Citat:
Ursprungligen postat av
TheBunk
Helt obefogat påstående, förstår inte ens hur du lyckas göra den kopplingen.
Kopplingen är självklar. Tulpanlöks-historien är en
skrattretande dålig modell för bitcoins spekulativa kurs. Detta (och en massa fler) typiska missförstånd här grundar sig i att den som levererar misstagen inte förstår bitcoins. Det vill säga gör ett självsäkert taffligt uttalande om något personen inte alls begriper. Vidare, och viktigt: personen begriper sällan ens själv att den inte begriper vad den just uttalat sig om.
Vart tror du
riktigt orimliga kurser kommer ifrån? Vilken typ av trähestar tror du köper in sig på den orimliga toppen? Samma spån som tror att en bitcoin är en tulpanlök.
Det betyder inte att det här gäller dig i synnerhet. Men har du gjort misstaget att (självsäkert) modellera en bitcoin som en tulpanlök gäller det även dig. Gör något bra av det.
Citat:
Det e därför du inte ser den.
Lägg energin på att utvecklas istället för att krypa upp i hörnet och gömma dig bakom oneliners du finner finurliga. Tips bara.