Citat:
Ursprungligen postat av
Coolvid19
Det vet däremot jag. Du får filma precis vad du vill och hur du vill, med vissa undantag. Det är naturligtvis privat mark. Men det här är offentligt plats. Där får man fota filma. Hade fontänen varit det primära hon ville avbilda hade vi förstått det. Då hade det varit ok om en unge kutade förbi i förbifarten. Allt över tre fyra personer (minns inte exakt) räknas som en folksamling. Du får fota folksamlingar om det inte tydligt framgår att du egentligen är ute efter en särskild person i folksamlingen.
Är där en specifik person som avbildas på en offentlig plats går det bra om den personen har gett sitt samtycke (eller föräldrarna). Har de inte det är det brottsligt att lägga ut bilderna. (Lagen skrevs av EU innan det blev poppis att lägga upp selfies varför man talar om modellarvode.) Det var väl mest då för att skydda så en okänd person inte frontade ett vykort framför Eiffeltornet utan att veta o det eller få betalt för det. Var det en grupp på fem personer gjorde det inte så mycket eftersom man inte pekade ut någon enskild människa.
Citat:
Ursprungligen postat av
TPL
Otäckt att hon fotar andra, för henne främmande, och lägger ut på nätet. Av det jag läst tycker jag att Anna är ute på hal is nu.
Är det här godkänt av Instagram som inte ens tillåter en synlig bröstvårta? 🤔
På en juridiksida hittade jag följande:
Citat:
Ursprungligen postat av
WhiteNightFlight
Det är olagligt att göra så även i Spanien. Spanjorerna är mycket privata med familjen och dess integritet, och är dessutom inte lika benägna att ringa polisen som svenskar är. Är det barnet i en spansk familj hon filmat och lagt ut på nätet utan samtycke ligger hon illa till om det kommer fram.
Synd att polisen i Benalmadena inte fått kännedom om detta.
Känns som att för att få igenom en beteendeförändring hos henne så behöver det bli en rejäl konsekvens av hennes handlingar. Hade gått i taket om jag var förälder till ett barn som filmats i smyg och lagts upp på någons sociala medier.
Hade varit hysteriskt om hon fick ett förbud att vistas i Spanien som straff.