2016-02-09, 14:06
  #37981
Medlem
Menveds avatar
Som många har noterat tidigare så är första steget om man vill begå folkmord att förneka existensen av det folk man vill utrota eller fördriva. Granskningsnämnden för Radio och TV fällde igår ett Rapportinslag i vilket journalisten frågade en polis i samband med Trollhättanmorden, följande: – Så han väljer bort helsvenska barn?

Så här tolkar Granskningsnämnden det aktuella regelverket:

Den innebär enligt granskningsnämndens praxis att programföretaget inte får sända program eller inslag som är uppenbart kränkande mot något av könen, mot människor med viss hudfärg, nationalitet, religion eller sexuell läggning eller mot människor med olika former av funktionsnedsättningar eller sjukdomar.

Granskningsnämndens bedömning i vilket man fällde inslaget:

Genom benämningarna ”svenska barn” respektive ” helsvenska barn” i det sammanhang som de förekom i inslagen befästes fördomar i fråga om vilka som kan anses som svenskar.

Det lågintensiva folkmord som pågår i Sverige är en kontinuerlig process där andelen svenskar går från 100 till en framtida tänkt nollvision. Genom förändringar i språket kan illusionen skapas av att siffran är 100 hela tiden och att inget brott har begåtts.

http://www.radioochtv.se/casedecisions/218396.pdf
Citera
2016-02-09, 14:07
  #37982
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Kod 291 har funnits under 3 mån 2015 så att jämföra 5000 brott enligt den med 500.000 st begånga under 12 mån funkar inte.

http://unvis.it/mobil.dn.se/nyheter/...ll-flyktingar/

Stefan Lisinskis artikel jämför inte bara olika tidintervall, han använder sig också av olika kategorier på ett flytande och (sannolikt medvetet) vilseledande sätt.

Det är ett av svenska s.k. journalisters allra främsta verktyg, när de vilseleder väljarna, att de använder och frikostigt *blandar* OLIKA begrepp; begrepp, som därtill ofta är ofullständigt definierade och flytande.

1. "flyktingar"

"Ett fåtal brott i Sverige kopplas till flyktingar" (rubriken)

2. "nyanlända som väntar på besked om uppehållstillstånd eller kommunplaceringar"

Citat:
Nyligen berättade DN att polisen har skapat en särskild kod i sina register för att notera vilka ärenden som kan kopplas till nyanlända som väntar på besked om uppehållstillstånd eller kommunplaceringar.

3. "migranter"

Citat:
DN frågar Thomas Wallberg om syftet med att använda en särskild kod som kopplas till migranter.

– Vi har försökt få ett grepp om vad den stora gruppen migranter betyder för polisens arbete och om vi behöver omprioritera resurserna i olika delar av landet, säger han.

4. "asylsökande"

Citat:
Felipe Estrada, professor i kriminologi vid Stockholms universitet, menar att de siffror DN har tagit fram ger en annan bild av de asylsökandes brottslighet än vad som kommit fram i media...

5. "nyanlända"

Citat:
– Med tanke på den enorma uppmärksamhet som brottsligheten bland nyanlända har fått under det senaste halvåret så låter en procent som ganska lite. Det betyder att 99 procent av det som polisen gör inte kan kopplas till nyanlända, säger han.

"Nyanlända som väntar på besked om uppehållstillstånd eller kommunplaceringar" används alltså som en synonym för "asylsökande". Vidare används begreppen "flyktingar" och "migranter", som synonymer för "asylsökande"/"nyanlända som väntar på besked om uppehållstillstånd eller kommunplaceringar".

Men "migranter" och "flyktingar" är givetvis inte några synonymer för "aylsökande". Och begreppen migranter och flyktingar är f.ö. inte heller synonymer sinsemellan.

Artikelförfattaren gör en kolossal glidning när begreppet "nyanlända som väntar på besked om uppehållstillstånd eller kommunplaceringar" ersätts kort och gott med begreppet "nyanlända".

"Nyanlända" är ett begrepp som verkar ha skapats för att ersätta "invandrare". Begreppet "nyanlända" är i svenskt myndighetsutövande ingalunda en synonym för "asylsökare" - tvärtom! Försäkringskassan informerar t.ex. om "Förmåner till nyanlända i Sverige".

