Citat:
Ursprungligen postat av
rompompom
Restaurang Corso på hornsgatan - Har de ens några gäster?
Är man på väg till Dovas på hornsgatan kan man istället slinka in på Charlies 20 meter bort. Lite billigare, lite sunkigare (25 kr 50cl flasköl ist för 30kr).
Ett annat sätt att uppleva sunkighet är att gå och sätta sig på lilla wiens uteservering och supa sig packad. Uteserveringen ligger inomhus i södra stations uppgång mot medborgarplatsen. Här fick jag hälla i mig bärs kl 14 på juldagen efter att jag hade blivit nekad i dörren på gröne jägarn för att jag hade mjukisbyxor på mig. Sunkigheten förstärks av alla resenärer som passerar förbi och dömer en när man sitter och blir fullare och fullare.
Gröne Jägaren har tyvärr ryckt upp sig, servitörer i enhetliga skjortor med väst, och nu stoppar dom folk i mjukisbyxor, nä det är inte sig likt. Finns många långt dräggigare ställen på Söder.
Dessa tillhör dom dräggigare.
Rosen Rosenlundsgatan.
Carmen Östgötagatan.
Snövit Ringvägen.
Flaggan Folkungagatan.
Söderkällaren Tjärhovsgatan.
Corso verkar ju vara ett riktigt skitställe har gått förbi flera ggr men aldrig tittat in där, får ta mig en sväng dit.
/Provokatör