Detta börjar bli riktigt roligt tycker jag, 1-0, 1-0 är gångbart och är nog det bästa resultatet man kan få med sig, stabilt men ändå spännande!
Vi kör över Kalmar rent mentalt, de har ingen chans egentligen. Jag räknar till två riktigt bra lägen för KFF Daudas skott i första halvlek och en frispark av Lasse Johansson, annars inte mycket mer. Den här aggressiviteten är härlig att se ifrån AIK: s sida också, det är inte direkt så att man viker ned sig på förhand (läs

jurgården

).
Men... frågan är hur pass uthålliga hela AIK är? Klarar man av att pressa såhär i alla matcher? Vi får skador i varje match, hur bred är truppen? Kommer Micke Stahre att hålla truppen på bra humör hela året? Vilka nyförvärv kommer i sommar?
Fortfarande många frågor, men nu känns det otroligt inspirerande att försöka köra över Malmö hemma på torsdag kväll.