Flashback bygger pepparkakshus!
2017-07-07, 20:54
  #7909
Medlem
Oj, fru Toledano har en hel del att jobba med nu framöver. Tragiskt att prio nummer ett var nya tänder.

Som någon annan skrev, hon skulle göra sig själv och sin familj en stor tjänst om han tog ett vanligt knegarjobb och fick rutin på tillvaron samt stabilare ekonomi. Sonen är det synd om, han är nog en produkt av starka känslor, utbrott och frustration.
Citera
2017-07-07, 21:29
  #7910
Medlem
godboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tagelapa
Förresten. Nu blev det ju också tydligare varför Roberto har ett jobb till. Det behövs ännu mer pengar. Hur skulle det vara om det där numera avmagrade ålbetet han har till fru kammar till sig och polerar tänderna ännu mer och skaffar sig ett jobb.
Hon måste väl för fan också försöka bidra med månadslön nu när den rara sonen satt dom i skiten.

Undrar förresten om svärfar vet hur det står till med sonsonen. Det här var ju enligt sista domen inte första gången han var i klammeri med rättvisan. Förmodligen inte sista heller. Jag tror inte tant Book har varit mäktig att lära sina barn rätt och fel och goda värderingar.
Inte en chans i hela helvetet att svärfar fått veta! Fläsket lär ju knappast tala om det, knappast den snattande dottern heller, och den där Roberto har nog fått en herrans massas skit från sin far om att han valt Tunnan, så han lär nog knappast yppa något.

Nä fete-fläsket borde skaffat sig en försörjning för länge sedan. Det är klart att stackars Roberto får jobba mer än dubbelt för att få till familjens ekonomi. Hade jag varit honom hade jag dragit fort som attan för läääänge sen.
Citera
2017-07-07, 21:45
  #7911
Medlem
motyls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loquita
Den är redan upplagd.





Tog några skärmdumpar. Anna är ju här och läser så snart ryker väl den bilden..


https://www.pixeltopic.com/image/bfsifnjmvjdpsgi/

https://www.pixeltopic.com/image/rjpfjinwlsgrfmt/

https://www.pixeltopic.com/image/puvilegkruuozl/

https://www.pixeltopic.com/image/eweaixihcvzpsle/

https://www.pixeltopic.com/image/vzyssycgeafynpu/



Bonus: Antonio har ingen haka, därav det lustiga utseéndet


https://www.pixeltopic.com/image/krbggxxeiqcvabe/

Ser ju fan ut som att han lider av FAS (fetalt alkoholsyndrom).
Citera
2017-07-07, 22:17
  #7912
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av motyl
Ser ju fan ut som att han lider av FAS (fetalt alkoholsyndrom).

Facioskapulohumeral muskeldystrofi kan vara rätt beteckning, att döma av hans utseende.
Citera
2017-07-07, 23:50
  #7913
Medlem
Gabriel Knights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ClariNet
Facioskapulohumeral muskeldystrofi kan vara rätt beteckning, att döma av hans utseende.




Usch bara namnet låter otäckt och skrämmande.
Jag var tvungen att googla fram sjukdomen och det är en ärftlig muskelsjukdom som inte går att bota står det.
Nåväl vi vet inte om han har sjukdomen men sjukdomen i sig är hemsk för de som drabbas av den.


http://www.socialstyrelsen.se/ovanligadiagnoser/facioskapulohumeralmuskeldystr
__________________
Senast redigerad av Gabriel Knight 2017-07-07 kl. 23:54.
Citera
2017-07-08, 08:34
  #7914
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av felstavadd
Min syn på det är helt enkelt, vänd på det: -Skulle du/ni vilja att nån la ut en dom gällande dina barn/minderåriga syskon eller liknande om de begått ett liknande brott?
Omyndiga, barn i lagens mening, ska inte hängas ut i media eller på nätet, det är vad jag anser. Jag har jobbat och jobbar med ungar, både brottsoffer, vittnena och gärningsmännen i rätt många år, allt från grova sexbrott till grova misshandlar/personrån/dråp. Tror inte någon av dem som jag jobbat med som efter domen fallit, vill att saker ska fram till den stora allmänheten. Det river upp; offren vill gå vidare, gärningsmännen vill sona sina brott och gå vidare, vittnena vill glömma och gå vidare. Några undantag har jag träffat på men då har det inte handlat om sexualrelaterade brott, det är oerhört mkt skam hos dem som gjorde det och skuld hos de som blev utsatta samt hos vittnena som skäms för att de inte gjorde mer för att förhindra det.

