2013-01-30, 21:14
  #17509
Medlem
rogerks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Alltså, kroppsfunktionerna verkar ha funkat rätt bra tills dess babyn tog ur respiratorn.
Jag patienten låg väl i respiratorn då bara för att det var kul va?
Citera
2013-01-31, 01:05
  #17510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mace2442
Och mer lögner från PCuri.

"godkänt mätresultatet även om man utöver finska RMV skickat separata prover "
Man har aldrig någonsin skickat något seprat prov till Finland vilket PCuri är fullt medveten om men han ljuger ju hellre än att erkänna att han har fel.


Sen kan vi ju konstatera att han fortfarande inte har fattat vad som krävs för en fällande dom.

"Den sannolika koncentrationen till underkroppen" i Pcuri:s påstående ska då ställas mot rättens exakta ord Det handlar alltså inte om att rätten ska välja det händelseförlopp som framstår som mest sannolikt, troligt eller rimligt. . Dvs PCuri är körd (igen).

Dock har hans uttalande en annan intresant effekt. Om vi nu skulle godta detta som fakta (vilket det inte är) så innebär det dock att han själv just har bevisat att provet inte är representativt för flickans kropp utan enbart för några få blodådror.
Därmed är det alltså inte på något som helst sätt fasställt vilken dos hon hade i kroppen eller vad hon har fått.

[- - -]




Det är riktigt att finska RMV mätte på samma provmaterial som svenska RMV mätt på och som var spätt 10 ggr hos svenska RMV (svenska RMV ”spädde” sin del av provmaterialet ytterligare 5 ggr). Jag tycker att detta har framgått tydligt av tidigare inlägg jag skrivit. Just denna spädning om 10 ggr är också central i den fräckis tingsrätten använde sig av för att fria den åtalade läkaren. Man låtsades inte om att provet var spätt 10 ggr och att det förväntade resultatet var att man skulle hamna under utskriftsgränsen 10 mikrogram/gram för fenobarbital. Än mindre låtsades man som sagt om att det maximala, teoretiska spädningsfelet var 5,26 ggr.

När det gäller ditt lilla citat från domen så tycker jag att det kan vara på sin plats att redovisa ett större citat där ditt citat ingår:

”Domstolens uppgift är att pröva om åklagaren kan styrka sina påståenden om Viveka Lindéns agerande. Det beviskrav som ställs upp i svensk rätt innebär att domstolen måste finna det vara ställt utom rimligt tvivel att Viveka Lindén har förgiftat eller försökt förgifta Linnéa på sätt som har beskrivits av åklagaren. Detta beviskrav kan något förenklat sägas innebära att domstolen måste kunna utesluta både alternativa händelseförlopp och alternativa gärningsmän. Det handlar alltså inte om att tingsrätten ska välja det händelseförlopp som framstår som mest sannolikt, troligt
eller rimligt. Domstolens uppgift är, som nyss angetts, begränsad till att pröva om åklagarens påståenden håller mot gällande beviskrav.

Åklagarens påstående om att Linnéa fått en dödlig dos tiopental strax före, efter eller möjligen både före och efter sin död, bygger närmast i sin helhet på det analysresultat som tagits fram av RMV, avdelningen för rättkemi och genetik, i Linköping. Det är också så att de expertvittnen, som har uttalat sig om vad som är det mest sannolika händelseförloppet, har haft detta analysresultat som utgångspunkt för sina slutsatser. Det är nämligen mot den bakgrunden, alltså att Linnéa skulle ha
haft en koncentration om 2000µg tiopental per gram blod i det från henne tagna lårvensblodet, som Krister Nilsson och Rune Dahlqvist har uttalat att det mest sannolika händelseförloppet är att tiopental har tillförts i en mycket stor dos nära före döden. Rune Dahlqvist har senare, efter att ha tagit del av Jörg Mörland utlåtande, i likhet med denne, uttalat att det mest sannolika är att en mycket hög dos tiopental injicerats strax före, strax efter eller både före och efter dödens inträde. Det kan alltså konstateras att analysresultatet är av synnerligen stor, för att inte säga avgörande
betydelse i målet.

