Citat:
Ursprungligen postat av
Joan-Duchemin
Man ska åtgärd allt slöseri omedelbart i den mån man kan och inte förbise något av det. Att hänvisa till värre problem för att dölja dom mindre är bara en svensk version av "svältande barn i Afrika" argumentet.
Min poäng är att givet de måttstockar som vi kan använda, så är monarkin knappast att betrakta som ett slöseri, och om man ändå vill framhärda så bör man likväl inse att man inte bör sila mygg och svälja kameler, denna så populära svenska nationalsport.
Citat:
Att monarkin inte är "särskilt" dyrt i jämförelse är oväsentligt. Det är en stor utgift i ett land där till exempel sjukvården är underfinansierad. Skattepengar tas ifrån folket med våld och därför får dom enbart spenderas på det absolut nödvändigaste. Detta inkluderar inte ett liv i lyx åt en familj som på något sätt skulle vara födda berättigade till en förmögenhet av vår svett och tårar.
Svensk sjukvård är inte underfinansierad, men däremot ytterst ineffektiv med de rätt stora resurser man disponerar.
Att ha en statschef är absolut nödvändigt. Då är det bra att ha ett kostnadseffektivt system.