Känsliga saker.
Citat:
Ursprungligen postat av Hem_bränt
Skaraborg2 du säger att vissa saker är för känsliga för att skrivas i tråden, vad är det för mening med att ha tråden om man inte ger ut all fakta, jag säger inte att man måste det är självklart att man gör som man vill. Men jag förstår som sagt inte meningen med tråden om det skall vara på det viset om du nu vet hur det ligger till så får du gärna säga det.
mvh. viktor.
mvh. viktor.
Tack för visat intresse Hem_bränt.
När jag väl startade tråden så visste jag mycket litet. Jag trodde att det "bara" handlade om tre (3) "vanliga" försvinnanden. Ev. fyra. Åtminstone så försvann fyra (4) personer från Göteborg denna dag.
Under resans gång s.a.s. så har det kommit fram ganska mycket om Dahlsjö, Johansson och Karlsson om deras liv och hur de var som personer ända fram till dagarna innan den 29 juli 1965.
Jag vet inte exakt, långt därifrån, vad som hände detta ödesdigra datum. Däremot förstår jag på ett ungefär vad som hände denna dag via vissa hintar från ett visst håll. Här har jag, som jag har skrivit förut, fått avlagt ett tysthetslöfte om dessa - än så länge iaf. Ett sådant bryter man inte - åtminstone inte jag.
Vet ej om du har läst igenom denna mycket långa tråd fullständigt? Om du har gjort det så förstår du nog varifrån vissa hintar kan ha kommit ifrån?
Sedan är det ytterligare en sak. Den anhöriga. Vad det än kommer att kunna läggas ut i tråden om "avslutningen" så måste först anhöriga få det berättat vad som hände deras bröder. De anhöriga fick sina liv förändrade detta datum och har nu gått och väntat på något besked vad som hände dem i över 44 år.
Innan något av detta slag läggs ut i tråden skall de anhöriga få detta berättat först för sig. Det har de rätt till samt man måste visa empati gentemot dem.