Det finns inte så mycket hårda regler när det gäller styckeindelning, men det finns ett par tumregler:
- Sätt nytt stycke vid ny tanke eller nytt innehåll, dvs när något nytt introduceras i texten.
- Organisera innehållet så att det flyter på bra. Om du sätter många korta stycken känns texten osammanhängande för läsaren. Om det är ett fåtal långa stycken kan texten istället kännas trög och grötig, och det blir ingen bra struktur. Försök att skapa en text där innehåll och form är i harmoni med varandra.
Semikolon används mycket i ordböcker och i matematik, med mera, men i löpande text fyller det nästan ingen funktion. Såvitt jag vet är det inte ens klart vad det betyder i löpande text. Författare som gillar semikolon brukar göra sig skyldiga till satsradning vid användandet, och det är inte bra. Texten blir styltig och det känns fel.
I ordböcker används semikolon för att skilja olika ordbetydelser från varandra. I matematik används det bland annat för att separera steg vid lösning av ekvationer.