Läst tråden nu, missade att det var en mastodont-tråd.
Nu börjar jag känna av lite mer gynnsamma effekter av Concertan. Blir aldrig riktigt arg, har lättare att läsa folk, säger inte saker utan att tänka, inte lika lättdistraherad, lyssnar mer inkännande, lättare att gå på stan bland folk, inte rastlös på samma sätt längre.
Jag kan styra migsjälv bättre. I sociala sammanhang har det resulterat i att det känns som min IQ har stigit med 50, det är lättare att interagera och fundera utan ett getingbo i huvudet som ständigt distraherar. (begriper ju att så är inte fallet i verkligheten, men det upplevs som det nu när jag kan hitta fokus)
Helt plötsligt fått ett när och långtidsminne som fungerar ok, oväntat.
Ligger mellan 18-52mg per dag, har inte bestämt optimal dos än.
Nackdelar är ju aptiten, men som f.d hobbypundare har man ju lärt sig att äta trots det känns som sandpapper i munnen. Men jag märker jag börjar smalna av, kompenserar med MYCKET smör på mackorna

Inte hållbart i längden, men får se över mina matvanor lite mer.
Sömnen är ganska lite opåverkad, drömmer mindre intensivt, vilket är skönt. Ska dock be om Theralen-droppar för har aldrig sovit riktigt bra.
Svettningar, får byta t-shirt fyra ggr om dagen för att inte lukta sunk, men det är det värt. Men en del dagar är det ok, är nog dos-relaterat(?)
Felet jag gjorde i början av medicineringen var att jag gärna drack ett par glas vin till kvällen, men den kombinationen var inte så gynnsam för mig efter ett par veckor. Slutade smådricka och kvällsångesten minskade, likaså deppigheten. MEN det kan ju lika gärna vara ett sammanträffande/placebo.
Äter oftast Xanor och betablockerare till kvällen, men det påverkar mig inte på samma vis som alkohol gjorde. Zyprexa är ungefär som Nozinan (?), ska be om det också.
Nu är ju inte allt guld och gröna skogar för det, tyvärr. Men det blev ju inte värre som det brukar bli när man testar någon ny medicin som läkaren skriver ut, en bra början iaf.