Citat:
Förmåner till nyanlända i Sverige

Etableringsersättning

Den som är nyanländ i Sverige kan få etableringsersättning. Man ansöker om etableringsersättning hos Arbetsförmedlingen som beslutar om etableringsersättningen och dess storlek. Försäkringskassan betalar ut etableringsersättningen när den nyanlände har en etableringsplan hos Arbetsförmedlingen.

[---]

Utbetalning

Försäkringskassan betalar ut etableringsersättning, etableringstillägg och bostadsersättning en gång i månaden. Pengarna kommer i efterskott.

http://www.forsakringskassan.se/mynd...anda_i_sverige

-----

Artikeln jämför alltså brottsligheten hos "nyanlända" med brottsligheten hos svenska medborgare.

Citat:
– Vi vet att de allra flesta brott som begås i Sverige, och de allra flesta ärenden som polisen behöver arbeta med, gäller svenska medborgare. Så har det varit och så kommer det förbli, säger han. [Felipe Estrada]


I BRÅs undersökning av brottslighet begången under andra halvan av 80-talet av personer med utländsk bakgrund (1996:2), så begicks 30% av alla brott av denna kategori.

I BRÅs uppföljande undersökning av brottslighet begången under andra halvan av 90-talet av personer med utländsk bakgrund (2005:17), så begicks 45% av alla brott av denna kategori.

Nu har det förflutit ytterligare femton år... och det är naturligtvis hög tid för en ny undersökning.

Den importerade brottsligheten ökande från 30% till 45% av den totala brottsligheten på ett decennium, när andelen personer med utländsk bakgrund ökade i befolkningen. Nu har det gått ytterligare 15 år och denna andel av befolkningen har ytterligare ökat och ökat starkt.

Sannolikt kommer väljarna dock att få vänta på en uppföljande undersökning, då det torde vara utom alla tvivel att mer än hälften av den totala brottsligheten idag begås av personer med utländsk bakgrund - med en påfallande dominans när det gäller våldsbrott och sexualbrott.

De, som har ombesörjt och i praktiken förespråkar den här storskaliga importen av brottsaktiva personer, verkar vilja (eller kunna?) hantera blott tre (3) kategorier.

● A: alla

● B: ingen

● C: mer än hälften

Då den importerade brottsligheten nu befinner sig i kategori C, så är någon kartläggning inte aktuell för svenska politiker, då de är politiskt ansvariga för denna groteska utveckling.



PS "Affes statistik-blogg" har försökt räkna lite. Jag länkar till inlägget, då där finns en del länkar.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2016-02-09 kl. 14:18.
Citera
2016-02-09, 16:31
  #37983
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Kod 291 har funnits under 3 mån 2015 så att jämföra 5000 brott enligt den med 500.000 st begånga under 12 mån funkar inte.
Årstakten är då 20.000 st 291.

Sen måste man faktiskt titta på vilka brott 291 består av kontra samma mängd brott i gruppen 500.000 st.
Min gissning är att det är i huvudsak våldsbrott och sexualbrott i kod 291 dvs olaga hot, sexuellt ofredande, våldtäkt, misshandel,mordbrand, allmänfarlig vårdslöshet mm.
Medan de 500.000 st innehåller trafikbrott, skattebrott diverse andra icke vålds eller sexualrelaterade förseelser.

Rimligtvis bör totala mängden brott då reduceras så en mer rimlig jämförelse kan vara 250.000-300.000 brott kontra 20.000 st vilket ger uppåt 8 % av de aktuella brotten det på 1,6 % av befolkningen.

Det verkar som om den här artikeln kan läggas i samma hög som Miraklet i Sandviken, Den rasistiske brandmannen och OECD-rapporten. Det ÄR att jämföra äpplen och päron.

