Citat:
Ursprungligen postat av
Illuzionz
Men förstör det att ha vatten i?
Ja du får betydligt svagare effekt med vatten i bongen.
Rök ur en gravitybong istället
Ta en 14mm's verkstadshylsa och tryck ner ett nät i hylsan. Skär bort botten av en 2L petflaska, kasta ner flaskan i en hink och fyll upp med vatten tills det är ~5cm kvar till toppen av flaskan. Packa koppen med changa och elda bara så att du får eld på ytan av materialet. Dra upp flaskan så långsamt som möjligt utan att röken lyckas ta sig ur koppen. Två liters flaskorna är svår att fylla om du inte ska ta en väldigt stor hit Changa. Då kan du bara göra två hinkar och ha en polare som förbereder den andra hitten.
Enligt mig den bästa sortens hylsa.
https://shop.grene.com/pics/watermarked/1/1806/100x75x1806-0133140_h.jpg.pagespeed.ic.guOISYz1HV.jpg
Varför är gravitybong bättre? Jo för det som är värst med en vanlig bong är att man andas in lite rök hela tiden vilket irriterar hals och lungor mycket mer än om man tar ett snabbt och djupt andetag och blåser ut allt inom 3sekunder. Röken blir dessutom ganska sval eftersom att röken får vara stilla i flaskan ett tag innan man hinner ta hitten.
Har ni inte rökt hink förut så öva lite innan ni kör med Changa. Det är lätt hänt som nybörjare att tabba sig lite och det kan bli ett ganska dyrt misstag om det är Changa som flyger upp ur koppen.
Lycka till!