Citat:
Grattis ni som börjat medicinera, jag håller verkligen tummarna för er
Jag har en fråga (eftersom jag är övertygad att jag har ADD), om ni fått till ex kodeintabletter eller tramadol mot värk, har det hjälpt mot ADHD´n?
Jag äter tramadol dagligen, bara ordinerad dos, men det är ganska tydligt att jag kan ta tag i saker en stund efter intaget. Jag orkar tillex svara i telefon och liknande som jag inte gör annars..
Jag käkar sen en tid även fettpiller och tycker att det hjälpt koncentrationen.
Har jag det riktigt jobbigt så händer det att jag tar efedrin också.
Detta har gett mig en del av den handlingskraft ni som fått concerta/ritalin beskriver, men inte alls i den omfattningen.
Är det någon som har liknande erfarenheter?
Hej och tack för stödet.

Tyvärr så har jag aldrig testat något liknande preparat. Det står at Tramadol bland annat verkar på noradrenalin systemet, vilket är vad Strattera (ADHD medicin) också gör. Ser inget om kodein som skulle kunna direkt ge samma effekt dock. Efedrin är en syntetisk släkting till amfetamin och metafetamin som används som stimulant, aptithämmare och koncentrationshöjare, och arbetar också på just noradrenalin systemet. Låter inte helt olikt metylfenidat som Concerta kan man minst säga.
Jag började äta omega3 piller igen för en månad sen, och jag tycker att det hjälper hjärnan lite i alla fall (marginellt bättre minne och allmän funktion). Kanske hälsan i allmänhet.
Gå och bli utredd. Är inte så jobbigt. Är du i Stockholmsområdet har du vårdgarantin som gör att det går fort också.
Citat:
OK, dags för en uppdatering från det helvetiska Nordvästskåne och Chix' fumliga uppfattningar av Ritalin 20mg! Och jag har sovit mer än vanligt... dock tagit kapseln, men känner mig i stort sett hjärndöd. Beklagar för kommande förvirring och osammanhållning!
Effekterna lät väldigt likt det jag beskrev. Hur gick det sen då, Chix? Det är väl dag 3 nu?
Jag är på DAG 4 MED CONCERTA.
Sov lite tidigare igår, men vaknade på natten efter 4 timmar och kändes som att klockan var mycket senare. Lyckades sova 4 timmar mer som tur är. Var ovanligt vaken när jag vaknade (kanske för att jag sov lite bättre och längre, och upprepat mönstret några dagar), inte lika outhärdligt seg. Men var sen tröttare på dagen än dagarna innan. Jag tror kroppen börjar vänja sig vid Concerta. Märkte inte av samma vakenhet som dagarna innan och tror jag kan nog sova lättare ikväll. Ska höja min dos Propavan ikväll också, lär hjälpa. Mindre muntorrhet också tycker jag. Men känner mig mer ljuskänslig än vanligt. Kanske pupillerna är större. Fick svår ångest på dagen och magont, men har IBS och generellt ångestsyndrom som jag ännu inte behandlas för - hoppat över motionen i nästan en vecka och det påverkar ångestnivån. Ångesten gick ner mycket efter jag tröst-drack en dos chokladmjölk och gick ut en sväng, och sen vilade i flera timmar. Hoppas det inte är påverkat av Concerta. Kan inte känna någon förbättring med ADHD symptomen i alla fall nu, dosen är för låg. Känner mig nästan alltid lida av sömnbrist (sover normalt 10-11½ timmar) vilket inte är roligt. Svårt att ställa om till en helt annan dygnsrytm som har för få timmar.. skulle behöva 26+ timmar per dag.
Jag känneringen slags avtändning på Concerta någon dag hittills. Däremot tycker jag ADHD symptomen är värre på kvällen (men det är dom oftast, särskilt när man känner sig lida av sömnbrist).