Citat:
Ursprungligen postat av
Foolson
Jag instämmer men jag hoppas ändå att Salomonsson presterar så bra att det blir ett skifte.
.
Jaha, det var det jag var rädd för. Bara i en fotbollsdiskussion möter man folk som vill laga något som inte är trasigt "bara för att". Du vill byta ut en av våra mest stabila spelare och försvarare för att det ska bli ett skifte.
Carlgren-sjukan som råder är ett symptom på en mycket större och omfattande behov som vi i Sverige har för nya unga talanger. Carlgren är spännande! Lovande! Sånt är exhalterande och då måste han med för vem vet hur bra han kan bli?
Lustigt hur det där funkar. För drygt ett år sedan var Nordfeldt THE SHIT efter sin säsong i Hereenveen. Nu är yesterdays news, som om han bara blivit kass vilket han inte har utan han är bara bänkad till förmån för en bättre målvakt. Men! Nyhetens behag är det som driver många här och då blir Carlgren den man sätter förhoppningarna till.
Tippar på att vi inom två år får se exakt samma cirkus med en ny ung målvakt medan Carlgren är bortglömd. Lite som Dahlin i Danmark.