Det nu anförda innebär att den första fråga som tingsrätten bör ta ställning till är om analysresultatet är tillräckligt tillförlitligt för att kunna läggas till grund för den fortsatta prövningen.

En fråga som därefter kan komma att aktualiseras, beroende på utfallet av den förra frågan, är om det finns någon alternativ förklaring till förekomsten av tiopental, både förekomsten i sig och till påstådd koncentration.”


När det gäller representativiteten så har ju Mörland sagt att eftersom provmaterialet togs på några ställen i underkroppen ditt tiopentalet sannolikt koncentrerats (p g a att injektionen gavs nära döden) så kan den dos som getts vara max 4 ggr lägre än de 2000 mikrogram/gram som mätts upp. Detta och det faktum att babyn enligt Mörland fick i sig så pass mycket tiopental att hon dog under pågående injektion, vilket inte ens verkar förekomma vid avrättningar, gör också det extrema värde man mätt upp lättare att förstå. Har babyn bara fått i sig 2000 / 4 = 500 mg så motsvarar detta 2,857 g för en vuxen 80 kg man. Amerikanska fångar som avrättades med tiopental fick 2-5 g.
Citera
2013-01-31, 01:09
  #17511
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rogerk
Jag patienten låg väl i respiratorn då bara för att det var kul va?

Det som krånglade verkar ha varit att dränet från skallen slutade funka efter ett tag vilket ledde till att babyn fick synbara problem. Det verkar ha varit därför de for in till sjukhuset med babyn. Som sagt, om det fanns provsvar som indikerade påtagligt nedsatt funktion för levern och njurarna innan man plockade ut babyn ur respiratorn antar jag att detta hade framgått av domen eller av Mörlands utlåtande. Det brukar också vara rutin att man tar levervärden och liknande på svårt sjuka patienter.
Citera
2013-01-31, 13:49
  #17512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Det som krånglade verkar ha varit att dränet från skallen slutade funka efter ett tag vilket ledde till att babyn fick synbara problem. Det verkar ha varit därför de for in till sjukhuset med babyn. Som sagt, om det fanns provsvar som indikerade påtagligt nedsatt funktion för levern och njurarna innan man plockade ut babyn ur respiratorn antar jag att detta hade framgått av domen eller av Mörlands utlåtande. Det brukar också vara rutin att man tar levervärden och liknande på svårt sjuka patienter.
Läs på och kom tillbaka är du snäll!

Du verkade tycka att informationen i Kalla Fakta var tillförlitlig? Där var väl rätt tydligt vilka problem som fanns med barnet?
Citera
2013-01-31, 18:44
  #17513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Det är riktigt att finska RMV mätte på samma provmaterial som svenska RMV mätt på och som var spätt 10 ggr hos svenska RMV

Bra nu har du själv med egna ord erkänt att det itne finns någon oberoende analys så nu förväntar jag mig att du slutar ljuga om det och i fortsättningen säger som det är. Dvs att Finska RMV:s analys helt och fullt bygger på en rättsosäker och odokumenterad blodpudding från RMV som tom möreland kritiserade.

Sen finns det fortfarande inger max spädningsfel idag heller. Vill du hävda det så får du bevisa det med forskning och inte dina egna fabler.

Det finns inget behov av större citat då du ju bevisligen fortfarande inte förstår vad som står i det lilla citatet ännu. Att du inte begriper visar du direkt med ett "att eftersom provmaterialet togs på några ställen i underkroppen ditt tiopentalet sannolikt koncentrerats"

Vad var det i " Det handlar alltså inte om att tingsrätten ska välja det händelseförlopp som framstår som mest sannolikt, troligt
eller rimligt. ”
som du inte förstod?

Utan ett vetenskapligt granskat bevis som visar att det koncentreras så är det inte fastställt och därmed inte heller något bevis.

Samma sak gäller "kan den dos som getts vara max 4 ggr lägre än de 2000 mikrogram/gram som mätts upp. "

Vad den kan vara är fullständigt ointresant. Vad var den exakt?