Leo Kramár har skrivit ett kritiskt inlägg:
Citat:
Det skulle vara en glädjande nyhet om det var så som det står i DN:s rubrik. Så är det emellertid inte. STORM är polisens register över alla anmälningar per radio och telefon och det innehåller inte bara brott, där finns allt från efterlysta personer, psykiskt sjuka, bortsprungna barn, hundar och katter, trafikförseelser, trafikolyckor, arbetsolyckor, persontransporter, eskort, hjälpservice, sjukdomsfall och körkortskontroll till saknade cyklar, skadade djur, hittegods, ”förargelse” och ”ofog av barn”.
https://leokramar.wordpress.com/2016...flyktingbrott/

Således har DN sannolikt (även Kramár ska ifrågasättas) inte jämfört den typ av brott som anmälts inom kod 291 med motsvarande kategori händelser i Sverige i stort.

DN:s tidigare lögner / agendasättande har förbigåtts med tystnad av övriga media, av intresse för mediekriget är när detta mönster bryts.
__________________
Senast redigerad av Tinuviel 2016-02-09 kl. 16:37.
Citera
2016-02-09, 16:57
  #37984
Medlem
Csaba Perlenberg sysslar med rena hårklyverier på Expressens ledarsida.

Vet inte SD i Göteborg om skillnaden mellan ett asylboende och bostäder/förläggning för nyanlända och kommunplacerade flyktingar (varav många är ensamkommande)? ryter Csaba. Piss i en vattenreservoar, säger jag, med tanke på hur lösligt ordet "flyktingar" oftast används av både politiker och journalister - och eftersom det är svårt att se hur det skulle bli någon avgörande förändring av problembilden (på många plan) kring migranter och ensamkommande "barn" bara för att dessa personer har fått en kommunplacering. Många av dem är lika utanför samhället som tidigare och bär på lika allvarliga mentala och kulturbaserade problem. Därmed är risken för våld och kriminalitet, plus genuint dålig och hotfull stämning, lika stor som tidigare
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2016-02-09 kl. 17:05.
Citera
2016-02-09, 17:15
  #37985
Medlem
Passepartouts avatar
Expos Daniel Poohl är populär på SR, P1, intervjuad idag om två helt olika frågor. Dels I Lunchekot om de 14 upprörda polackerna (som ville hämnas på ett flyktingboende pga ett ofredande mot en polska, upprinnelsen omnämndes ej), dels protesterna mot ett boende i Haninge (Studio Ett).

Enligt Poohl (Ekot) är det främlingsfientliga krafter, i det här fallet från Polen, som ligger bakom.

Intervjuaren i Studio Ett ställde lite småkritiska frågor, om det ändå inte är befogat med folks oro. Jo, sa Poohl, och fortsatte tala om högerextrema grupper och SD. INGEN med avvikande åsikt intervjuades.
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6364205

SR framstår som alltmer schizofrent när de ena stunden lyfter en fråga neutralt t.ex när Huitfeldt belyser problematiken kring de ensamkommande, eller nyhetsrapporteringen om asylanters sexuella trakasserier av unga kvinnor; för att i nästa stund tiga ihjäl det som inte passar agendan, dvs vilseleda genom att utelämna viktig information samt intervjua de som tycker "rätt" saker. Kanske rapporteringen är till 95% vinklad, men det håller ju inte när de övriga 5% vederlägger det som nyss har sagts.

Edit: Förut var det i stort sett tvärtyst om problemen med mångkulturen. Nu när obehagliga sanningar sipprar igenom blir medias krampaktiga fasthållande av den gamla diskursen ren komik. Hur länge till ska vänsterextremisten Poohl lyftas fram som expert och stå oemotsagd?
__________________
Senast redigerad av Passepartout 2016-02-09 kl. 17:33.
Citera
2016-02-09, 18:40
  #37986
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Csaba Perlenberg sysslar med rena hårklyverier på Expressens ledarsida.

Vet inte SD i Göteborg om skillnaden mellan ett asylboende och bostäder/förläggning för nyanlända och kommunplacerade flyktingar (varav många är ensamkommande)? ryter Csaba. Piss i en vattenreservoar, säger jag, med tanke på hur lösligt ordet "flyktingar" oftast används av både politiker och journalister - och eftersom det är svårt att se hur det skulle bli någon avgörande förändring av problembilden (på många plan) kring migranter och ensamkommande "barn" bara för att dessa personer har fått en kommunplacering. Många av dem är lika utanför samhället som tidigare och bär på lika allvarliga mentala och kulturbaserade problem. Därmed är risken för våld och kriminalitet, plus genuint dålig och hotfull stämning, lika stor som tidigare

Csaba Perlenberg skriver:

Citat:
Det är inga hårklyverier mellan asylsökande och nyanlända - utan en direkt juridisk skillnad. Asylsökande är en specifik term för människor som fortfarande inte fått ett besked om huruvida man får stanna i Sverige eller inte. Har man väl kommunplacerats eller fått permanent uppehållstillstånd benämns man som nyanländ, inte asylsökande.

