Citat:
Ursprungligen postat av TheSituation
Kallar du detta för möda?
Häng din bacon på ett ugnsgaller (se till att ha en form under) om du inte gillar att hetta upp dina stekpannor
Nej jag kallar det inte för jobbigt/möda/slitsamt. Tänkte bara ge ett förslag då en person tyckte det var lite jobbigt att steka bacon klockan 7 på morgonen, kanske var jag lite otydlig där

.
Jag har dock en fråga gällande kött. Har ett recept där det står följande:
"4 utskurna biffar (à 125 g)
Krydda biffarna med 1 ½ tsk salt. Stek dem i 1 msk olja i en het stekpanna ca 2 min på varje sida. Låt köttet vila 5 min.
Skär köttet i tunna skivor."
Hela receptet finns här,
http://img543.imageshack.us/img543/521/dscf9649.jpg, ber om ursäkt för stor bild, därför "klippte jag ut" det relevanta i frågan.
Att det är nötkött vet jag, men vilken typ av nötkött har jag ingen aning om. Min mor tycker att vi skall köra detta med lövbiff då man ändå skall skära upp köttet i tunna skivor i slutet. Själv är jag av den uppfattningen att man inte får en saftig köttbit med lövbiff då den är tunn och blir genomstekt direkt i en het panna och vill gärna köra med att man steker köttet för att sedan skära upp det.
Vad för typ av kött kan det vara?