Och fortfarande så saknas en förklaring på hur du ska få in den mängden på 2-3 ml i en genomskinlig ofärgad lösning i en spruta.
Citera
2013-01-31, 18:45
  #17514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Det som krånglade verkar ha varit att dränet från skallen slutade funka efter ett tag vilket ledde till att babyn fick synbara problem. Det verkar ha varit därför de for in till sjukhuset med babyn. Som sagt, om det fanns provsvar som indikerade påtagligt nedsatt funktion för levern och njurarna innan man plockade ut babyn ur respiratorn antar jag att detta hade framgått av domen eller av Mörlands utlåtande. Det brukar också vara rutin att man tar levervärden och liknande på svårt sjuka patienter.

Så att hjärnskadorna existerar inte i din värld alltså?
Citera
2013-01-31, 18:59
  #17515
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nono2

Citat:
Ursprungligen postat av PCuri

...
Läsarna får väl själva bedöma om det verkar som om Mörland tyckte att det provmaterial som fanns inte räckte för att fastställa att det rörde sig om ungefär 2000 mikrogram/gram:
...


Nu tänkte jag inte lägga upp några delar av ljudupptagningen utan får nöja mig med att hänvisa till domen. (Sid 13/14 enl min PDF)


Citat:

En annan omständighet som samtliga experter i stort sett har varit eniga om är att en så hög koncentration som 2000μg/g blod är så exceptionell och extrem att den i sig ger skäl till ett ifrågasättande av analysresultatet.


[- - -]



Tja, alltså det är riktigt att både Krister Nilsson och rättens oberoende expert Mörland ansåg att det var en vettig utgångspunkt att fråga sig om det var något fel när man fick ett så pass extremt mätvärde. Mörland, som studerat saken närmare, anser dock att det finns förklaringar till det extrema mätvärdet. Att döma av TV4:s dokumentär om fallet, som diskuterats tidigare i tråden, så verkar också Krister Nilsson tydligt ta ställning för ståndpunkten att det extrema mätvärdet inte kan ha orsakats av normala injektioner. Sedan är det dock riktigt att försvarets inhyrde expert Olof Beck på formella grunder totalsågade i stort sett allt svenska RMV kom fram till samt deras metoder och procedurer. Och det var väl så att säga också hans uppgift. Finska RMV:s resultat (de kom fram till samma tiopentalhalt som svenska RMV) verkar han i princip inte kommentera. Och det hade ju varit knepigt för Beck att göra detta med tanke på att finska RMV var ackrediterat för att fastställa tiopentalhalter.

Jag citerar ett längre stycke ur domen där bl a ditt citat finns med:


Önskad minsta mängd för analys är normalt 10 ml och i förevarande fall tillvaratogs alltså endast 3 ml. Den större mängden gäller emellertid främst för vuxna kroppar och en mängd om endast 3 ml är inte anmärkningsvärt liten vid provtagning från barnkroppar. Det togs inte några vävnadsprover för att användas för analys och inte heller tillvaratogs det blod som påträffades i hjärtsäcken. Förfarandet synes ha skett helt enligt gällande rutiner. Det finns i sammanhanget anledning att påtala att det vid tiden för obduktionen inte förelåg några misstankar om att Linnéa hade förgiftats. Enligt Petra Råsten Almqvist hade hon – om det varit fråga om ett misstänkt
förgiftningsfall – möjligen försökt att samla mer blod från resten av kroppen samt begärt en del kompletterande undersökningar.

De tillvaratagna proverna skickades därefter till Rättsmedicinalverket, avdelningen för rättskemi och rättsgenetik i Linköping, där de analyserades av kemisten Gunilla Thelander.

