Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-06-21, 19:49
  #34885
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B0B0-emulator
Man får alltså föda upp grisar för privat bruk och utfodra dem med restaurangavfall. Vilket talar emot min teori (FB) 17-åriga Lisa försvann 2015-06-07 i Lidköpingstrakten. (Sammanfattning i trådstart).

Men bara för att förtydliga, jag tror varken att kroppen har styckats eller ätits av grisar. Ett tredje rykte som har förekommit är att kroppen med stort våld tvingats in i ett mindre garderobsutrymme i någon av byggnaderna i Martorp. Det är väl det rykte som för mig verkar mer trovärdigt än de andra.

Nä grispratet som jag tänkte på var att det ifrågasattes om varför man inte fått markering från hund tidigare om man letat flera dagar. Men att det är på landet med mass jobbiga lukter tidvis.
2015-06-21, 19:50
  #34886
Medlem
missmones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nybromannen
Volvo?

Merca. Vars är det någonstans?
2015-06-21, 19:51
  #34887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MortalDisease
Så BO hittades alltså i ett litet skjul på martorps gård?

58.539008, 13.370712

EDIT: Detta skjul alltså?
http://z.cdn-expressen.se/images/d0/b4/d0b44975da5d40ce80eefca82cc1e1bd/16x9/645@70.jpg

tycker inte det känns helt själv klart om man kolla med denna bilden.

http://i.imgur.com/2r7W4Cv.jpg
2015-06-21, 19:52
  #34888
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av missmone
Merca. Vars är det någonstans?
https://goo.gl/maps/mt74S
2015-06-21, 19:52
  #34889
Medlem
Citat:
Det har gått två veckor sedan Lisa Holm försvann från sin arbetsplats Café på Kloster i Blomberg på Kinnekulle.

– Det känns som en elak saga, säger kaféägaren Lena Svedung.

Citat:
Så här skrev Lisas arbetskamrat Sophie Svedung på sin privata facebook i går morse.

”Tagit lång tid att komma igång i dag! Tiden står liksom stilla här uppe, ljusen brinner fortfarande och blommorna fylls på så man märker inte att några börjar vissna!”

Citat:
När renoveringen av Café på Kloster var klar tidigt förra våren behövde ägaren Lena Svedung hjälp med städningen. Kvinnan som nu är misstänkt för skyddande av brottsling anlitades då för uppgiften.

– Hon rekommenderades av vår fastighetsägare och jobbade vid tre tillfällen förra våren men sedan behövde vi inte henne mer helt enkelt. Jag har väl sett henne vid ett tillfälle i vår.

De misstänkta bröderna har hon däremot sett i stort sett varje dag.

– De har suttit på taket och snickrat på morgonen med radion på. Jag har varit förvånad över att de har varit där före mig eftersom jag själv är på plats så tidigt. Jag har aldrig behövt känna mig obekväm med att ha dem intill oss, säger hon.

http://www.gp.se/nyheter/vastsverige/1.2753819-tva-veckor-av-smarta
2015-06-21, 19:55
  #34890
Medlem
missmones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
https://goo.gl/maps/mt74S
oj tack!

Helt klart intressant. Bilen kan ju mycket väl vara svaret på gåtan vad som hänt LH. Märkligt att köra en mercedes ut i en skog utan väg. Ser verkligen panikartat ut när man ställt tre pinnar mot den för att dölja.
2015-06-21, 19:56
  #34891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av larsnilssonabcd
tycker inte det känns helt själv klart om man kolla med denna bilden.

http://i.imgur.com/2r7W4Cv.jpg

Är samma bod men Expressens? bild( med tekniker) är tagen med teleobjektiv.
Byggnaderna i bakgrunden trycks då ihop, verkar närmre varandra än de verkligen är!
2015-06-21, 19:57
  #34892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B0B0-emulator
Det vore väl något för ekonomiskt sinnade gästarbetare då? Skulle betrodda arbetare kunna tänkas "gömma" sina grisar bland andra grisar? Är lagliga grisar tydligt märkta?

http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/olikaslagsdjur/grisar/markningjournalforingochregistrering/produktionsplats.4.7409fe2811f8e7990b88000317.html


http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/olikaslagsdjur/grisar/markningjournalforingochregistrering/hurskajagmarkaminadjur.4.2b43ae8f11f64797377800013 33.html

Känner flera lantbrukare som har grisar för eget bruk, fast deras huvudsakliga produktion
består av spannmål. De har ju utrymmen att bygga bås i.

Så om det står några grisar i en ladugård med huvudsak nöt-ungdjur är inget ovanligt.

****
2015-06-21, 19:58
  #34893
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Heavenbound
Blånekade inte Anders Eklund in i det sista?
Ulf Ohlson bedyrande sin oskuld trots fällande dom med fingeravtryck och med DNA från åtminstone ett av offren. Detta nekande var tom långt efter domen och medans han satt i fängelse.

Jag vet att det är vanligt förekommande vid en gm. Men när det är så många som tre så känns det extremt ovanligt att efter så många dagar, att alla fortfarande nekar.
2015-06-21, 19:59
  #34894
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Men är det lika vanligt att säsongsarbetare som inte ens äger någon bondgård eller mark gör på samma sätt?

Det är väl inte otänkbart att de fått en kulting som delbetalning för något jobb den är ju värd mer än pengavärdet när de får den den dag den når slaktvikt framåt hösten.Många skulle nog kunna tänka sig det om de haft någonstans att ha grisen. Inte konstigt i sig (på landet). Jag bor på vischan i en annan del av landet och jag tycker det kryllar av gårdar där man ser enstaka djur, där man arrenderat ut åkermarken till någon för detta inte är tillräckligt stor areal för att löna sig. Man ser en hage med två hästar, ett par tre getter och någon grishage eller får.
2015-06-21, 19:59
  #34895
Medlem
RobertoSavianos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Känner någon till liknande fall där minst två misstänka gärningsmän efter en veckas tid fortfarande nekar till alla misstankar?

Sarnecki uttalar sig.
http://www.gp.se/nyheter/vastsverige/1.2753829-sarnecki-typiskt-att-broderna-misstanks

Jaaa, Trippelmordet i Uddevalla för inte så länge sen. Där sitter två bröder häktade på sannolika, och ingen av dem har erkänt.
__________________
Senast redigerad av RobertoSaviano 2015-06-21 kl. 20:03.
2015-06-21, 20:00
  #34896
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heavenbound
Blånekade inte Anders Eklund in i det sista?
Ulf Ohlson bedyrande sin oskuld trots fällande dom med fingeravtryck och med DNA från åtminstone ett av offren. Detta nekande var tom långt efter domen och medans han satt i fängelse.
Nu var frågan om när det är fler misstänkta.
att en ensam kan sitta och hålla käft är väl inte så vanligt, men om det är fler inblandade så brukar det alltid finnas en svagare länk

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in