Flashback bygger pepparkakshus!
2015-06-21, 21:24
  #35005
Medlem
MortalDiseases avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chrisemil
Ja men den bilden, vem tror du har gjort den?
Har för mig att den är gjord av någon på forumet som en spekulation, men jag vet inte det till 100%.
Skjulet? Den gula byggnaden?

Ja, förmodligen någon på detta forum :-) jag svarade bara på larsnilssonabcd
Enligt den bilden han hänvisade till så tycker jag det var självklart att BO hittades i skjulet.


Citat:
Ursprungligen postat av MortalDisease
Så BO hittades alltså i ett litet skjul på martorps gård?

58.539008, 13.370712

EDIT: Detta skjul alltså?
http://z.cdn-expressen.se/images/d0/...6x9/645@70.jpg



Citat:
Ursprungligen postat av larsnilssonabcd
tycker inte det känns helt själv klart om man kolla med denna bilden.

http://i.imgur.com/2r7W4Cv.jpg



Här är en bilden på skjulet: http://z.cdn-expressen.se/images/d0/b4/d0b44975da5d40ce80eefca82cc1e1bd/16x9/645@70.jpg
2015-06-21, 21:24
  #35006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Från vilket håll kommer informationen om skåpet, någon som sökte med MPS eller var det från den här mannen?

Men du vågar svära på att nämnda person inte har med fallet att göra, inte illa.

Den infon kommer från en bekant som sökte med MPS, ja. Som sagt, vågar inte svära på att det är sant, hen gav inga detaljer, vet inte ens hur hen "vet" om det. Men om det nu är så blir det ju lite intressant.

Ja, jag vågar svära på det. 100%. Har jag fel äter jag upp min kanin, jag lovar.
2015-06-21, 21:25
  #35007
Medlem
Jag får inte ihop platsen där Lisas kropp hittades med Litauernas bostad eller var de arbetade.
Boden/skjulet ligger på andra sidan (och nära) en bondgård med stora och välanvända byggnader, dvs där det är en stor risk att folk plötsligt kommer till platsen. Och sett ur gärningsmannens/gärningsmännens synpunkt långt ifrån där angreppet på Lisa rimligen måste ha börjat. (Obs nyckeln i tändningslåset.) Även med bil är det ett märkligt ställe - i så fall borde man ha färdats betydligt längre bort.

Kom ihåg utspridandet av spåren/Lisas mobildelar.

Då finns det två frågor:
1. Varför just skjulet?
2. Varför spridandet av spåren?

Platsen för kroppen bör ha motiverats av antingen önskan att bli av med kroppen eller av behovet att ostört handskas med Lisa/Lisas kropp. Endast det senare motiverar skjulet tror jag. Det finns ju gott om skogspartier runt om. I så fall: väldigt korkade gärningsmän/man om det är en lokal förmåga. Speciellt om man tänker sig bil.

Spåren: Antingen har gärningsmannen/männen separat gått omkring och spritt delarna eller så har det skett i o m att man släpat Lisa den vägen. I bägge fallen känns det osannolikt eller i varje fall ovanligt. Såvida inte det skett i efterhand när Lisas kropp lämnats. Vilket då kanske har bevittnats (?) och då givit misstankar mot personer. Litauerna då i så fall. Och då har vi två möjligheter: de är verkligen gärningsmännen eller så är de bara ute och hjälper till att leta efter Lisa.
I första fallet känns valet av spridandet av spåren (både plats och sätt) konstigt. Det enklaste hade ju varit att gräva ner dom och dessutom utan ta tid på sig att separera delarna.

Spontant tycker jag att en målmedveten gärningsman genast skulle ha dolt Lisa under transporten. Dvs bil är en nödvändighet. Om det är ett sexualmord så färdas man till en för gärningsmannen bekväm plats. Dvs en bekant plats.
Om det är ett svartsjukemord så borde detsamma gälla (mer eller mindre, här kan ju okontrollerade känslor vara inblandade).