Det kan till en början konstateras att det råder enighet mellan de experter som har hörts i målet om att tiopental i och för sig har påträffats i det prov som togs från Linnéas lårven vid den rättsmedicinska obduktionen. Det råder inte heller någon direkt oenighet om att det har varit fråga om en mycket hög koncentration. Däremot är oenigheten betydligt större när det gäller hur hög koncentrationen har varit. En annan omständighet som samtliga experter i stort sett har varit eniga om är att en så hög koncentration som 2000µg/g blod är så exceptionell och extrem att den i sig ger skäl till ett ifrågasättande av analysresultatet. Flera av dem har också uttalat att de, om möjligheten hade funnits, hade begärt ett nytt prov. Det bör redan här anmärkas att det senare inte har funnits någon möjlighet att få fram ett nytt prov eftersom Linnéas kropp, efter obduktionen, lämnades vidare för kremering. Såvitt framkommit i målet undersöktes emellertid inte möjligheten att få fram ett nytt prov från Linnéas kropp närmare i samband med de första analysresultaten. Det bör också redan här anmärkas att den mängd blod, dvs. 3 ml, som tillvaratogs vid obduktionen i princip förbrukades närmast i sin helhet vid de analyser som genomfördes under tiden från den 22 till den 24 oktober 2008.

Gunilla Thelander har uppgett att analysen av de prover som togs från Linnéa har skett enligt vedertagna metoder och rutiner och att resultatet i huvudsak är tillförlitligt. Hon har dock bekräftat att det, som alltid, finns en viss mätosäkerhet men att koncentrationen av tiopental i Linnéas blod som lägst uppgått till i vart fall 1500 µg/g blod och som högst till 2500 µg/g blod. Hennes uppgift om att analysen genomförts på ett tillförlitligt sätt och att resultatet följaktligen är tillförlitligt stöds av Johan Ahlner som är chef på avdelningen i fråga. Det förtjänas dock att påpekas att Johan Ahlner inte för egen del har deltagit i eller på annat sätt medverkat vid de analyser som har gjorts och som har bäring på detta mål.

V***** L***** har för sin del starkt ifrågasatt tillförlitligheten av de av Gunilla Thelander gjorda analyserna. Hon har i det avseende framförallt hänvisat till den granskning av laboratoriet och av de aktuella analyserna som har gjorts av Olof Beck.



Här är det väl också på sin plats att jag återupprepar ett citat från domen om vad rätten anser att dess oberoende expert Mörland sagt:

”Han anser RMV:s resultat till stora delar vara acceptabla. De ämnen som man fann i blodprovet fanns i Linnéas kropp. Kvantiteten är något (min kursivering) mer osäker än vanligt, då analysmaterialet har varit litet och eftersom koncentrationsbedömningarna är behäftade med osäkerhet. Substanserna är dock konfirmerade av ett finskt laboratorium, som använder andra metoder.”

Och RMV:s generaldirektör skrev som sagt så här på SvD Brännpunkt 11 november 2011:

”Efter Astrid Lindgren-domen har Rättsmedicinalverket kraftigt ifrågasatts. Men kritiken är felaktig. Domstolen har inte uttalat att RMV gjort fel och vår egen genomgång visar att det omstridda analyssvaret var riktigt, skriver RMV:s generaldirektör Erna Zelmin-Ekenhem.

[- - -]

En analys av provet utfördes även på ett laboratorium i Helsingfors som påvisade samma resultat. En av Rättsliga rådet tillsatt expert från Norge (Mörland, min anm) som granskat allt underlag, inklusive försvarets invändningar, har kommit till samma slutsats.”


http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/kritiken-mot-rmv-ar-felaktig_6626538.svd

De här sista citaten saxade jag från mitt inlägg här:

https://www.flashback.org/sp41698668

Där länkade jag också till artikeln om Salme,93, som man försökte törsta ihjäl.

Mitt intryck är att du och dina kompisar i läkargänget i den här tråden mycket väl vet vad som står i domen och vilken motivering man använt sig av för att fria läkaren (d v s fräckisen med mätvärdet finska RMV kom fram till). Ni har heller inte i sak bemött de inlägg där jag förklarar den här fräckisen, senast här:

https://www.flashback.org/sp41698641

I stället bombar ni på med en massa nya snömos-inlägg där ni försöker styra bort uppmärksamhet ifrån den motivering tingsrätten hade för att fria den åtalade läkaren. I ditt inlägg ovan genom låtsas som rättens oberoende expert Mörland och RMV var väldigt osäkra när det gällde storleksordningen på mätvärdet.