Den insikten kan Csaba Perlenberg med fördel tillämpa på Stefan Lisinski i DN, som i dagens artikel hej vilt blandar olika begrepp och omväxlande talar om "asylsökande", "nyanlända", "migranter", "flyktingar" och "nyanlända som väntar på besked om uppehållstillstånd eller kommunplaceringar" i sin artikel om den påstått låga brottsligheten hos gruppen.

För att parafrasera Csaba Perlenberg:

Antingen vet Stefan Lisinski och DN inte skillnaden mellan asylsökande och nyanlända, eller så vill DN vilseleda och påverka den allmänna diskussionen. Att en tidning, som har en agenda att propagera för Sveriges världsunika invandringspolitik, inte kan skillnaden på asylsökande och nyanlända är både allvarligt och anmärkningsvärt - och föga troligt.

Något säger mig, att Csaba Perlenberg inte kommer att ta till samma brösttoner mot DN som mot SD. Vi lär knappast få se en artikel av Csaba Perlenberg med rubriken: "Så ljuger DN om invandringspolitiken", där DNs jonglerande med begreppen utsätts för en kritisk granskning.

Det är ett av svenska s.k. journalisters allra främsta verktyg, när de vilseleder väljarna, att de använder och frikostigt *blandar* OLIKA begrepp; begrepp, som därtill ofta är ofullständigt definierade och flytande - vilket Stefan Lisinskis artikel i dagens DN utgör ett instruktivt exempel på.

Samtidigt nagelfar svenska s.k. journalister noga hur invandringskritiker formulerar sig och sågar jäms med fotknölarna om invandringskritiker inte har millimeterprecision i sin begreppsapparat.

Dubbla måttstockar är nämligen ett annat framsträdande verktyg för svenska s.k. journalister.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2016-02-09 kl. 18:56.
Citera
2016-02-09, 19:16
  #37987
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji

Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Koncis uppspaltning av DN:s medvetna laborerande med benämningarna, som används som det behagar. Kommer det en moraliserande uppfordran tillråga på allt, så är det väl den om att - något parafraserat - "hålla flera flytande begrepp i huvudet samtidigt".

Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel

Här gäller det nog att "hålla flera frukter i korgen samtidigt".

Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Förvirring är väl oftast funktionsnedsättande för den drabbade och en belastning för närstående, jfr demens som de anhörigas sjukdom. Men förvirringsskapande kan också används av oblyga manipulatörer, som en härskarteknik. Den som utsätts för förvirringsskapande beteende dräneras lätt på energi. För mediekonsumenten (t ex den simple medborgaren...) så är förvirring som lämnar en mindre vetande än vad man var från början; det kan avskräcka många från vidare efterforskningar, frågor och några säkra slutledningar - vederbörande blir kort sagt förvirrad. En minoritet blir istället arg eller sporras att försöka ta reda på hur det egentligen ligger till, om de inte redan vet; det kan naturligtvis stjäla resurser från andra sysslor. Systematiskt tillämpat kan man säga att förvirringsskapande binder fiendens moraliska resurser, och moraliska resurser är bland de viktigaste för en stridande parts hela styrka, i alla fall enligt von Clausewitz och jag tycker det låter intuitivt riktigt, självklart. För en försvarslös stackare som allmänheten, som inte ens förstår att den är under attack ter sig förvirringsskapandet som ett cyniskt maktspel, eller gement, som att stjäla godis från barn - von oben och inte von Clausewitz.
Citera
2016-02-09, 20:30
  #37988
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Något säger mig, att Csaba Perlenberg inte kommer att ta till samma brösttoner mot DN som mot SD. Vi lär knappast få se en artikel av Csaba Perlenberg med rubriken: "Så ljuger DN om invandringspolitiken", där DNs jonglerande med begreppen utsätts för en kritisk granskning.
Ett plausibelt antagande. Speciellt nu när Perlenberg har fått anställning hos svinen på Bonniers.
En mer kappvändande judasfigur blir svårt att hitta i det nutida Svenska medielandskapet.
Citera
2016-02-09, 20:35
  #37989
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Ett plausibelt antagande. Speciellt nu när Perlenberg har fått anställning hos svinen på Bonniers.
En mer kappvändande judasfigur blir svårt att hitta i det nutida Svenska medielandskapet.
Hade ni lyssnat på mig hade ni aldrig trott massa dumheter, och då hade ni heller inte kallat Perlenberg "kappvändare" idag. Varför gör ni er frivilligt mycket dummare än ni är, när ni bara kan läsa mina inlägg och få hela bilden? Perlenberg var en judisk makt-aktivist på GP, nu är han en judisk makt-aktivist på GT. Era förhoppningar och önsketankar har förflyttat sig, Perlenberg har stått stilla.
Citera
2016-02-09, 21:21
  #37990
Medlem
http://www.aftonbladet.se/nyheter/us...cle22236209.ab