Spontant får jag också idén att spridandet av spåren kan vara för att rikta misstankarna mot andra än gärningsmannen. Kan inte bedöma sannolikheten för det innan man vet alla detaljer kring spåren och hur de hittades(!).
__________________
Senast redigerad av asska 2015-06-21 kl. 21:27.
2015-06-21, 21:26
  #35008
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
http://www.skaraborgslanstidning.se/article/har-hittades-17-ariga-lisa-holms-kropp/

Bilden i reportaget är från Martorp.

"Det var efter ett fynd på en gård, en dryg kilometer öster om kaféet i Blomberg där Skövdeflickan arbetade, som polisen kunde hitta Lisa Holm."

Står fortfarande inte ATT det var där hon hittades? Eller läser jag galet?
Står inte heller vad det var för fynd, och att det är en bild på Martorp är inte så konstigt, eftersom artikeln går ut på att berätta att fyndet i Martorp ledde till hittandet.

Edit: Läste en gång till och ser följande:
"I det här ladugårdskomplexet hittades kroppen efter Lisa Holm. Det var efter ett fynd av Missing people som polisen fattade misstankar och senare bröt sig i byggnaden till höger, där de hittade den 17-åriga flickan död. Nu gör polisen tekniska undersökningar på platsen."

Så jag rättar mig själv.
__________________
Senast redigerad av julusa 2015-06-21 kl. 21:51.
2015-06-21, 21:26
  #35009
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Fast å andra sidan så kanske det är mindre risk att något sker oupptäckt på en större väg med rätt tät trafik.

Jag skulle oroa mig bra mycket mer över att bli påkörd av en långtradare än att något mystiskt skulle hända mig närjag kommer körande på en liten väg. Även om jag så vore tjej.
2015-06-21, 21:26
  #35010
Medlem
maryyys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lazzmon
Det var ägarinnans dotter som åkte en stund före Lisa. Hon kanske hade dagskassan? Bara ytterligare en idé...

Är dom lika varann? Ägarinnans dotter och Lisa. Lika gamla?
Kanske planerat överfall och GM förväxlade dom...
2015-06-21, 21:26
  #35011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MortalDisease
Det var den bilden som kändes självklar, att BO hittades i just ett skjul, ja.

ladan i bakgrunden känns närmare, men en person här på tråden sa att så blir det med teleobjektiv eller liknande. att saker upplevs som närmare än dom egentligen är.

men då undrar jag varför alla tjatar om att det skall vara inne på Martorp och en av ladorna, samt
att en del menar att det kan vara på Hovsgärde precis sidan om Martorp.
__________________
Senast redigerad av larsnilssonabcd 2015-06-21 kl. 21:29.
2015-06-21, 21:26
  #35012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jills
Jupp, jag har pratat med polisen.

För övrigt har jag fått info om att LH hittades inuti ett skåp på Martorp. Vågar dock inte svära på att det är sant. Men det kanske redan har tagits upp?

"historien" med garderoben har cirkulerat länge här.
2015-06-21, 21:27
  #35013
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jills
Är det bara jag som tycker att själva brottet är rätt klantigt gjort? Döda en flicka och sen dumpa kroppen precis i närområdet? Känns ju inte särskilt smart.

Det beror väl på varför hon dödats och i viss mån av vem. Det kanske är likgiltigt för GM om hon hittas relativt snart bara det inte var på plats direkt.
2015-06-21, 21:28
  #35014
Medlem
Theforeigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psflax
Tidigt i tråden florerade ett rykte att Lena S bodde 750 meter från caféet,
då stämmer alltså inte det ?

Vet inte men hittade Lena på hitta.se skriven i Axvall.

http://www.hitta.se/lena+svedung/axvall/person/hhSlPZZsCw
2015-06-21, 21:29
  #35015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av maryyy
Är dom lika varann? Ägarinnans dotter och Lisa. Lika gamla?
Kanske planerat överfall och GM förväxlade dom...
Ännu en grundlös spekulation.
2015-06-21, 21:30
  #35016
Bannlyst
Samma usla journalistik i samband vid mordet av Helena Bering.. Aftonbladet knackar på hos anhöriga strax efter dödsbudet..

http://journalisten.se/nyheter/pappans-protest-mot-mordbevakningen

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in