Citat:
Tja, det beror på. Jul och födelsedagar är fortfarande förbjudna pga de härstammar från hedniska ritualer. Men ta tex den mexikanska traditionen med "piñatas" som är väldigt viktig där. Först var det förbjudet för mex-vittnena att ha nåt med detta att göra pga den är hednisk men sen var dom tvungna att ändra på detta just pga mexarna är väldigt traditionella och familjebanden där är oerhört starka och många vägrade följa deras order.
Då publicerade dom denna artikel i Vakna! 22 september, 2003 s.24; 'The Piñata - An Ancient Tradition':
"We found that for many people in Mexico, the piñata has lost its religious significance and is considered by most to be just harmless fun...A main concern is, not what the practice meant hundreds of years ago, but how it is viewed today in your area. Understandably, opinions may vary from one place to another. Hence, it is wise to avoid turning such matters into big issues."
Så styrande kretsen tycker inte att vi ska göra en höna av en fjäder när det kommer till piñatas, som enligt dom inte har nån religiös anknytning längre, "det var ju så länge sen". MEN!!!! Jul och födelsedagar är fortfarande djävulska pga sina hedniska rötter, trots att ingen idag knappt vet om vad det betydde då utan det är numera "oskyldigt skoj". Så, jul och födelsedagar SKALL göras en stor sak av, och det är en stark grund för uteslutning.
Så detta bevisar ju endast att styrande kretsen är väldigt selektiv och sätter upp regler efter sina egna personliga åsikter eftersom detta är ytterligare bevis på att Gud inte förmedlar ett skit till dom och har aldrig gjort det någonsin.