Citat:
Ursprungligen postat av
WisbyPils
Precis! Som T Larsson pappa säger ”jag tror han vet vad som hände”. Kroppen hamnade i havet och om det var Bulvanen som rent handgripligen såg till att den hamnade där eller om han överlät det åt andra ”talanger” låter jag vara osagt.
Lustigt att T Larsson motsäger sin egen farsa som påstår att två ”skummisar” varit och letat efter bulvanen i guldrupe. Väldigt specifikt minne för att ”minnas fel”. Tror knappast man minns något sådant ”fel”. Däremot är det ju oklart om det handlade om Sjögren. Dom kan ju lika gärna varit där för att kräva en skuld...
Det här med havet, det togs också upp i podden, att det var väldigt smart av bulvanen att hävda att sjögren tagit båten. Skulle en kropp flyta upp så kunde han ju bara hävda att han sagt det hela tiden. Hade då varit svårt att bevisa mord även om en kropp skulle dyka upp.
Jag sitter på nålar nu att se hur T Larsson skall kunna hantera situationen nu när grävgruppen gett honom rätt i det mesta. Han har byggt upp hela sitt varumärke på att spy galla över grävgruppen vad dom än gör.
Det bästa vore ju om pajkastningen nu kunde upphöra och man istället kan försöka samla alla krafter för att försöka gå till botten med detta. I podden nämns ”Roy A”. Det måste vara denna person som avses:
” Fleming Broman fick en dag en förfrågan av en bekant, bilhandlaren Roy Andersson, om han visste någon som kunde distribuera amfetamin.(...) Skälet till detta var att Roy Andersson lånat Fleming Broman pengar till restaurangverksamheten på Sandhamn.”
https://blog.zaramis.se/2010/06/17/f...andhamnsligan/
En riktigt ful fisk med andra ord. Enligt dottern var han knalldement men skall lösningen på fallet Sjögren/Adolfsson komma fram är det nog i dom här kretsarna man måste söka.
Det var ett jätteintressant avsnitt. Tyvärr hörde jag så dåligt alla intervjuerna. Gotländskans ord flyter ihop till ett enda långt mummel och sedan blev det inte bättre av det burkiga ljudet. Hörde inte så mkt av vad GW sa heller. Jag har kanske fel på hörseln? Men en sida med anteckningar.
Intressant att direktören flera ggr under sensommaren försökte köpa det södra skiftet av Sjögren för 75 000 kr. Det ägde ju direktören redan sedan flera månader för 50 000kr. Det bevisar nog att direktören anade att det inte stod rätt till med kontraktet han hade. Att bulvanen lurat honom misstänkte han nog.
Intressant också med pensionsförsäkringen på 50 000kr som bulvanen fick fullmakt på att hämta till Sjögren och att BA kände till det. Det kunde vara förklaringen till att bulvanen fått Svens namnteckning på kvittensen på de 50 000kr han skulle få för södra skiftet. Hur det gick till fattade jag inte riktigt pga av dålig hörsel. Mer än att bulvanen lurat till sig namnteckningen.
Det fetade: Ja de där två skumma typerna har ju Tlarsson själv hintat om massor av gånger!
Två kontraktsmördare eller två riktiga gangstrar från Sthlms undre värld, två proffs som vet hur man får folk att försvinna. GG har kanske läst på Flashback och gått vidare på Tlarssons spår. Lol. Verkligen ironiskt.
Ja tänk om Tlarsson kunde hjälpt till lite istället för att putsa på sitt "varumärke" jämt och ständigt.
Jag tycker inte att det känns slut ännu. Vilken tur att Stig Larsson inte ger upp. Att han tänker undersöka havsbotten utanför fiskeläget i
Gnisvärd (?) Där bulvanen sägs ha haft en båt.
Och jag kan tänka mig att Jerry har rätt om direktören. Att han själv inte hade något motiv att mörda Sjögren pga att han hade pengar och köpte mark genom bulvanen. Men när bulvanen kluddade till det med södra skiftet kan nog direktören krävt att bulvanen skulle fixa det på vilket sätt som helst tom mord. Annars....!!!
Det kan jag fullständigt köpa.
Ja nu får man hyra filmen Himmeln är oskyldigt blå. Som handlar om Sandhamnsligan.
Jag hoppas att de går vidare med Björn Adolfsson. Nu känns det ju riktigt hett!