Citat:
Ursprungligen postat av
von_S
Lite glädjesiffror när det gissas poäng på den där Brynässidan tycker jag nog allt. 30-40 av Olden känns väl lite att ta i? Nu har jag aldrig sett karln spela iofs men det har ju ingen annan heller
Sen kan man tydligen kräva 20-25 poäng var av Vesterholmarna och Blomqvist. Nog för att de förstnämnda säkert kan göra bra ifrån sig men har skribenten missat att när Blomqvist gjorde 26 poäng förra säsongen spelade han i princip hela tiden, även i PP? Hoppas för Brynäs skull att han inte behöver göra det där då han är tämligen ineffektiv.
Det råder delade meningar om Blomqvist inför nästa säsong. Vissa tycker att han ska ta en plats i förstakedjan tillsammans med Rödin och Scott, medan andra vill se honom i tredjekedjan med Westerholmarna. Det jag såg av Leksand förra året var en stor grå massa, där egentligen endast Ryno, Micke Johansson och Herlsey stack ut (åtminstone för mig som utomstående, ni leksingar delar säkerligen inte den uppfattningen). Alltså är jag ytterst tveksam om en sådan spelare ska gå rakt in i Brynäs förstakedja. En spelare som i mitt tycke inte stack ut nämnvärt i Leksand.
Jag skulle gärna se en förstakedja med Olden - Scott - Rödin. Olden behöver inte nödvändigtvis vara bättre än Blomqvist, men han är fortfarande ung och kan därmed fortfarande utvecklas (född -92). Skulle han få en bra start på säsongen skulle han alltså säkert kunna få en raketfart på sin utveckling. Något som känns omöjligt för Blomqvist som förmodligen är nära sin maxnivå redan nu.