Citat:
Citat:
Någon som varit i kontakt med någon person som har inflytande över antagningsprocessen? Verkar det helt kört gällande att komma in med 1.90 (var EN ynka poäng från 1.95, extremt frustrerad)? Eller kan det vara så att det är en engångsföreteelse att endast fem procent antagna i HP-kvoten? Detta kan ha varit årets värsta besked, var helt säker på att jag aldrig mer skulle behöva skriva provet igen... Hur många med 1.90 är reserver?
Reservplats 17 sitter jag på, känns sådär. Har ni som också är reserver med 1.9 kontaktat skolan och kollat läget. Undrar hur dem tänker om de kommer ta in fler reserver från HP kvoten.
Ringer skolan och får prata med en tjej som har ett namn som börjar på L och rimmar på bina. Hon är lika oklar som turkiskt kranvatten och kan bara säga att "vi tar in minst 5%" men inte om hur det är nästa år, varför beslutet togs utan bara att så är det. Hon sa dock att de inte har några planer på att ta in extra reserver ur HP gruppen. Men ring och maila, klaga böna och be, det kan inte direkt bli sämre. Så stå på er och försök påverka dem. Bryr mig inte om att man verkar ohyfsad eller löjlig, det är fan framtiden som står på spel och tänker inte bara lägga mig platt utan tänker försöka påverka så mycket man kan.
Förra året var det väl så att alla med 1.9 kom med i urval 1 och sedan kom 8 stycken med 1.85 in i Urval 2/som reserv? Så har man reservplats 1-8 är man hyfsat säker, 9-13 kan kanske gå vägen, 14-17 känns rätt kört man värre saker har hänt.