Man har gjort mycket galet i klassrummen under mellan och högstadiet så orkar absolut inte lista allting, men kan lista en händelse som gav en avstängning ifrån kemisalen resten av året.
Det var ingen vanlig kemilektion utan vi var ett par stycken (närmare 10-15) som hade kemi som elevensval eller vad det hette. I alla fall så var våran lärare borta sisådär 10 minuter medan vi skulle göra en labb. Våran kemisal var ju bänkarna på rad med typ 4 brännare på varje rad som folk kunde använda sig utav.
Det var ett gäng på främre raden som försökte få en jävla fart på den där lågan på brännaren vilket såg förbannat roligt ut, så vi hängde på. Vi tävlade i sisådär 5 minuter om vem som kunde få högst låga genom att vrida på mer gas osv. Till slut sa min labbpartner att vi minsann inte kunde förlora. Så en snabb sväng in i materialrummet och hämtade 2 små flaskor med T-röd.
Man var ju ungefär runt 14 snåret och man visste ju att man inte skulle leka med T-röd och annat men speciellt klok var man ju inte ändå. Så vi drog på gasen i full fart och sa åt dom på främre raden att här kommer deras förlust. Vi ställde oss sen uppe på bordet, vrider av dom barnsäkra korkarna på flaskorna och häller ner de över den öppna gasen. Det som händer är att de tänder ju i en jävla fart och lågan kommer upp i taket och spränger 2 lysrör i lampan ovanför och de blir helt svart i taket.
Läraren kom in några få sekunder efter smällen och den utskällningen man fick då hette ta mig fan duga. Då tyckte man ju att det var askul men nu en herrans massa år senare inser man ju hur jävla farligt det var. Så våran avstängning från kemisalen var garanterat ett bra beslut.
Hur som helst vann vi tävlingen och vi var coolast i skolan den veckan