utfallet, så det var långt ifrån givet, och kan därför inte i förväg betraktas som "futilt". (Varför fortsätter du med dina futila inlägg när du blir överbevisad hela tiden?) För det andra så var syftet inte att förhindra förundersökningens fortskridande. Det var den ifrågasatta och bevisligen onödiga utlämningen som det protesterades mot, det var Marianne som sen satte sig ner och surade på durken och vägrade gå vidare när hon inte fick som hon ville. Vad gäller asylen så bevisar det bara att även demokratier kan personen behöva söka asyl från.
Citera
2016-11-18, 23:58
  #75416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Okynne
På /r/wikileaks/ på Reddit dyker det nu hela tiden upp folk som vill ta upp denna fråga. Förmodligen är det bara några av dem som är oroliga på riktigt och andra som är där för att svärta gruppen med toktänk

Det är inte bara på /r/wikileaks, utan den senaste "trenden" på alla möjliga Wikileaks/Assange-relaterade forum tycks vara många nya postare som om och om och om igen bara vill prata om teorier om att alla som pratat med Assange den senaste tiden ingår i en stor konspiration och bara ljuger om att de träffat honom. Det här kommer att bli jobbigt.
Citera
2016-11-19, 02:02
  #75417
Medlem
sonny crockets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dullabo
https://np.reddit.com/r/whereisassange

Assange har inte setts vid liv sedan 17 oktober, Wikileaks twitter vägrar svara på varför och presenterar inga bevis för att han är vid livet. 18 Oktober rapporterades det att polis befann sig utanför ambassaden. /r/whereisassange och /r/wikileaks är kompromissat och det sprids disinformation. Han har antagligen blivit mördad.

Mycket märkligt att det inte skrivs om det i den här tråden. Länkade för någon dag sedan och kommentaren togs bort illa kvickt. Flashback kompromissat också? Vi hade ju en jävla massa DDoS attacker för inte särskilt länge sedan.

Det enda vi kräver är bevis för JA's välmående, det hade varit sjukt lätt för han att gå fram till ett fönster i ambassaden och vinka. VAKNA!!

En som pastar sig vara Wikileaks-medarbetare och fatt gag order osv: http://82.221.129.208/wikileaksconfirmed.gif
Citera
2016-11-19, 03:05
  #75418
Medlem
wtfuks avatar
https://twitter.com/wikileaks/status/799400831732707328
Vissa skribenter tror rörelsen skulle ta slut med JA. Ungdomar kan skilja på lögn och sanning. Svensk statstelivision måste böra sändas frå ecuador embasy
https://www.youtube.com/watch?v=_r6taMwaziI
Ecuador !

Edit: föredrar originalvideon

Edit2. Skulle podesta mailen sluta publiceras?
__________________
Senast redigerad av wtfuk 2016-11-19 kl. 03:47.
Citera
2016-11-19, 03:43
  #75419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Obegripligt att det florerar vilda konspirationsteorier om att JA inte är vid liv. Det finns ingen rim och reson i detta. Däremot tyder det mesta på att JA själv vill underblåsa liknande spekulationer, för att trissa upp den påhittade hotnivån från USA till oanade höjder. Han håller sig undan, undviker att visa upp sig, med förhoppning att detta ska stärka hans kort vid bedömningen om åtal eller inte. Patetiskt!

Kan du presentera 100% säkert bevis för assange är vid liv? Om inte så ta det lite lugnt med att kalla det för konspirationsteori.

Det som talar emot att han är död är att det OCKSÅ skulle avslöja hur massiv korruptionen är. Jag kan inte tänka mig att de skulle våga ha ihjäl honom, däremot skulle de troligen kunna isolera han för att se hur läget utvecklar sig.
Citera
2016-11-19, 07:43
  #75420
Medlem
Nostradumbasss avatar
Det är uppenbart att "Assange är död" och "Wikileaks is compromized" är den nya attackstrstegin mot Wikileaks.

"Wikileaks går inte att lita på sluta läck". Är det Clintonkampanjen som bytt jobb?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in