Citat:
Anledningen till att jag uttalade mig ganska säkert är ju också att den mer speciella situationen jag nämnde är att det - såvitt jag förstått det - fanns med två stycken fel i tentamen som var ganska betydelsefulla för besvarandet. Dessa "rättades" under pågående skrivning. Detta är varför jag tror att tentamen har rättats mycket noggrant, det verkar också ha tagit längre tid än normalt.
Någon T2:a från UU får gärna delge oss vad som vad fel i tentan och hur diskussionerna bland er och lärarna har varit.
Någon T2:a från UU får gärna delge oss vad som vad fel i tentan och hur diskussionerna bland er och lärarna har varit.
Felen var ganska lätta att upptäcka.
I ena fallet en ren slarvskrivning, det som stod tentamen var:
Ada och Urban är medlemmar i som under konflikten anlitats av Industrifacket, för att..."
Synnerligen lätt att upptäcka och själv korrigera då det två meningar innan (i tentans första mening) står att Ada & U är företrädare för Industrifacket.
I det andra fallet är det en partssammanblandning. Kommunen gör gällande en lång rad saker, bland annat "att kommunen eftergivit sin rätt enligt avtalet, om inte annat så konkludent". Det skulle stå "att föreningen eftergivit sin rätt enligt avtalet..". Vilket framgick ganska tydligt om man läste de övriga saker kommunen gjorde gällande mot föreningen.
Så kan inte se att felen påverkade mer än att det "störde lite" att bli avbruten två gånger med korrigeringar. Mest störde dock när Joel spankulerade omkring och väckte ilska, men det lär man inte kunna åberopa
"Problemet" med tentan ser jag inte var skrivfelen eller korrigeringarna, utan hela upplägget. När i princip alla kommer ut och undrar "vad fan hände" och upplever de inte fattat ett smack, vad var det där för fråga, vi har inte ens läst det där? Samt anser att "jaha, det här gick ju inte att plugga till, hur fan skulle man kunnat plugga till det här?" Då har det gått snett rent fråge-/utformningsmässigt.
Men det tycks ju ha kompenserats för ganska kraftigt i rättningen? Det är inte rimligt att 76% av de som "inte fattade nåt, vad hände, vad var det där för frågor?" får AB eller Ba utan att man strösslat poäng i rättningen..