Hello Roddaren,
det är riktigt intressanta siffror du fiskat fram. Får man fråga om källan till prislappen på HC-anläggningen?
(jag har verkligen ingen anledning att misstro dig - men vet vi tidpunkt och sammanhang, så kan ju prisuppgiften ju användas för att räkna på annat).
Det vore ju även intressant att göra lite jämförande studier när det gäller byggnadstekniker. På så sätt kunde vi få ett någorlunda hum om a) hur vår kära RB60 varit konstruerad, och b) en möjlig prislapp på RB60 - vilket skulle kunna kasta nytt ljus över Ulla Lindströms uppgifter.
När det gäller injektering, så hittade jag detta i en uppsats från Chalmers:
- - - - - - -
2.2.1 Cementbaserade injekteringsmedel
Cementbaserade injekteringsmedel började användas redan på 1800-talet och är idag det vanligast förekommande injekteringsmedlet vid arbeten i svensk berggrund. Fördelarna med cementbaserade injekteringsmedel är att de är kompatibla med den omgivande bergmassan (dvs. att de i hårdnat tillstånd har egenskaper som liknar bergmassan i övrigt), har god beständighet, är ett ekonomiskt hållbart alternativ samt är väl beprövat.
CHALMERS, Civil and Environmental Engineering, Master’s Thesis 2007:133
Länk till källan.
Tekniken var således väl beprövad vid bygget av RB60.
- - - - - - -
Sedan har vi
TV4:s inslag från vårt kära Hästskoberg.
Vid 1:08 till 1:15 in i TV-inslaget ser det i mina ögon ut som om man både drivit in förstärkande armering i berget och sedan sprutat på betong (troligen för att slippa skrota berget så ofta).
Även i Nerikes Allehandas artikel från Hästskoberget (publicerad den 25 juni 2008) nämns att
"Ett skyddslager av betong finns i väggar och tak, allt för att minimera risken för nedfallande stenar."
- - - - - - -
Att man sprutat berget med betong betyder förstås inte att det blivit injekterat, men oavsett tidsperiod, så gissar jag att man inte ville sabba omgivningarnas tillgång till grundvatten. Lösningen är ju i så fall att injektera för att täta - vilket samtidigt är ett sätt att förstärka bergrummet.
Hur byggde man? Någon som sitter på lite äldre handlingar från FortV, Fastighetsverket eller FOI?