Jag vill dock tillägga att det är en sund attityd att ha som utgångspunkt att ifrågasätta provtagningen och mätproceduren om man får ett mätvärde som är fem gånger så högt som hittills uppmätta värden. Men om man kan presentera väldigt sannolika förklaringar till det värde man fått så kan man inte avfärda ett mätvärde enbart på denna grund. (Och detta verkar ju heller inte tingsrätten ha gjort. Det man gjorde var som sagt att använda sig av fräckisen avseende finska RMV:s mätresultat.) Eftersom Mörland säger att de höga halterna innebär att tiopentalet måste ha getts i samband med döden, varav en del teoretiskt sett kan ha getts efter döden, och därför koncentrerats till det venösa systemet i undre delen av kroppen (där provtagningsställena låg) vilket gett överdrift av mätvärdet om maximalt 4 ggr så har vi en väldigt naturlig förklaring till de mer extrema avvikelserna från andra toppvärden. En annan möjlig delförklaring är att man vid andra, uppmätta extremvärden inte sprutat in ungefär så mycket som går fram tills dess individen dör. Även de amerikanska fångar som fick 5 g verkar inte ha dött under pågående injektion (inga mätvärden på tiopental verkar heller finnas på sådana fångar, de mätvärden som finns verkar komma från fångar som fått 2-3 g). Generellt verkar också Mörland ha varit väldigt generös med att föreslå tolkningar av mätvärdena som skulle kunna tala till den f d åtalade läkarens fördel. Att Mörland påpekade att majoriteten av tiopentalet teoretiskt sett kan ha getts efter döden (hjärtat kan fortsätta slå enstaka, sporadiska slag på amerikanska fångar i 30 min efter att de avrättats med tiopental) varför åtalet fick justeras med den alternativa brottsrubriceringen försök till dråp vittnar om en tämligen generös attityd mot den åtalade läkaren.

Jag tycker i och för sig ganska klart framgår att det är fråga om en planerad avlivning med en jättedos tiopental man plockat in på sjuksalen i kombination med morfinöverdosen (som man dock inte åtalade för) varför den juridiskt mest korrekta domen hade varit mord. Men OK, bara sjukvårdspersonal ser att man kan bli av med sin legitimation och få skaka galler en kortare tid när man bryter mot svensk lagstiftning och avlivar patienter så tror jag att detta räcker för att ge en allmänpreventiv effekt i de flesta fall. Sedan tror jag väl heller inte att den här läkaren är en värre människa än de flesta andra läkare. Problemet är väl att läkare idag med de resurser som finns i praktiken förväntas göra olagliga saker och blunda för när sjuksköterskor fifflar med att t ex ge tillräckligt blodförtunnande. Tror det hade behövts en fällande dom i det här fallet för att sätta press på vårdfacken att kräva mer resurser till sjukvården. (Att slopa t ex jobbcoacherna och ge pengarna till sjukvården hade i alla fall gett några miljarder.)
__________________
Senast redigerad av PCuri 2013-01-31 kl. 19:39.
Citera
2013-02-01, 08:18
  #17516
Medlem
Ok jag borde insett för länge sedan att all argumentation med en person som tror att svensk sjukvård sysslar med av samhället sanktionerad avlivning är meningslös.

Eftersom informationen lätt försvinner kan jag då bara påminna om att det finns en relativt ny bok om fallet på läkartidningens förlag och att varken SoS eller JK på ett år har lyckats komma någon vart med de granskningar som kvarstår.

När det gäller samarbetet Åklagarmyndighet, RMV och SoS har heller inget redovisats.
Citera
2013-02-01, 18:22
  #17517
Medlem
Och återigen så försöker nu PCuri få det att framstå som om Finska RMV har analyserat något prov från flickan.
Det har man iten den här gången heller utan det är fortfarande enbart blodpudding som har analyserats.