Det här är komik på hög nivå om man har i åtanke hur svensk media har fungerat under kriget om invandringen och mångkulturen.

Wolfgang Hansson gör sig lustig över att Trump ger en massa nonsenssvar och kommer undan med det. I Sverige med dess professionella journalistkår hade man tydligen aldrig kommit undan med något liknande.

Citat:
Första frågan ställs av en kvinna som vill veta vad Donald Trump tänker göra åt bristen på bra lärare.
– Vi ska titta på det, säger Trump. Håll ögonen öppna bara. Nästa fråga.
Ingen reagerar. Inget mummel av missnöje för att presidentkandidaten helt struntat i att svara och istället givit ett nonsensbesked.

Är det bättre att ha Fridolin som skolminister som skulle fixa skolan på hundra dagar men som endast lyckades spela in filmer där han formar hjärtan med händerna? Fridolin och Romson pressades ju oerhört hårt av den professionella journalistkåren under valrörelsen när flosklerna sprutade.

Den roligaste delen:

Citat:
Mönstret upprepas på varenda fråga. Donald Trump spottar ur sig några självklarheter och försäkrar att han ska fixa det utan att på minsta sätt förklara hur. Han kräver helt enkelt att folk ska lita på honom. Att hans framgång som affärsman på något sätt är en garanti för att han även är lämplig att styra landet.
En svensk politiker som försökte sig på något liknande skulle bli utbuad och utsatt för ett mediedrev. Trumps publik applåderar åt hans till intet förpliktigande allmänna fraser och tuffa retorik.
Ingen protesterar eller kräver några riktiga svar. Absolut ingen.

Här är en journalist som måste ha sovit sig igenom de senaste åren i Sverige. Han måste missat att inte en enda svenska journalist ens kommit på tanken att fråga en enda kritisk fråga när det gäller hur anstormningen av icke integrerbara lågutbildade invandrare ska lösas.

Hur ser svenska journalister på sig själva egentligen? Är han seriös när han påstår att en svensk politiker skulle utsättas för ett mediedrev om man inte kunde förklara hur någonting ska genomföras konkret och istället kommer med enbart floskler?

Stoppa huvudet i sanden och hoppas på det bästa är väl fortfarande den primära strategin för svenska politiker när det gäller invandringen? Menar Wolfgang att dessa politiker utsätts för mediedrev p.g.a bristen på konkreta svar hur det här ska lösas? Trollar han oss?

Kanske är det såhär svenska journalister reagerar när deras inkompetens blir stora nyheter runt om i världen. Istället för någon form av självrannsakan så börjar man peka finger och göra sig lustig över andra länders journalister? Journalister som uppenbarligen inte är perfekta men som ändå befinner sig på ett helt annan nivå kompetensmässigt än våra svenska clowner till journalister.
Citera
2016-02-09, 21:55
  #37991
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Expos Daniel Poohl är populär på SR, P1, intervjuad idag om två helt olika frågor. Dels I Lunchekot om de 14 upprörda polackerna (som ville hämnas på ett flyktingboende pga ett ofredande mot en polska, upprinnelsen omnämndes ej), dels protesterna mot ett boende i Haninge (Studio Ett).

