Hoppas verkligen dom lägger ner mycket arbete på aftergame, så att även när man spelat klart main storyn så kan man fortsätta att leka i stan, tjäna pengar, köpa fastigheter, driva företag, råna banker etc, kanske göra random generated missions beroende på vilken ställning man har, om man är bankrånare eller om man försöker gå den lagliga vägen och bli en hederlig affärsman.
Och att man kan dumpa pengar på allt möjligt skit som, dyra kostymer, märkeskläder, klockor, takvåningar, mansions, pimpa upp bilar för miljoner dollars, äta på dyra restauranger, kanske skänka pengar till uteliggare som sedan gör något av sitt liv eller om dom väljer att supa och knarka ihjäl sig för pengarna.
Kanske även köpa sig en flyghangar med ett lyxflyg eller en båthamn med en mega lyxjakt som har en egen kapten som kör runt en till sjöss.