Citat:
Ursprungligen postat av Brunkeberg
C versionen har 20 kvadratmeter större vingyta, jämfört med A.
Skulle precis skriva det, läste nyss det på wiki.
Som du sade så har alltså C versionen bla större vingar vilket innebär att den håller mer bränsle, högre vapenlast och den har också större kontrollytor för bättre manövrering i låga hastigheter (inför landning på hangarfartyg).
Då kanske C även är något mer "agile" än dom andra?
När man läser på wiki så framgår det att F35 är avsett att klå F16 i alla avseenden förutom "agility" där den bara ska matcha.
F35 kan visst ha ett värde som ett stealthigt attackflygplan, men då gäller det att himlen är fri från fientligt flyg eller att där finns andra flyg avsedda för air to air. För i en konflikt med en någorlunda likvärdig fiende så lär BVR vara enda chansen för F35 att bekämpa fi.
EDIT: Så här i efterhand, hade det inte varit bättre för iaf US Air Force att ha skaffat sig fler F-22

r istället?
Hur mycket skiljer priset egentligen mellan vad som F35 tros kosta jämfört med vad F-22 faktiskt kostade per plan?
Även om F-22 är betydligt dyrare så är det ju något så in i helvete mycket bättre också. Det lär ju vara det bästa jaktflygplanet i många år till.
Det har ju snackats om att ev starta upp F-22 tillverkningen igen om man tar beslutet att sälja det utomlands, bla Japan har ju visat intresse att vara med å dela på kostnaden för att starta upp tillverkningen. Även Australien var ju väldigt sugna på F-22.
Dessa tankar har tydligen börjat surra efter att man fått info om hur ryssarnas PAK-FA verkar bli, dvs att den troligtvis förnedrar F-35 på alla punkter, ev med reservation för stealth. Å andra sidan går utvecklingen av passiva detektorer framåt så snabbt så att stealthnivån på F-35 kan vara av mindre betydelse om 5-10 år.
Då sitter USA mfl med sina svindyra flygande bussar. Utmärkta att säkra från luftvärn bomba i tredje världen men värdelösa mot en någorlunda modern fiende...