Gunilla Thelander har uppgett att analysen av de prover som togs från Linnéa har skett enligt vedertagna metoder och rutiner och att resultatet i huvudsak är tillförlitligt.

När blev det en vedertagen metod att göra anlyser på okalibrerade instrument? Det är inte alls vedertaget och kommer alldrig någonsin att bli det heller.

Att blanda blodpudding är inte heller det en vedertagen metod utan snarare tvärtom men olämplig (oönskad sa Möreland) metod.

Sen ska vi komma ihåg att RMV i sina interna instruktioner säger att man ska uppfylla högsta vetenskapliga kvalitet och att vetenskapsmannen(eller kvinnan) inte ska spekulera.

Ett mätvärde som kan vara 1000mikrogram/gram fel är definitivt inte vetenskaplig kvalitet. Det är en felmarginal på 2/3 av lägstavärdet. Det är bara att jämföra med en vanlig fortkörning. Finns inte en domstol som skulle godta ett han körde mellan 75-125 km/h utan kravet är ett exakt värde.

Sen konstaterar PCUri tom själv att möreland säger att man inte vet vilken koncentration som flickan hade utan att själv begripa att han just återigen har lagt fram ett skäl till för varför analysen ska ogiltigförklaras.

Inte heller den här gången har han förstått att åklagaren ska bevisa exakt vad som skedde och vad som gav av vem.

PCuri har aldrig någonsin förklarat någon fräckis alls pga att han fortfarande inte kan förklara någonting alls baserat på fakta och vetenskap utan det enda vi får är hans egna fantasier och lögner.

Återigen så får vi ingen förklaring på hur han ska få in 500 mg tiopental i 2-3 ml klar ofärgad lösning.
Citera
2013-02-02, 23:54
  #17518
Medlem
Taktiken ligger fast sedan länge, PCuri berättar inte allt eller ljuger. Kanske är det så att medlemmar i "De religösa stödtrupperna" har mandat att ljuga, i alla fall när fakta och sanning tränger sig på.

PCuri pratar ju gärna om fullvuxna friska män i USA och jämför dessa med förtidigt födda flickor, som dessutom är svårt sjuka. I hans något platta värld är nämligen barn små vuxna.

Om åklagaren eller hans experter hade funnit en sådan jämförelse meningsfull, hade de väl tagit upp detta under rättegången.
Värdet av jämförelsen mellan Amerikanska fångar som avrättats och den lilla flickan, känns begränsat.

Vid avrättning används Pentothal tillsammans med Pavulon och Kalium.
Pavulonet förlamar musklerna och berövar således kroppen möjligheten att andas.
Kaliumet slår ut hjärtats pumpförmåga.

Av de tre läkemedlena har man störst chans att överleva Pentothalet.
Pavulonet är i sig direkt dödande. Kaliumet i sig är direkt dödande.

(Endel stater använder Propofol - ett annat sömnmedel.)
Citera
2013-02-03, 01:13
  #17519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Taktiken ligger fast sedan länge, PCuri berättar inte allt eller ljuger. Kanske är det så att medlemmar i "De religösa stödtrupperna" har mandat att ljuga, i alla fall när fakta och sanning tränger sig på.

PCuri pratar ju gärna om fullvuxna friska män i USA och jämför dessa med förtidigt födda flickor, som dessutom är svårt sjuka. I hans något platta värld är nämligen barn små vuxna.

Om åklagaren eller hans experter hade funnit en sådan jämförelse meningsfull, hade de väl tagit upp detta under rättegången.
Värdet av jämförelsen mellan Amerikanska fångar som avrättats och den lilla flickan, känns begränsat.

Vid avrättning används Pentothal tillsammans med Pavulon och Kalium.
Pavulonet förlamar musklerna och berövar således kroppen möjligheten att andas.
Kaliumet slår ut hjärtats pumpförmåga.

Av de tre läkemedlena har man störst chans att överleva Pentothalet.
Pavulonet är i sig direkt dödande. Kaliumet i sig är direkt dödande.

(Endel stater använder Propofol - ett annat sömnmedel.)


