Citat:
Ursprungligen postat av
WisbyPils
Mycket intressanta tankar!
Är inte heller -längre- så säker på att spyan måste ha inträffat precis EXAKT i samband med försvinnandet. Men någon gång relativt kort före måste det ju skett. Det är ju inte helt ovanligt att en person som blir utnyttjad av en samvetslös person som Bulvanen utsätts för upprepade förgiftningar i kontrollsyfte. Dvs, han blir t.ex ”sjuk” och bulvanen måste hjälpa honom med något. ”Något” är så klart någonting som ingår i planen för att lura till sig pengar.
Man spyr inte av ångest på det sätt som sven spydde ned sin tv, det händer inte. Någon form av förgiftning är det. Det skulle ju så klart i ett utslag av slump kunna vara MAT-förgiftning. Men man spyr inte så där utan att någon typ av förgiftning ligger bakom.
Jag håller med om att bulvanens rörelser kring försvinnandet är extremt märkliga. Jag skulle tro att det mest sannolika är att han blivit tagen på sängen av tidningsnotisen. Man har trott att den skulle kommit först den följande veckan. BL träffar Direktören på dagen onsdagen den 4e. Bulvanen får reda på från honom att tidningsnotisen är på gång, kanske kommer den redan under morgondagen!!! (Jag vet inte hur det fungerar, lantbruksnämnden måste väl ha skickat ut någon slags ”pressmeddelande” om sådana här saker. Kanske fick direktören i egenskap av öns största arbetsgivare också utskickad sån här information från myndigheter?)
Men då har bulvanen redan lovat att åka till hemse marknad med sambon, det kan han knappast avstyra. Under morgonen måste han in och kolla vad tidningarna egentligen skrivit. Kanske skulle det bli stora rubriker? Det var ju trots allt ett välkänt område. Nu blev det bara en liten pyttenotis och bulvanen kan tillfälligt pusts ut. Men vet att det nu är en kamp mot klockan. Förr eller senare kommer sven själv eller någon annan uppmärksamma notisen och då är spelet förlorat. Därefter inleds ett frenetiskt jonglerande med att underhålla sjögren och samtidigt hämta sambons bil mm utan att väcka misstankar. Till slut åker bulvanen och hämtar sjögren som börjat plöja på åkern. Dom åker hem och dricker vid runda bordet. Sedan bär det iväg till destinatination okänd...
Det är så mycket som är konstigt.
Om man förgiftat eller mördat sjögren där efter att de druckit mjölk och öl varför låta lyset vara tänt i huset till sent ? Tomas ringer flera gånger hem till Sven. Han kunde ju lika väl åkt dit eller ringt grannen och gå över och finna huset låst med lyset tänt.
Så vida inte om det är gift dödligt gift. Då ligger BL misstänkt till här det är ju han som fikar med Sven.
Får i han gift Sven blir trött och vill gå upp och lägga sig BL åker där i från.
Sven börjar må illa som satan där uppe i sovrummet reser sig från sängen en hastig kräkreflex och illamående. Vimmelkantig tar an sig ner i huset tänder lampor på vägen ner och när han kommit ner på nedervåningen hinner han bara tända nån lampa i hallen och vidare in i köket sen faller han till golvet och dör. Vid midnatt åker BL ut för att laga ett stängsel ..
Bara det att jag tror inte på just det där. Riskabelt att lämna offret att dö ensam. Han kunde ha släpat sig till telefon eller ut och någon kunde ha kommit.
Jag vill tro att man låter ljuset vara tänt i huset för att dölja att sven inte är i livet. För att försöka få mordet eller försvinnandet att verka ha skett en annan dag.
Vad har BL sagt till sven för att få han på gott humör trotts att han fått reda på att marken sålts vidare till direktören.
Joo här är BL s riktiga hemma område ljuga och bedra. Varje ord han säger till Sven och svaret han får tillbaka på var ord vägs på guldvåg och analysernas blixtsnabbt i bedragarens hjärna. Meningar omformuleras och tillslut har man en story som offret går på och köper med hull och hår.
Det tog några timmar och det var ont om tid då Sven skulle iväg på middag hos Majken och Tomas
Vad sa han då. Joo han har dragit i Sven att allt gått trögt att Direktören ligger bakom allt motstånd och är i maskopi med myndigheterna precis som Sven anat
BL förklarar att allt har hållit på gått åt skogen då såg han ingen annan utväg än att sälja vidare till direktören för Direktören har myndigheterna på sin sida och allt kommer fixa sig med marken och tillstånden nu på så vis och då tar de fram återköpspapperet sen bara och direkrören är blåst när allt är klart. För lite av pengarna har BL bla kikat ut en nyare traktor till Sven en Volvo BM 350 boxer från 1960 som de ska åka och köpa och resten har stoppats in i nån pensionsförsäkring och så.
Som amen i kyrkan kan inte sven låta bli att nämna nått om det här på middagen hos Majken och Tomas då talar han om detta motstånd han haft från myndigheterna nu ska allt ordna sig tror han
På torsdagen efter mjölk och öl fikat är det ju förbannat praktiskt om man kan be Sven ta med återköpspapperet för att åka hem till Direktören och häva köpet.
Lyset ser man till blir på när man åker. Men just den saken är svårt att få in att passa här. Gubbar födda 1910 brukar inte vilja ha lyset tänt i onödan.
Hur man än lirkar och far här är det alltid nått hörn på nån pusselbit som inte riktigt vill passa.
Skulle ju vara det då om det är möjligt som BL påstått att Sven kanske gått iväg själv till Direktören för att häva köpet och i sin vrede och stress inte bryr sig om att släcka lyset när han ska iväg med återköps papperet och rädda sin gård.
Bara det att BL s beteende efter försvinnandet andas inblandning ..