En tidslinje över hur CW själv beskriver sin natt hos FV runt den 1:a juni 2006, vid olika tillfällen (mina fetningar, och irrelevanta delar bortklippta för att öka läsligheten):
27:e mars 2008,
https://brudpepp.blogg.se/2008/march...iet-del-1.html:
Vi är alla olika, vi hanterar alkohol på helt olika sätt. Jag tål det inget bra alls, jag mår rent ut sagt skitkasst av det. Jag gör saker jag ångrar(och då syftar jag inte på "små pinsamma lägen" utan riktiga klavertramp) jag har sårat mäniskor rejält och jag har sårat mig själv,
jag har nästan blivit våldtagen och drogad. Allt för att jag ville döva min ångest på ett enkelt och lätttillgängligt sätt.
9:e april 2008,
https://brudpepp.blogg.se/2008/april...-historia.html:
När jag var tjugo följde jag med en "känd" snubbe hem, han är många år äldre än mig och jag vet fortfarande inte varför jag åkte med dit,
jag var skitpackad och minns att jag trodde det var efterfest på gång. Redan där borde mina varningsklocklor ha ringt men eftersom jag var såpass full funkade de inte, jag var ganska hjälplös. Väl där fanns det ändå ett gämg människor, dock lämnade de lägenheten bara efter en stund, då var det bara jag och det stora aset kvar. Han bjöd på vin och jag minns att det enda jag tänkte var "var inte dum i huvudet nu Cissi, gå hem! Ta en taxi med en gång, tacka vänligt men bestämt nej till hans vin och dra, du vill ju inget med den här människan, du äcklas ju till och med av honom" Ändå drack jag några munnar vin och försökte avrunda lite...artigt. Strax efter det, efter att jag bestämt mig för att gå blev det svart. Som att dra ner en gardin. Jag var förvisso full men har aldrig varit med om ett sånt totalmörker på fyllan före eller efter det. Han drogade mig, jag är säker. Vaknade upp i hans säng av att ljuset stack i ögonen som värkte av baksmälla och ångest.
Han hade klätt av mig, mer än så vet jag inte. Jag minns inget av natten, inte ett skit. Jag tog mina grejer, spydde som en kalv på hans toa och gick hemåt.
13:e december 2011,
FUP:
]Eh.. och jag var ju berusad, men jag var inte,
jag var ju... vad ska jag säga, kontrollerad. Även om jag vid den tiden, det har jag ju skrivit om mycket i bloggar och så, så drack jag ibland för mycket och utvecklade senare ett beroende som jag ser det,
men vid den här tidpunkten så... så var jag inte så berusad att jag, ja men jag minns allting och jag kände att det var dags att åka hem.
/.../
Det, alltså det sista minnesbilden är bara att jag... sitter där och tänker att jag ska gå och han sitter där och spelar gitarr och sedan är det bara totalt svart. Och sedan nästa minnesbild, jag kan inte säga någon tid då eftersom jag inte vet (ohörbart), men nästa minnesbild är att jag vaknar i sängen, hans... det är väldigt dimmigt, det är så här som och... jag har aldrig upplevt den känslan heller tidigare, eh som att simma i... ja, men så där, helt suddigt.., jag kan inte röra... kroppen är såhär jättetung, jag tänker att jag liksom ska försöka på något sätt lyfta armen eller ... ta någonstans och resa mig men det går inte alls. Jag är helt, helt liksom förlamad i kroppen.
Och det, minnesbilden är att han liksom rycker och sliter i mina kläder. Eh... Jag tror jag hade ett par jeans, och han försöker liksom... tighta stretchjeans, och han drar liksom, jag hade en känsla av att han rycker och sliter, och då kommer jag ihåg att jag tänker såhär, det här kan ju vara tio ekunder, fem sekunder, jag vet inte, men jag hinner liksom, när jag vaknar till så tänker jag så här Åh nej... jag förstår liksom, det här är inte... Jag förstår inte vad som, jag uttalar inte så här åh nej nu kommer han förgripa sig på mig i huvudet, men det känns bara så här nej. Någonting är bara såhär, nej det här är inte, det här är inte rätt. Och sedan så försvinner jag igen... och nästa minnesbild är att han liksom har, han är ganska stor och lång, ganska kraftig, han är inte jättesmal dock, han är väl kanske en och nittio i alla fall.
Ja, det blir ganska mycket text om jag ska klistra in allt, men poängen är att alla dessa utsagor - alla med CWs egna ord - skiljer sig åt kraftigt. Vad det beror på har jag ingen aning om.