Citat:
Ursprungligen postat av Marmoth
Jag har följt, läst och kollat men trodde det var inledande förhör för att senare ladda på riktigt. Nu när detta är "på riktigt" så är det ju fullkomligt obegripligt att de inte pressade CS sjukt mycket hårdare men det kanske kommer?
Ja, vi får se, antagligen blir det fler förhör med henne EFTER vittnesförhören, dessa är inplanerade o det blev nog för krångligt att ändra alla tider då folk tagit ledigt från jobb etc för att vittna.
Att de inte pressat CS kan ha fler orsaker, dels finns det inga tekniska bevis på att hon varit i huset (förutom skoavtryck) o dels vet vi inte vad den lilla sinnesundersökning sa om henne. En del människor spelar det ingen roll hur mycket man än pressar/torterar, man kommer inte närmare sanningen ändå.
Däremot har ju CS kvalificerat sig som "Årets lögnerska" o det ser ju bra ut m tanke på att åklagarsidan nu gör allt för att visa bärigheten i Emmas utpekande.