Citat:
Ursprungligen postat av Edmond
Intressant info om att det gick rykten i Haga om att Karlsson blivit mördad. Det är väl sannolikt att detta rykte var sant tyvärr. Så helt "tätt" har det väl inte varit. Ju fler som vet om en sak desto större risk att någon pratar bredvid mun i fyllan och villan. Men särskilt långt kan ju inte ryktena ha nått.
En annan person jag funderade på är Kjell-Åkes flickvän. Som han fick ett barn med,"utanför äktenskapet" som det står i PU. Vad visste hon egentligen om vad han sysslade med? Enligt Norlén var det hon som nämnde det där med att åka till Åsa eller eventuellt till Danmark. Har hans familj kontakt med henne?
Intressant att du tar upp ryktet som Cs har omnämnt. Själv har jag dock inget minne av just detta. Har ej heller någon anteckning om denna uppgift. Det rykte jag kommer ihåg att hon har berättat, är att det hade gått ett rykte om att Karlsson var tillbaka i sin lägenhet och höll på att packa ner sina pinaler. Ryktet ville också göra gällande att han höll på att flytta.
Däremot så förstod Karlssons lillasyster, att efter hon hade besökt hans lägenhet under augusti 1965, att brodern var död. Detta till stor del p.g.a. "dörrmannen" iklädd broderns favorittröja.
Kjell-Åkes flickvän och mamman till hans barn, visste säkert en hel del om hans sista tid innan försvinnandet. Han måste under dessa månader varit mycket tillsamans med flickvännen och deras barn.
Denna kvinna skall leva än i dag. Hon gifte sig sedan och bytte därmed sitt efternamn.
Ingen har mig veterligen varit i kontakt med henne under många årtionden.