Sen är det ju så att även om domen är offentlig så är det eventuellt ett brott att publicera den i detta sammanhanget som det gjorts, i en tråd där man lämnat normalt skvaller och till majoriteten håller på med personpåhopp och förolämpningar. Förtal skulle jag bedöma att det klassas som nu i denna trådens sammanhang.
Som svar på ev följdfråga, -ja, det kan räknas som förtal även om uppgiften är sann. Allt som finns tillgängligt som offentliga handlingar behöver inte göras tillgängligt för den stora massan människor vara för att man kan göra det.

Dessutom så är det inte bara några stycken som läser den, Fb är stort och sånt här sprider sig snabbt. De inblandade var 16, 15, 13 och däromkring när brottet skedde, de ska få hjälp att ta sig igenom det hela, offret för att kunna gå vidare och de som gjorde det ska få hjälp/stöd/insatser för att de inte skall återfalla i brottslighet igen. Sånt här skadar oftast de inblandade och kan försvåra/förstöra det man kanske redan uppnått.

Så nej, jag anser fortfarande inte att domen hör hemma här, många här verkar ha tappat sitt omdöme i sitt förakt och hat mot Anna B och nu dras även hennes omyndiga barn in i det hela och det anser inte jag vara ok helt enkelt. Jag fattar att man kan ha synpunkter på AB och vad hon gör/skriver, hon är vuxen och en rätt känd person som säkert räknar med att det skrivs om henne, låt det stanna med AB och de vuxna i hennes närhet och håll barnen utanför.
Den som i första hand hänger ut sina barn är Anna själv och Anna är största orsaken till att hennes barn finns med här i tråden. Anna fortsätter också på samma bana som nu att skryta med att hennes dotter är marknadschef när det handlar om en klinik med en anställd där alla utomstående inser hur löjligt det låter. Anna borde tala om för sin dotter att hon är inte marknadschef utan hjälper till lite med marknadsföringen så inte hennes dotter får ett helt snedvridet CV direkt i unga år.

Skriv ett brev till Anna istället och tala om att hon bör finnas där för sina barn be henne också att lämna sin barn utanför allt hon sysslar med på nätet.
Citera
2017-07-08, 09:35
  #7915
Medlem
Marskens avatar
Jahopp, ryktesvis är barnvåldtäktsmannens Antonio Toledano Books flickväns föräldrar är kontaktade och har förärats domen.

Detta kommer inte falla i glömska, Unge herr barnvåldtäktsman Antonio Toledano Book kan räkna med att det blir lite jobbigt framöver i hans liv då det gäller saker som anställning samt socialt liv.

Barnvåldtäktsmannen Antonio Toledano Book har givetvis sig själv att skylla då Antonio Toledano Book av fri vilja valt att våldta ett barn.

Förövrigt så gillar jag denna dunkla bild på Barnvåldtäktsmannen Antonio Toledano Books mor och farfar, det enda som lyser upp i mörkret är Barnvåldtäktsmannen Antonio Toledano Books mors självlysande tänder.

https://www.instagram.com/p/BWIvFlgBiUi/?taken-by=annatoledanobook&hl=sv

Jag vill påpeka att jag själv inte på något sätt är inblandad i drevet mot Barnvåldtäktsmannen Antonio Toledano Book så spara in på snyftandet om ni är lagda åt det hållet.
__________________
Senast redigerad av Marsken 2017-07-08 kl. 09:52.
Citera
2017-07-08, 10:27
  #7916
Medlem
Knullkungens avatar
I senaste aftonbladet klick stor intervju med A B. Bla om alla kvinnor som vill ligga med hennes man.
Citera
2017-07-08, 11:22
  #7917
Medlem
enfindams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
I senaste aftonbladet klick stor intervju med A B. Bla om alla kvinnor som vill ligga med hennes man.
Kan inte hitta den artikeln, någon som kan länka?
Citera
2017-07-08, 11:44
  #7918
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enfindam
Kan inte hitta den artikeln, någon som kan länka?
Klick-artiklar brukar man inte kunna länka till, måste köpa tidningen el logga in.
Citera
2017-07-08, 11:59
  #7919
Medlem
Nu börjar Tomtebolyckan i den fantastiska framgångsrika LaFamilia krackelera riktigt ordentligt. Gangsta ungen kommer få pisk när han visar sig ute hemma i hooden. Toffelhjältens far ser måttligt road ut, han drar förhoppningsvis in apanaget med lägenheter de får låna som Tunnan annekterar som hennes. Fy fan vilken soppa men de viktigaste är att lysa upp världen med fejkade tänder
Citera
2017-07-08, 15:03
  #7920
Medlem
SpencerHastingss avatar
Har Anna deaktiverat sitt instagram totalt? Har inte instagram och är helt okunnig om det så jag undrar bara.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in