Pust, det har ju framgått tidigare i tråden att de fångar som fick 2-3 g också fick ett medel som stannade hjärtat. Vill minnas att jag själv använde uttrycket "hjärtstoppande medel". Använder man Flashbacks sökfunktion på denna tråd lär man väl få fram de inlägg där jag använt detta uttryck.

De fångar som fick 5 g fick dock bara tiopental. Då ansåg man sig vara på den säkra sidan när det gällde frågan om fången skulle dö av bara tiopentalet. Men även 2-3 g verkar i princip anses vara dödande att döma av vad som tidigare redovisats i tråden. Maxdos i sjukvården för vuxna män verkar vara runt 500 mg (0,5 g). Normaldos för bebisar verkar att döma av tidigare diskussioner i tråden ligga på runt motsvarande 300 mg för vuxna män.

Sedan har jag ju också relativt nyligen nämnt det svenska fallet som refereras i domen där en baby fick 10 ggr normaldos (bör ha varit motsvarande drygt 3 g för en vuxen man) men där man hann sätta in motåtgärder.

När det gäller kristendomen så har jag väl sagt att jag inte definierar mig som kristen utan snarare som någon som tillhör kristendomens supporterklubb.

(Övriga inlägg får jag svara på senare även om jag inte tycker att de innehåller så mycket nytt. Kan väl dock redan nu apropå nono2:s inlägg påpeka att man förra året införde en regel i sjukvården som i princip innebar att om två läkare skrev på att papper om att patienten ville dö så fick man stänga av vätska, näring, blodförtunnande etc. Så patienter gör väl klokt i att inte säga något dumt om man inte skruvat upp morfinet tillräckligt. För när man stängt av vätska, näring och eventuellt blodförtunnande och skruvat upp morfinet så pass mycket att man inte förmår prata så är det för sent.)
Citera
2013-02-03, 08:44
  #17520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PCuri
Pust, det har ju framgått tidigare i tråden att de fångar som fick 2-3 g också fick ett medel som stannade hjärtat. Vill minnas att jag själv använde uttrycket "hjärtstoppande medel". Använder man Flashbacks sökfunktion på denna tråd lär man väl få fram de inlägg där jag använt detta uttryck.

De fångar som fick 5 g fick dock bara tiopental. Då ansåg man sig vara på den säkra sidan när det gällde frågan om fången skulle dö av bara tiopentalet. Men även 2-3 g verkar i princip anses vara dödande att döma av vad som tidigare redovisats i tråden. Maxdos i sjukvården för vuxna män verkar vara runt 500 mg (0,5 g). Normaldos för bebisar verkar att döma av tidigare diskussioner i tråden ligga på runt motsvarande 300 mg för vuxna män.

Sedan har jag ju också relativt nyligen nämnt det svenska fallet som refereras i domen där en baby fick 10 ggr normaldos (bör ha varit motsvarande drygt 3 g för en vuxen man) men där man hann sätta in motåtgärder.

När det gäller kristendomen så har jag väl sagt att jag inte definierar mig som kristen utan snarare som någon som tillhör kristendomens supporterklubb.

(Övriga inlägg får jag svara på senare även om jag inte tycker att de innehåller så mycket nytt. Kan väl dock redan nu apropå nono2:s inlägg påpeka att man förra året införde en regel i sjukvården som i princip innebar att om två läkare skrev på att papper om att patienten ville dö så fick man stänga av vätska, näring, blodförtunnande etc. Så patienter gör väl klokt i att inte säga något dumt om man inte skruvat upp morfinet tillräckligt. För när man stängt av vätska, näring och eventuellt blodförtunnande och skruvat upp morfinet så pass mycket att man inte förmår prata så är det för sent.)
Men nu "glömmer" PCuri en massa centrala fakta igen.

Dessa fångars kropp var inte stadda i förruttnelse då proverna togs. Bara som ett enda litet exempel. . . .

Sedan finnse det fortfarande ingen som sett läkaren ge någon injektion sekunderna innan dödsögonblicket.

Åklagarens historia går inte att förankra i verkligheten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in