Citat:
Ursprungligen postat av
Rakii
Internet låg nere ett tag förut så passade på att se Giallo a Venezia som en användare skrev om i en annan tråd om sleazig giallo, tog till mig tipset och såg den, i hopp om att den skulle vara bra vilket den tyvärr inte alls var. Väldigt mycket naket så att det gränsade hela tiden mellan att vara en exploitationfilm och softcoreporr, inte så där jättemånga giallo-element i den heller, väldigt tråkig och var nära ettan i slutändan.
Får se vad jag ser nu ikväll, men lutar åt någonting av Di Leo, men det skriver jag om i eurocrime-tråden då.
Lite överraskad över att Giallo a Venezia inte föll herrn i smaken.
Själv tycker jag att filmen är riktigt bra, men då är jag också ett stort fan av snusk gialli och ur den synvinkeln så är nämnda film den heliga graalen i sammanhanget.
Giallo a Venezia är så fullkomligt bisarr att det inte kan bli annat än väldigt bra. Dessutom är jag en stor sucker för Venedigmiljöer på film. Speciellt om platserna i filmen är självupplevda som i det här fallet.