Citat:
Ursprungligen postat av Kendouy
Få se nu, 25% attackspeed, vilket är väldigt lite, och som dessutom skalar väldigt dåligt endgame (attackspeed alltså) jämfört med 25 magic resist och 35% CC reduction, det enda som går att köpa i spelet för det.
Weeeell, om man jämför det så är det väl rätt självklart vad man ska välja?
fast jag tycker att greavsen gör rätt stor skillnad early. Fast det är ju klart att man kan nöja sig med vanliga Boots of speed och zeal sedan phantom, och sedan uppgradera till merc threads. Man behöver ju knappast rusha merc threads liksom, och med zeal eller phantom så får man ok speed fast man bara har BoS
Citat:
Ursprungligen postat av Pontaan
Jo Heimerdinger är förbannat dryg, spelade mid mot honom med Annie. Och han tog ju som sagt ganska mycket hp. Men det som är viktigt är att man samarbetar med sina lagkamrater om att alltid ganka Heim, då han är relativt lätt att ganka i min mening.
En bra heimer använder sina torn som scouts. Alltså är han en av de svåraste att ganka, han kan ju sätta ut wards som dealar damage när han vill. De flesta heimers är dock dumma i huvudet, de använder tornen till att pusha creeps och det tillsammans med att de inte använder tornen defensivt leder ju till att de är lätta att ganka. Förutom väldigt tidigt om man typ är veigar och ska ganka, då förlorar man ju så mycket hp om han inte har tornen väldigt långt fram i lanen.
Citat:
Ursprungligen postat av tjosanitjompen
Spelade två 3v3 matcher idag -.- kan säkert säga att jag var den ända som faktiskt fattade vad som hände för en gångs skull. Vår top dog hela tiden (Tryndamere) och Rammus som var med mig (som var Caitlyn) towerdivade vid lvl 1.... -.- Andra matchen började vår Warwick AFK i 8 minuter...(DC)
Jag undrar hur IP systemet funkar :S jag fick bara typ 50 IP för båda dem matcherna, har det med att vi torskade att göra? För jag minns att jag fick runt samma mängd en gång när vi vann i en 52 minuters match.
man får mer för 5v5. Man får mer för first win of the day. Finns även bonusar.
btw, varför lirar man caitlyn i 3v3? Urusel champ för 3v3 imo. Squishy och ingen aoe, gör inte särskilt mycket dmg eller annan hjälp i fights. Jag tycker att squishys inte hör hemma i 3v3 över huvudtaget. Det enda är ju fällorna men de syns ju så bra.