Enligt Poohl (Ekot) är det främlingsfientliga krafter, i det här fallet från Polen, som ligger bakom.

Intervjuaren i Studio Ett ställde lite småkritiska frågor, om det ändå inte är befogat med folks oro. Jo, sa Poohl, och fortsatte tala om högerextrema grupper och SD. INGEN med avvikande åsikt intervjuades.
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6364205

SR framstår som alltmer schizofrent när de ena stunden lyfter en fråga neutralt t.ex när Huitfeldt belyser problematiken kring de ensamkommande, eller nyhetsrapporteringen om asylanters sexuella trakasserier av unga kvinnor; för att i nästa stund tiga ihjäl det som inte passar agendan, dvs vilseleda genom att utelämna viktig information samt intervjua de som tycker "rätt" saker. Kanske rapporteringen är till 95% vinklad, men det håller ju inte när de övriga 5% vederlägger det som nyss har sagts.

Edit: Förut var det i stort sett tvärtyst om problemen med mångkulturen. Nu när obehagliga sanningar sipprar igenom blir medias krampaktiga fasthållande av den gamla diskursen ren komik. Hur länge till ska vänsterextremisten Poohl lyftas fram som expert och stå oemotsagd?


Lasse Granestrand gör ett modigt försök att ta upp debatten med Daniel Poohl i sitt inlägg i dagens DN, dit han nu är välkommen i spalterna.

Citat:
Ett exempel på detta – och möjligen en åsiktskorridor – är vad chefredaktören Daniel Poohl skapar på tidningen Expos sajt den 25/1. Han gör en etikettering av förre statssekreteraren Jasenko Selimovic inlägg på denna sida (DN 11/1) och min debattartikel i SvD (4/12 2015).

Våra inlägg har rubrikerna: ”Därför vågade ingen tala öppet om flyktingkrisen” respektive ”Politiker och medier har misskött migrationsfrågorna”.

Poohl avfärdar oss: ”Båda för ett resonemang som går i linje med extremhögerns berättelse om Sverige/…/de presenterar den med radikalnationalismens retorik”.

Han buntar ihop två debattörer med relevanta frågor i någon sorts högerextrem kategori.

Ullgren och Poohl känner stor och berättigad oro för högerextremismen. Men de fogar in den i en begränsande kontext där tyvärr mycket av debatt- och kulturjournalistiken befunnit sig. Jag hoppas att Sverige snart kan återvända till en generös, och mer hållbar och folkligt förankrad flyktingpolitik.

Det är nog första gången som jag ser någon inom mainstream- området kritisera Expo och Poohl. Ska bli intressant att se hur detta slutar.

http://www.dn.se/kultur-noje/kulturd...ron-leder-fel/
Citera
2016-02-09, 22:23
  #37992
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Lasse Granestrand gör ett modigt försök att ta upp debatten med Daniel Poohl i sitt inlägg i dagens DN, dit han nu är välkommen i spalterna.


Det är nog första gången som jag ser någon inom mainstream- området kritisera Expo och Poohl. Ska bli intressant att se hur detta slutar.

http://www.dn.se/kultur-noje/kulturd...ron-leder-fel/
Fast det är ganska symptomatiskt för journalistfrälset att den första gången någon kritiserar Expo, är det när Expo yppat ett elakt ord om journalisterna själva. Faktum är ju att det finns journalister som, till viss del, säger samma sak idag som SD alltid har sagt. Varför skulle då inte dessa kritiseras som SD alltid har gjort? Jag tycker det är rent oanständigt av dessa journalister som aldrig yppat ett ord mot Expos fula hetsjakt på oliktänkande att helt plötsligt kritisera nu, när Expo kritiserar dem för samma sak de alltid kritiserat SD. För kritiken mot SD eller andra "främlingsfientliga högerextremister" har aldrig varit det minsta mer rimlig än kritiken mot fega journalistsvin som Granestrand.

Sakine Madon tycker också det är hemskt att Expo (som hon alltid imponerats av) kritiserar journalister:

https://twitter.com/Sakine/status/694950306728316928
__________________
Senast redigerad av baggebo1 2016-02-09 kl. 22:36.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in